Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionمختصری در باره ی جن Emptyمختصری در باره ی جن

more_horiz
قرآن کریم برای جن مشخصاتی لحاظ کرده و صفاتی براو مترتب ساخته است . آن گونه که در قرآن بیان شده و برآن صحه گذاشته شده ؛ در خصوص خصایل ، خوی ها و عادات و غیرو ، شبیه ترین موجود به انسان است . بدین معنا که این موجود مثل انسان و هر موجود دیگری بر روی کره ی خاکی زاد وولد ، و مرگ و میر دارد ، همانند حیوان و انسان حشر دارد ، دارای ذریه و نسب و اولاد است ، اصالت دارد ، موجودی دو جنسی است ، زن و مرد و مذکر و موءنث دارد . همه ی این دانسته ها از قرآن کریم است و از این کتاب الهی استنباط می شود. اما در فرشتگان چنین چیزی نیست و ملائک هیچ یک از این ویژگی ها را ندارند . فرشتگان نه مردند و نه زن ، چرا که اساسا" از جنس انسان یا جن نیستند ، از این سنخیت به دورند.. قرآن در باره ی جن به طور مثال می گوید :
" و انه کان رجال من الانس ، یعوذون برجال من الجن " و مردانی از آدمیان به مردانی از اجنه پناه می بردند . سوره ی جن - آیه ی ششم .
علاوه بر این ها ؛ جن موجودی است که خلقتش و خمیر مایه اش ، همان گونه که قبلا" بدان اشارتی مختصر داشتم ، از آتش است ، نه از خاک و گِل نه از صلصال کالفخار ، نه از علقه ، یا امشاج نبتلیه ، اصل انسان از خاک است و اصل جن از آتش . اصل ؛ همان عنصری اماهوی است ، همان جنس اولیه ی نضج و تشکل ساختار و اسکلت پیکره ی مموجود که بر هر اصل و جنسی نیز ، تبعاتی هم سنخ ، مترتب . همان گونه که پروردگار عالمیان ، زندگی را در یک ماده ی خاکی آفریده و شکل اعتباری و نمود بیرونی داده ( که هنوز هم از معماها و اسرار بزرگ جهان دانش است واین معما حل نشده و فرضیات آن به جایی نرسیده ) که ابتدای هستی و زیست این جهانی چگونه و به چه شکل بوده ، اما مسلم است که حیات بر روی زمین از خاک پیدا شده است قرآن تایید می کند و می گوید که حیاتی دیگر در جهان زیست پیدا شده ، اما این حیات دیگر ، از آتش به وجود آمده و نه از خاک . این یک امر تجربی نیست که بگوییم خوب حالا که می گویید چنین است ، پس بیاید و آن را به اثبات برسانید. قرآن می گوید که چنین چیزی وجود دارد و عینا" مثل هر موجود دیگری دارای زندگی ، مثل یک جاندار ، موجودیت پیدا کرده و از همین آتش معمولی است و ترکیبات ثانوی ندارد. همین عنصری که ما آن را به نام آتش می شناسیم .یعنی عنصر آتش به جایی رسیده که به یک موجود زنده تبدیل شده . حالا چگونه است و کیفیت و تشکل آن چیست ؛ امری است که اطلاع دقیقی از آن در دست نیست و این هم از اسرار الهی است . در مباحث دینی و عرفانی نقل است که می گویند انسان در یک قالب خاکی ، شکل گرفته وفرم پذیر می شود و بنابرعقاید مرسوم که عرفا دارند ، انسان در دنیای دیگر ، قالبی مثالی خواهد داشت که براساس گفتار ، رفتار و کردار خویش به چنین قالبی در می آید و نمود پیدا می کند ، نه اینکه طبق عقاید تناسخیون روحش در کالبد موجودی دیگر حلول کند، بلکه به شکل اعمال و رفتار خودش در دنیا دیده می شود. ، و بر این اساس نمی توان گفت که جن هم در چنین قالبی شکل می گیرد ، اما مسلم است که عقل می گوید و می پذیرد که آتش می تواند در قالب ها ی گوناگون شکل بگیرد ، قلذا جن ممکن است به اشکال متفاوت تغییر شکل دهد ( و نه تغییر ماهیت ) ، اما انسان از این توانایی بی بهره است . جن ، به همین دلیل که عنصر و مبداء نخستین اش در خلقت ، با انسان متفاوت است ، قدر مسلم آن است که با انسان تفاوت هایی ماهوی هم دارد علی رغم اشتراکاتی که با انسان دارد. در برخی بخش ها ، در آن چه که به فضیلت و کمال واقعی مربوط می شود ؛ از انسان پایین تر است ، یعنی دون شاءن و جایگاه و مرتبت عقلی و الهی انسان است و در مراحل ایمانی و معنوی همانند انسان نیست . البته جن هم دفقیقا" مثل انسان موءمن و غیرموءمن دارد ، اشخاصی از آن ها کافرند به خدا و به مشیت او و افرادی موءمن به خدا و مشیت او ، در جن حتی مشرک هم دیده می شود، برخی از آنها حتی انبیاء را هم انکار می کنند ، ، اما ایمان و کفر آنها ماهیتا" با ایمان و کفر انسان متفاوت است ، مثلا" در بُعد دیندار ی و خدا پرستی و معنویت به پای انسان نمی رسند و درجات کمال آنها با درجات فضل و کمال و ایمان انسان یکی نیست . از همین رو موءمن هایشان هم از حیث مراتب و درجات شاءنی به مراتب دون شاءن انسان دارند. . ممکن است اجنه ی موءمن به مراحلی از ایمان برسند ، اما به هیچ روی مثل انسان ها نمی توانند به پیامبری برسند و از این نظر از انسان تاسی می کنند ، یعنی پیامبران آنها همان پیامبران انسانهاست . و پیامبران انسانها هادی و راهنمای اجنه هستند . چون اجنه از آتش هستند تفاوت های دیگری با انسان ها دارند که عمده ترین تفاوت آنها در دو چیز خلاصه می شود ؛ یکی نامرئی بودن آنها و دیگری سرعت فوق العاده ای که دارند. یک جن می تواند در عین حالیکه در ایران است ، در همان حال و در همان زمان خودش را با سرعتی که دارد به امریکا برساند و در آنجا باشد . نامرئی بودن جن بدین معنا نیست که وجود فیزیکی مثل انسان ندارند ، بلکه جسم و وجود و عینیت دارند ، اما به چشم انسانها نمی آیند و به تعبیر بهتر انسانها توانایی دیدن آنها راندارند. در باره ی زندگی جن و اینکه ازدواج می کنند و طلاق می دهند و از همسران خود جدا می شوند ، در بین خود افراد بزهکار دارند و افرادی که خوب و خیرو مهربان اند و کیفیت زندگی آنها چگونه است ، اطلاعات چندان دقیقی در دست نیست ، و ارتباط آنها با انسان ها و اینکه آیا اصولا" می توانند با انسان ها ازدواج کنند و یا زندگی کنند وغیره نیز در هاله ای ازابهام است ، با اینکه برخی از ما انسان ها به واسطه ی داشتن قدرت هایی خاص ، گاه با آنها مرتبط می شوند و روابطی خاص دارند ، که در این خصوص نیز اگر عمری بود و فرصتی حتی المقدور و درحد بضاعت علمی سخن خواهیم گفت . ،

descriptionمختصری در باره ی جن EmptyRe: مختصری در باره ی جن

more_horiz
جناب سلطانی
دکتر ویرژیل کئورکیو نویسنده مسیحی مذهب اروپایی که کتاب ارزشمند محمد پیغمبری که ازنو باید شناخت عقیده دارد که منظور قران از جن افرادی هستند که در بیابان زندگی می کنند وچون از شهر ها دور هستند ودر شهر دیده نمی شوند به انها جن یعنی نا پیدا گفته میشود

more_horiz
در ایه 130 سوره انعام امده است (یامشعر الجن والانس.........)یعنی اینکه در بین انها پیغمبر هم بوده یعنی ازاجنس انها پیغمبر هم داریم

more_horiz
یا معشر الجن و الانس ان استطعتم فانفذوا من اقطار السموات و الارض ، فانفذوا ، لا تنفذون الا بسلطان ، یرسل علیکما شواط من نحاس فعلیکم فلا تنتصران
سوره ی الرحمن
چنین چیزی در قرآن نیامده و هرگز بر آن تاکید نشده است ، قرآن بردوبخش است ؛
آیات محکم ، آیات متشابه
محکمات نیاز به تعبیر و تاویل و تفسیر بنده و شما ندارند و متشابهات قرین به تفسیر و تشریح اند که آن نیز از عهده ی چون بنده ی حقیری خارج است ، هیچ گاه از گروه جنیان پیامبری نیامده و نخواهد آمد، اما جنیان در خدمت پیامبران بوده اند ، مانند آن جن که در خدمت حضرت سلیمان نبی بود و به اذن او تخت بلقیس ملکه ی صبا را از راهی بسیار دور آورد

more_horiz
جناب سلطانی بنده اول ایه را نوشتم ادرس انرا هم دادم اگردر خدمت قران معنی دار فارسی در منزل هستید ملاحظه بفرمایید .خود خدا می فرماید که ای گروه جن وانس الم یاتکم رسل منکم .یعنی ایا از بین شما رسولانی برای شما نفرستادیم /و چگونه شما با این معلومات می فرمایید چنین چیزی در قران نیامده

more_horiz
عزیز دلم ، می دانم در وجیزه ای که خدمت شما مرقوم داشته ام نیز اشاره کرده ام که ، پیامبر انس و جن مشترک است و وقتی که قرآن می فرماید الم یاتکم رسل منکم ؟
آیا برای شما رسولانی نیاوردم ، منظور همان اشتراک معناست و عرض کردم که قرآن کریم دو وجه دارد و در مورد ش نیز توضیح دادم ، استاد ارجمند همان گونه که حضرت عالی راجع به خودتان در خصوص جن و مسایل آن فرمودید که صاحب نظرید ، شاید این حقیر سرا پا تقصیر هم ، از قرآن اطلاعات مبسوطی داشته باشد که اصلا" و به هیچ وجه راضی به بیان آن نیستم ، تنها به این گفته بسنده می کنم که مطلبی را که شما بیان می فرمایید جای تردید بسیار دارد و اگر به تفسیر المیزان مراجعه بفرمایید ، متوجه عرایض بنده خواهید شد ، علی کل حال ؛ این جانب به هیچ وجه من الوجوه قصد محاجه و جدل با حضرتتان را ندارم که انسانی کم سواد و نادانم و این سخن را بی تعارف می گویم و دانسته هایم از این فراتر نمی روند ، بر من ببخشایید که نمی توانم بی تفحص مطلبی را قبول کنم که فرمود:
...ولا تقف مالیس لک به علم ، ان السمع و البصر و الفوءاد کل اولئک کان عنه مسئو لا"
به هر روی اگر از دانسته ها یتان راجع به این موجود الهی مرا مستفیض گردانید ، به واقع بر من منت گذاشته ایدواینکه :
تلک الدار الآخره نجعلها للذین لا یریدون علوا " فی الارض ولا فسادا" و العاقبه للمتقین
الله معکم و
اسعدالله ایامکم [You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
beul دوست عزیز ما در مورد جن واینکه گروهی هستند از جنس اتش وغیر از انسان وادمیان از خود اندیشمندان بزرگ اسلامی ومفسران بزرگ و پیامبر وامامان مطالب زیاد ومتواتری داریم

حال چگونه ما با همه ی اینها ،گفته یک دانشمند مسحیی را ملاک قرار دهیم

جن مسلمان داریم وشیعه وسنی ودارای مذاهب وادیان مختلف هم داریم

more_horiz
خدمت شما دوست عزیز جناب حیران اگه اشتباه نکنم سلام عرض می کنم .
البته و صد البته که حرف اخر از نظر من مسلمان قران می فرمایند /ولی این نظریه یک نویسنده بزگ است .که خود من نیز ان را رد میکنم ولی گفته های مخالف را هم باید شنید

more_horiz
سلام دوست عزیز خوشحالم از این طبع بلند شما، اتفاقا منم اینگونه اندیشه را مسپاسم ودوست

دارم

زنده باد مخالف من از سخنان اندیشمندانه اندیشمند ومصلح بزرگ ایران زمین

سید بزرگوار محمد خاتمی است

بدرود
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply