[You must be registered and logged in to see this image.]
اهدا سلطانعلي‌زاده
ديشب حول و حوش 30/9 شب در حالي كه داشتم با كنترل تلويزيون كانال‌ها را جابجا مي‌كردم، ديدم مسابقه 101 نفر در حال پخش است. مسابقه تازه شروع شده بود و مجري برنامه كه از دوبلورهاي قديمي و حرفه‌اي تلويزيون است و من صدايش را به شدت دوست دارم اعلام كرد كه شركت‌كنندگان امشب مسابقه از كاركنان شركت مخابرات هستند. خوب كمي مشتاق شدم تا مسابقه را ببينم.

اگر اين مسابقه را تاكنون نديده‌ايد، به طور خلاصه بايد بگويم كه در هر دوره 101 نفر كه معمولا از كاركنان نهاد و يا وزارتخانه‌اي هستند (كه به نحوي اسپانسر آن برنامه هم مي‌شوند) در مسابقه شركت مي‌كنند به اين ترتيب كه يك نفر به سئوالات جواب مي‌دهد و بعد از وي جواب 100 نفر مابقي نيز اعلام مي‌شود بر اساس جواب‌هاي درست و غلط جايزه نهايي كه ميزاني پول است بين آن يك نفر و مابقي تقسيم مي‌شود. البته چون هرگز مسابقه را تا آخر نديده‌ام نمي‌دانم كه نحوه توزيع پول چگونه است.

بگذريم. نكته جالبي در مسابقه ديشب بود كه باعث شد اين يادداشت را بنويسم. سئوال و جواب‌ها آغاز شد تا اينكه مجري برنامه اين سئوال را مطرح كرد:
تعداد كاربران اينترنت در ايران چقدر است؟
الف- هجده ميليون نفر
ب- بيست و يك ميليون نفر
ج - هفده و نيم ميلون نفر

با توجه به حوزه‌اي كه در آن كار مي‌كنم و در چند و چون تعداد كاربران دقيق اينترنت در ايران كه تا اين لحظه به طور دقيق هنوز مشخص نيست، قرار دارم طرح اين سئوال كمي برايم عجيب بود. كنجكاو بودم تا جواب پاسخگو را ببينم. وي كه يكي از مديران ارشد مخابرات بود با لبخندي كه بر لب داشت و با اطمينان كامل گفت: «من گزينه 2 را انتخاب مي‌كنم. تعداد كاربران اينترنت در ايران 21 ميليون نفر است كه البته من و همكارانم در مخابرات به اين رقم قانع نيستيم و بايد آن را افزايش دهيم!»

از اطمينان او در پاسخ به سئوالي چنين كمي خنده‌ام گرفت و متعجب شدم. به ياد اخباري افتادم كه در آن بارها و بارها شركت فناوري اطلاعات اعلام كرده بود كه آمار دقيقي از تعداد كاربران اينترنت در ايران نداريم. آخرين اخبار حاكي از آن بود كه اين شركت با مركز آمار ايران براي محاسبه به روز تعداد كاربران قرارداد بسته است.

طي آخرين اخبار كه در اواخر دي ماه گذشته منتشر شد، سعید مهدیون، مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات، در گفت‌وگو با سیتنا، اعلام كرد كه بر اساس قراردادی که با مرکز آمار ایران بسته شد کار محاسبه تعداد کاربران اینترنت بر اساس فرمول جدید آغاز شده است.

وی با بیان این که مرکز آمار ایران کار اطلاع‌رسانی را در این زمینه آغاز کرده است، گفته بود آمارگیری از تعداد کاربران اینترنت حداقل دو ماه زمان می‌برد. زمانی که آمارها از سوی مرکز آمار ایران اعلام شود باید جمع بندی نهایی بر روی آنها انجام گرفته و بعد نتیجه نهایی اعلام شود.

مهدیون اين را هم گفت كه انتظار می‌رود تا دو ماه ابتدایی سال آینده آمار دقیق تعداد کاربران اینترنت اعلام شود. معمولا محاسبه آمار در پایان سال صورت می‌گیرد تا تحولات با سال‌های گذشته دقیق‌تر ارزیابی شود. نیاز به محاسبه دقیق کاربران اینترنت در کشور به شدت احساس می‌شود.

خوب با اين اوصاف و در اين بازار آشفته اعداد و ارقام كه نه تنها ساماني در حوزه IT كه در ديگر حوزه‌ها هم ندارد، اين سئوال مطرح است كه اين شركت‌كننده محترم بر مبناي چه مستنداتي با اين قاطعيت اعلام مي‌كند كه تعداد كاربران 21 ميليون نفر است آن هم در حالي كه مسئولين شركت فناوري اطلاعات كرارا گفته‌اند كه آمار دقيق و مستندي از تعداد كاربران نداريم و تازه به اين هم قانع نيستند و بايد آن را افزايش دهند!؟ البته بايد اين سئوال را از مسئولين مخابراتي پرسيد نه از اين شركت‌كننده كه جواب‌ها به وي ارائه شده است.

آيا به اين فكر نمي‌كنيم كه دادن اطلاعات و آمار ناصحيح آن هم از رسانه ملي، نه تنها وجهه وزارتخانه را خدشه‌دار مي‌كند، بلكه مي‌تواند در برنامه‌ريزي‌ها و محاسبات بلندمدت اشكال به وجود آورد؟ درست است كه مدت زماني را به عنوان مسئول و مدير هستيم و بايد بعد از ترك صندلي سابقه درخشاني از خود به جا گذاريم!، آما آيا اين دليل مي‌شود كه به قول استاد دانشگاهي آمارهاي كوچه بازاري بدهيم؟

در طي دوره‌اي كه در اين حوزه كار كرده‌ام آمار و ارقام متفاوتي را از تعداد كاربران اينترنت در رسانه‌ها و از زبان مسئولين و كارشناسان مختلف ديده و شنيده‌ام، از 7 ميليون و 11 ميليون و 4 ميليون تا 18 ميليون و امروز هم 21 ميليون. حالا خودتان پيدا كنيد پرتقال فروش را!!!