قیمت درایوهای فلش USB در هفته های پایانی سال گذشته و هفته اول سال جدید با افزایش مختصری همراه شد که اندکی بر نگرانی های حقیر افزود چرا که این ماجرا برخلاف روند کاهش قیمت محصولات ذخیره سازی مبتنی بر چیپ های فلش در تمامی بازارهای درست و درمون جهانی بود القصه نخواستم در این ستون بر نگرانی شما بیفزایم و به طور کلی صحبت هایی مطرح کردم و به نظاره نشستم.باعث خوشبختی و خشنودی است که بگویم این بی نظمی حاکم بر بازار هفته های گذشته به پایان رسیده است و می توان ادعا کرد که ثبات تا حدود زیادی به بازار قطعات ذخیره سازی بازگشته است.

از این رو اگر درباره قیمت صحبت کنیم، قابل اعتنا و اعتماد خواهد بود. بر این نکته تاکید دوباره ای می کنم که جریان طبیعی این بازار بر کاهش قیمت منطقی و آرام استوار است. وضعیت کنونی همان گونه که ادعا شده بود، ظرف یکی دو ماه آینده قیمت درایوهای فلش USB با ظرفیت هشت گیگابایت روند نزولی خود را ادامه خواهد داد و در مقام پرفروش ترین قطعه قرار خواهد گرفت.

قیمت کنونی فلش های هشت گیگابایتی USB بین 21 تا 30 هزار تومان است. به طور معمول برندهای معتبری چون Transcend و Kingston حداقل قیمت بازار را مشخص می کنند و قیمت محصولات برندهای معتبر اما متفرعنی چون Sony در سقف قرار دارد.
قیمت متوسط قطعات چهار گیگابایتی ظرف یک سال از 25 هزار تومان تا 14 هزار تومان کنونی کاهش یافته است و به طور مشابه قیمت متوسط قطعات هشت گیگابایتی نیز ظرف یک سال از 45 هزار تومان تا 25 هزار تومان کاهش داشته است. از این رو به سهولت می توان گفت تابستانی که در پیش است، بهترین زمان برای خرید قطعات هشت گیگابایتی است. هر چند قیمت کنونی این قطعه در حال حاضر نیز مقرون به صرفه است.

تناسب قیمت ها
چندین مرتبه درباره محاسبه نسبت قیمت ظرفیت پایه صحبت کرده ام و از تکرار آن پرهیز دارم. در بازار کنونی اگر ظرفیت پایه درایوهای فلش USB را یک گیگابایت در نظر بگیریم، قیمت متوسط ظرفیت پایه برای فلش های یک گیگابایتی حدود هفت هزار تومان، برای فلش های دو گیگابایتی حدود پنج هزار تومان و برای فلش های چهار گیگابایتی حدود چهار هزار تومان برای فلش های هشت گیگابایتی حدود سه هزار تومان و برای فلش های 16 و 32 گیگابایتی نیز در همان حدود سه هزار تومان محاسبه می شود.
در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که درایوهای فلش 16 و 32 گیگابایتی خیلی گران هستند اما در واقع این دو قطعه در زمره ارزان ترین ها قرار دارند. اینگونه می توان گفت که قیمت بالای آنها به دلیل وجود ظرفیت پایه بیشتر در آنهاست. خوب می دانم که این گفته قدری ابهام دارد.

و اما بعد...
علی ایحال ظرفیت چهار گیگابایت را برای اهالی فقیری که سودای درایو فلش USB دارند توصیه می کنم و برای افرادی که توان مالی بالاتری دارند استفاده از ظرفیت های هشت و
16 گیگابایت را توصیه می کنم.

حرف آخر اینکه در انتهای خردادماه و همزمان با نمایشگاه کامپیوتکس تایوان شاهد افت در قیمت ها خواهیم بود.