Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionگل لاله Emptyگل لاله

more_horiz
[You must be registered and logged in to see this image.]

کاشت لاله:

گیاهی است با نام علمی تولیپا Tulipa، از خانواده لیلیاسه Liliaceae، برگ هایش بیضی شکل یا نیزه ای اند.
از میان برگ ها ساقه ای بلند و کشیده سبز شده و گل با شش گلبرگ رنگی در نوک ساقه گل دهنده ظاهر می شود. رنگ گل ها ممکن است سفید، قرمز، صورتی یا زرد باشد.
تنوع رنگ گل ها به دلیل ژن هایی است که در پیاز وجود دارد، در موقع خریداری پیاز می توان وضعیت رنگ گل ها را از تولیدکننده پیاز پرسید. پیاز در واقع نوعی ساقه زیرزمینی است که دارای مواد مغذی بوده و موجب رشد و زندگی اندام های گیاه می شود.
روش تکثیر لاله:
لاله به وسیله کاشت پیاز تکثیر می شود، در زمان رشد، جوانه های کناری پیاز نیز رشد
نموده و غده های جدید را تولید می کنند.
روش کاشت پیاز:
مناسب ترین زمان برای کاشت پیاز لاله، اواخر پاییز است. خاکی که برای این گیاه انتخاب می شود باید سرشار از ماسه و شن و کاملاً قابل نفوذ باشد. از آن جایی که آفتاب را دوست دارد بهتر است در محل های آفتابگیر کاشته شود.
عمق مناسب برای کاشت پیاز ده سانتی متر است اما برای پیازهای درشت می توان آنها را در عمق پانزده سانتی متریِ زمین کاشت. پیازها را در کنار یکدیگر بکارید و رویشان را با کاه، برگ های خشک یا کمپوست بپوشانید تا از سرمای زمستان محافظت شوند. این پوشش را در بهار کنار بزنید. لاله هایی که به این ترتیب کاشته می شوند در ماه های فروردین و اردیبهشت به گل می نشینند.
تذکر:
توجه داشته باشید هدف از کاشت پیاز در پاییز این است که پیازها یک دوره سرما را ببینند، در طول فصل پاییز تا اواخر زمستان نیاز به آبیاری ندارد، در مناطق خشک و کم باران از اواخر زمستان به مقدار کم به آن آب بدهید.
عملیات بعد از گلدهی:
زمان گلدهیِ لاله ماه های فروردین و اردیبهشت است. بعد از پایان عمر گل ها، آبیاری را قطع نموده و ساقه گل دهنده را با قیچی جدا کنید و به گیاه فرصت بدهید تا برگ هایش خشک شوند. وقتی برگ ها خشک شدند، پیازها را به آرامی طوری که آسیب نبینند با بیلچه از زمین خارج کنید. از بالای غده ها، برگ ها و اندام های هوایی را بریده و خاک های اطرافِ غده ها را با دستمالِ خشک تمیز کنید. این پیازها باید برای کاشت مجدد (یعنی پاییز) در محل خشک و خنک که تهویه داشته باشد نگهداری شوند.
توضیح:
از نگهداری پیاز در کیسه های پلاستیکی که فاقد جریان هوا هستند خودداری نمایید. مناسب ترین ظروف برای نگهداری پیاز، سبدهای حصیری هستند، این سبدها را در محلی با دمایی معادل 18 تا 20 درجه سانتی گراد قرار دهید.
تولید لاله زودرس:
با کمی ابتکار و صرف وقت می توانید کاری کنید که لاله در زمستان به گل بنشیند، برای این کار در اوایل پاییز هر 5 تا 10 عدد پیاز را در یک گلدان بکارید. (از خاک سبک یعنی ماسه و کودبرگ استفاده کنید) گلدان را تا اواخر پاییز در هوای آزاد قرار دهید تا پیازها ریشه بزنند سپس گلدان را به قسمت داخل ساختمان یا گلخانه منتقل کنید در این صورت لاله در اواسط زمستان گل می دهد.
مراقبت های لازم:
زمانی به لاله آب بدهید که خاک خشک شده باشد. جمع شدن آب در خاک و رطوبت زیاد، موجب پوسیدگی پیاز می گردد.
در موقع کاشت، پیازهای سالم را از انواع ناسالم جدا کنید، یک پیاز آلوده، خاک و در نتیجه همه پیازها را آلوده می کند.
لاله به کود احتیاجِ چندانی ندارد، در صورت تمایل می توان از کودهایی که مواد معدنی دارند استفاده نمود. اما بهتر است از کود ازته استفاده نکنید. لاله نقش مهمی در طراحی باغچه، بازی می کند، کاشت تعداد زیادی پیازِ لاله در گوشه ای از باغچه جذابیت خاصی به باغچه می بخشد، ضمنا بسیار مناسبِ پرچین های سنگی و قسمت هایی از باغچه است که با قلوه سنگ تزیین می شوند.
چگونه از گل بریده لاله استفاده کنیم؟
همیشه گل لاله را از انتهایی ترین قسمت ساقه جدا کنید تا ساقه بلندی داشته باشد. ساقه گل زمانی باید جدا شود که گل هنوز حالتِ غنچه دارد و کاملاً شکفته نشده است. غنچه ها به آرامی در داخل اتاق باز شده و فضا را معطر می کنند.
همه روزه آبی را که گل بریده در آن قرار دارد عوض نموده و از آب تازه استفاده کنید.

descriptionگل لاله EmptyRe: گل لاله

more_horiz
بوی گل لاله به تلخی می زنه ، من یه کم از برگ این گل رو خوردم که ببینم سمیه یانه ولی باوجودی که تلخ بود ، اما مشکلی برام درست نشد ، حالا نمیدونم واقعا" سمیه یا نه .

more_horiz
آقا سهیل نوشته:
بوی گل لاله به تلخی می زنه ، من یه کم از برگ این گل رو خوردم که ببینم سمیه یانه ولی باوجودی که تلخ بود ، اما مشکلی برام درست نشد ، حالا نمیدونم واقعا" سمیه یا نه .

نه آقا سهیل
تا اونجا که من اطلاع دارم نباید سمی باشه ولی بازم در این باره تحقیق می کنم
آقا سهیل چه کارها میکنید
حالا اگه سمی بود چی؟؟؟؟؟؟

more_horiz
سلام . خب اگه سمی بود ، و خطرناک من الآن در خدمت شما نبودم ، چون مثل گوسفند ازش خوردم که ببینم چطوریاس ! همه ش فکر می کردم که این لاله تمثیل شهادته و باید شیرین باشه ، اما وقتی که بو کردم و خوردم ، تلخ بود ، بعد به حماقت خودم خندیدم . دشت لاله رو دیدم و
لاله های سرنگونش خیلی قشنگه که در لابلای اونا گلهای زرد رنگ وحشی و خودرو هست که خاصیت دارویی داره ، اما اسمشو از یاد بردم . اینجا در کرمانشاه ، منطقه ای هست به اسم
ریجاب -دالاهو که محلی ها بهش " ریژاو " یعنی آبی که سرازیر می شود میگن. (آبشار یا واتر فال ) که خیلی قشنگه و به قول ما کردها به بهشت گفته یه کم برو اونظرف میخوام به جای تو بشینم ! و دشت های لاله هم در این منطقه وجود داره .

more_horiz
مثل همیشه زیبا و قشنگ بود. 16
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply