Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionروش‌هاي غلبه بر اضطراب كنكور Emptyروش‌هاي غلبه بر اضطراب كنكور

more_horiz
[You must be registered and logged in to see this image.]

اغلب، دانش‌آموزان چند هفته قبل از شروع كنكور حالاتي از خود نشان مي‌دهند كه گوياي وجود اضطراب و نگراني در آنهاست كه متأسفانه گاه همين امر منجر به ايجاد شرايط بحراني در خانواده و در برخي موارد باعث از بين رفتن تمام تلاش‌هاي ماهانه و حتي سالانه دانش‌آموز مي‌شود.

برخي از والدين و اولياي مدرسه گمان مي‌كنند كه چند هفته مانده به كنكور بايد به فرزندان خود نكات و راهكارهاي غلبه بر اضطراب و فشار عصبي ناشي از امتحان را بياموزند و يا يادآوري كنند حال آنكه در اين شرايط، شما تنها باعث افزايش فشار و اضطراب مي‌شويد زيرا به فرزندتان اين امر را القاء مي‌كنيد كه من مطمئنم اضطراب داري و به همين دليل راهكارهاي مناسب را به تو ارائه مي‌دهم؛ لذا به تمامي والدين توصيه مي‌شود كه به جاي انجام اين كار در آستانه كنكور از چندي قبل اقدام به انجام آن كنيد. نكات ذيل راهكارهاي مناسبي براي راهنمايي هستند.

1- اگر در هر لحظه از زمان امتحان، احساس اضطراب و نگراني كرديد، لحظاتي به افرادي كه در زندگي شما الگوي قدرت و اعتماد به نفس به شمار مي‌روند فكر كنيد.

2- اگر با سؤالي روبه‌رو شديد كه در نگاه اول متوجه شديد قادر به پاسخ دادن آن نيستيد چند لحظه تأمل كنيد و در ذهن‌تان آن مبحث را مرور كنيد و به سؤال و پاسخ‌هاي مشابه فكر كنيد. در پيدا كردن پاسخ عجله به خرج ندهيد و مطمئن باشيد با دقايقي تمركز مي‌توانيد پاسخ را بيابيد و درصورت به نتيجه نرسيدن آن سؤال را رها كرده و بعد از اتمام پاسخ‌دهي به سؤالات- درصورت داشتن زمان- دوباره به آن سؤال رجوع كنيد.

3- اگر صبح روز كنكور احساس اضطراب و نگراني مي‌كنيد، به موسيقي بدون كلام آرامش‌بخشي گوش دهيد؛ اين كار باعث افزايش تمركز و آرامش شما مي‌شود.

4- سر جلسه يك بطري آب كنارتان داشته باشيد تا درصورت تشنگي از آن بنوشيد؛ البته سعي كنيد از آب سرد استفاده نكنيد.

5- خوردن ميوه‌هايي مانند سيب و موز را به‌طور پيوسته در برنامه غذايي پيش از امتحانتان بگنجانيد تا سطح قند‌خون‌تان، در حد متعادل باقي بماند.

6- زماني از روز را فقط به دوره كردن آنچه خوانده‌ايد اختصاص دهيد و با برنامه‌ريزي مناسب براي تمامي درس‌هاي‌تان زمان دوره را در نظر بگيريد.

وظايف والدين

1- برنامه‌اي براي فرزندتان تهيه كنيد و در آن انجام آنچه تمركز او را بر هم مي‌زند را ذكر كنيد و آن را برجسته كنيد و با منطق نتايج منفي اين امر را تفهيم كنيد.

2- ارتباط زياد از حد با دوستان و مكالمات طولاني مدت با تلفن فرزندتان را محدود كنيد؛ به‌خصوص در اين ميان حضور دوستان منفي‌باف و به‌اصطلاح آيه يأس خوان را مورد توجه قرار داده و آن را با قاطعيت محدود كنيد.

3- از تنگنا قرار دادن بيش از حد فرزند در دوران درس خواندن براي كنكور و محدود كردن و حتي در برخي مواقع متوقف كردن همه شرايط عادي زندگي فرزندتان خودداري كنيد زيرا اين امر باعث مي‌شود كه فرزندتان خود را در شرايط اضطراري و خاص احساس كند و در اين حالت احساس دلهره و اضطراب به او تلقين مي‌شود.

4- از توقع بيش از حد و ايجاد شرايط رقابت غيرسازنده در فرزندتان خودداري كنيد و به‌طور پيوسته تبعات منفي درس نخواندن و موفق نبودن در كنكور را به او گوشزد نكنيد.

5- او را از عملكرد اعضاي خانواده مانند پدر، مادر، خواهر و برادر بزرگ‌ترش درصورت نتيجه مثبت نگرفتن از امتحانات نترسانيد.

6- شرايط محيطي خانواده را آرام نگه داريد.

descriptionروش‌هاي غلبه بر اضطراب كنكور EmptyRe: روش‌هاي غلبه بر اضطراب كنكور

more_horiz
لازم به ذکر است که من خودمم همین روش ها رو به کار بردم که الان توی درسام اینهمه موفقم 22 11 61

more_horiz
من يكي چون درس نخوندم پس اضطراب هم ندارم 3
خوش به حال خودم 61

more_horiz
من اصلا" خوشم از کنکور نمیاد ، و در نتیجه در کنکور هم شرکت نمی کنم و باز در نتیجه اضطراب هم ندارم ، به همین راحتی
حالا چرا بیام این همه مطلب رو بخونم که اضطرابم برای کنکوری که نمی خوام شرکت کنم ، از بین بره و موفق بشم ؟
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply