سارقي که با بالا رفتن از علمک گاز 15 خانه 150 ميليون تومان دزدي کرده بود، پس از دستگيري، سهل انگاري صاحبخانه ها را در نگهداري از اموال شان يکي از عوامل سرقت هاي برق آسايش اعلام کرد.تحقيقات براي دستگيري اين سارق زماني آغاز شد که مردي به کلانتري جواديه رفت و گفت به خانه اش دستبرد زده اند و او به يکي از همسايه هاي سابقش مظنون است. شاکي به افسرنگهبان کلانتري گفت؛ ديشب همراه همسرم به مهماني رفته بوديم. به علت اصرار ميزبان شب را هم آنجا مانديم ولي صبح که به خانه برگشتيم ديديم دزد به خانه مان زده و جواهرات همسرم و مبلغ زيادي پول را سرقت کرده است. در پي اظهارات شاکي افسران پليس به خانه وي رفتند تا درباره گفته هاي او بيشتر تحقيق کنند. بررسي ها نشان داد ديوارهاي خانه حفاظ مناسب ندارد و به احتمال زياد سارق از طريق علمک گاز وارد آنجا شده است. همسايه هاي مالباخته در پرس وجوهاي پليسي اعلام کردند هيچ يک از آنها سارق را نديده و صدايي نيز از خانه مالباخته نشنيده اند. به رغم اين تحقيقات هنگامي که از شاکي در مورد اينکه به چه کسي مظنون است سوال شد او از يکي از همسايه هاي سابقش به نام محمد نام برد و گفت؛ چون او جوان شروري است و چندين مرتبه به اتهام حمل و نگهداري مواد مخدر توسط پليس دستگير شده است و از طرفي با او اختلاف دارم، احتمال دارد وي از خانه ام دزدي کرده باشد.

به دنبال اين اظهارات رسيدگي به پرونده به دستور بازپرس شعبه 5 دادسراي ناحيه 16 به کارآگاهان پايگاه هفتم پليس آگاهي محول شد. آنان هنگامي که براي تحقيق در خصوص تنها مظنون پرونده به خانه وي رفتند، دريافتند او ديگر در آنجا ساکن نيست و مدتي است محل زندگي اش را تغيير داده است. بررسي سوابق محمد فاش کرد او تا پيش از سال 87 چندين مرتبه به اتهام قاچاق مواد مخدر، شرب خمر و اخلال در نظم عمومي دستگير و زنداني شده است.

در شرايطي که تحقيقات براي شناسايي مخفيگاه محمد ادامه داشت، کارآگاهان با بررسي چند سرقت ديگر که در مناطق جواديه، راه آهن، باغ آذري و شهرک بعثت انجام شده بود، به شباهت بين همه دستبردها پي بردند و با کنار هم گذاشتن اطلاعات پرونده اين سرقت ها فرضيه جديدي را در مورد يکي بودن عامل همه اين دزدي ها مورد بررسي قرار دادند. همه خانه هايي که به آنها دستبرد زده شده بود، فاقد سيستم هاي امنيتي و حفاظ هاي آهني بودند و افسران پليس نحوه ورود سارقان را به اين مکان ها از طريق علمک گاز تشخيص داده بودند. از سوي ديگر محمد همچنان خود را از ديد پليس مخفي نگه داشته بود و همين موضوع به مظنون بودن او دامن مي زد. بالاخره خبري به دست آمد مبني بر اينکه محمد مدتي قبل با يک دستگاه خودرو پرايد سفيدرنگ در شهر تردد مي کرد. سرانجام با پرس و جوي بيشتر از اهالي محله مشخصات پرايد در پرونده ثبت شد و ماموران با استعلام اين مشخصات پي بردند پدر محمد دو سال قبل آن را خريده اما سند ماشين همچنان به نام صاحب قبلي خودرو است. با به دست آمدن اين اطلاعات پدر محمد شناسايي شد و تحت بازجويي قرار گرفت. اين مرد مدعي شد از پسرش هيچ اطلاعي ندارد. وي ضمن دفاع از پسرش گفت او سرقتي انجام نداده و بي گناه است.

با وجود اين اظهارات ماموران منزل پدر متهم را واقع در منطقه علي آباد به طور نامحسوس تحت مراقبت قرار دادند تا اينکه پس از چند روز هنگامي که محمد به آنجا رفت، دستگير شد.

وقتي متهم به پايگاه هفتم پليس آگاهي انتقال يافت و پشت ميز بازجويي نشست، علاوه بر پذيرش اتهام سرقت از منزل همسايه سابقش سرقت از 14 منزل ديگر را نيز بر عهده گرفت. وي در مورد نحوه انتخاب طعمه هايش گفت؛ من به مناطق راه آهن و جواديه آشنايي کاملي دارم. شب ها در کوچه و پس کوچه ها پرسه مي زدم و خانه هايي را که چراغ هايشان خاموش بود به عنوان طعمه انتخاب مي کردم. در بين اين خانه ها آن دسته را که حفاظ مناسب نداشتند و امکان بالا رفتن از علمک گاز آنها وجود داشت به عنوان گزينه نهايي انتخاب مي کردم و سپس وارد آنجا مي شدم و در طول چند دقيقه اموال باارزشي مثل جواهرات و پول نقد را مي دزديدم و فرار مي کردم. متهم ادامه داد؛ برخي صاحبخانه ها جواهرات و پول هايشان را داخل کشو يا کمد گذاشته بودند که اين موضوع کار من را آسان تر مي کرد و باعث مي شد در کوتاه ترين زمان ممکن نقشه ام را عملي کنم.سرهنگ علي غياثوند رئيس پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران در مورد اين پرونده گفت؛ اموالي که متهم در 15 فقره سرقت از منزل دزديده است، 150 ميليون تومان ارزش دارد. بنا به گفته اين مقام پليس هم اکنون متهم با صدور قرار 300 ميليون توماني در بازداشت به سر مي برد و تحقيقات از وي ادامه دارد.