به خاطر بياور هنگامي كه پروردگارت به فرشتگان گفت : من آفريننده بشري از گل هستم كه او را نظام بخشيده و از روح خود در آن دميدم پس براي او سجده كنيد سپس همه فرشتگان سجده كردند مگر ابليس كه برتري جست و تكبر ورزيد و در زمره كافران قرار گرفت .
خداوند فرمود : اي ابليس چه چيز مانع شد تو را از سجده كردن بر مخلوقي كه با يد قدرت خود او را آفريدم آيا تكبر ورزيدي يا احساس برتري نمودي و خود را بالاتر دانستي از اينكه فرمان سجود به تو داده شود .
ابلیس گفت : من از او بهترم مرا از آتش آفريدي و او را از گل
خداوند فرمود : خارج شو از اين مقام و مرتبه كه تو رانده درگاه من هستي و همانا كه لعنت من تا روز قيامت بر تو خواهد بود.
ابليس گفت : پروردگارا مرا مهلت ده تا روزي كه انسان ها برانگيخته مي شوند .
خداوند فرمود : همانا كه تو از مهلت داده شدگاني ولي تا روز و زمان معيني .
ابليس گفت : پس به غالبيت و قهاريت تو سوگند كه به هر طريقي كه توانم هر آينه گمراه گردانم همه اولاد آدم را مگر بندگان خالص تو از ميان آنها .
خداوند فرمود : به حق سوگند و حق ميگويم كه هر آينه پر سازم دوزخ را از تو و پيروان تو همگي ." سوره ص آيات 71 تا

85

" هنگامي كه به فرشتگان گفتيم براي آدم سجده كنيد همگي سجده كردند جز ابليس كه خودداري كرد پس گفتم اي آدم اين دشمن تو و همسر تو است مواظب باش شما را از اين بهشت بيرون نكند كه به زحمت و رنج خواهي افتاد" طه 116

" و گفتيم اي آدم تو همسرت در بهشت سكونت گزينيد و از نعمتهاي فراوان هر كجا هر چه مي خواهيد بخوريد اما به اين درخت مخصوص نزديك نشويد كه از ستمكاران خواهيد شد" البقره 33

" ما از آدم از قبل پيمان گرفته بوديم اما او فراموش كرد و عزم پايدار و استواري براي او نيافتيم" طه 115

" پس شيطان او را وسوسه كرد و گفت اي آدم آيا مي خواهي تو را به درخت عمر جاويدان و سلطنتي فنا ناپذير راهنمايي كنم ؟ " طه 119

" پس شيطان آنها را وسوسه كرد تا آنچه را از اندامشان پنهان بود آشكار سازد و گفت پروردگارتان شما را از اين درخت نهي نكرد مگر براي اينكه مبادا شما دو پادشاه شويد يا عمر جاودان يابيد و براي آن سوگند ياد كرد كه من خير خواه شما هستم و شما را به خير دلالت ميكنم پس راهنمايي دروغ كرد و تا از آن درخت تناول كردند زشتيهايشان آشكار گرديد و بر آن شدند كه از برگ درختان بهشت خود را بپوشانند و خدا ندا كرد كه آيا من شما را از اين درخت منع نكردم و نگفتم كه شيطان دشمن سرسخت شماست گفتند خدايا ما بر خويش ستم كرديم و اگر تو ما را نبخشي و بر ما رحم نفرمايي ما سخت از زيانكاران شده ايم خدا فرمود فرود آئيد كه برخي با برخي ديگر مخالف و دشمنيد و زمين تا هنگامي معين جايگاه شماست در اين زمين زندگاني كنيد و در آن بميريد و از آن باز برانگيخته گرديد" اعراف 20 تا 25

" اي فرزندان آدم مبادا شيطان شما را فريب دهد چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون كرد جامه عزت از تن آنان بركند و قبايح آنان را در نظرشان پديد آورد همانا آن شيطان و بستگانش شما را مي بينند و شما آنها را نمي بينيد ما نوع شيطان را دوستار آنان كه ايمان نمي آورند قرار داده ايم" اعراف 27

" و چون حكم به پايان رسيد در آن حال شيطان گويد خدا به شما به حق و راستي وعده داد و من به خلاف حقيقت و هيچ دليل قاطعي براي شما نياوردم پس امروز شما ابلهان كه سخن بي دليل مرا پذيرفتيد مرا ملامت نكنيد بلكه نفس پر طمع خود را ملامت كنيد كه امروز نه شما فريادرس من و نه من فريادرس شما توانم بود من به شركي كه شما به اغواي من آورديد معتقد نيستم آري در اين روز ستمكاران عالم را عذاب خواهد بود" ابراهيم