Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionمن از نسل عبور آ تشینم ! Emptyمن از نسل عبور آ تشینم !

more_horiz
سرم سبز و دلم سبز و خدا سبز
حریم بندگی تا کبریا سبز
من از نسل عبور آتشینم
حضور عاشقی در قله ها سبز
حریفانم نمی دانند کجایند !
فروغ هستی ام با ربنا سبز
ره آزادگی تن بارگی نیست
همه اندیشه ام ، فوز لنا سبز

descriptionمن از نسل عبور آ تشینم ! EmptyRe: من از نسل عبور آ تشینم !

more_horiz
سبز فقط سبز علوی

more_horiz
sezar wrote:
سبز فقط سبز علوی

ما هوالعلویین یا اخ الکرام ؟! ما هوالعداله و الانسانیه ؟ آنی احبک و احبی کل المسلمون خاصه شیعه العلوی بالمرتضی علیهم آلاف و التحیه و الثناء . آنی احب الولایه فی کل الزمان و فی کل المکان ؟!
عذرا" اعرف عربی ؟!

more_horiz
sezar wrote:
سبز فقط سبز علوی

جناب آقای شاید سزار !! نه اسمتون به علوی می خوره ، نه قیافه تون ، ببخشید قصد اسائه ادب ندارم ، اما این سووال هایی بود که به ذهنم خطور کرد و به هیچ وجه قصد مجادله و مباحثه با حضرتتان را ندارم . امیدوارم گستاخی مرا ببخشید .
زیرا : الکلام یجر الکلام و یابه زبان کردی :
قصیه قصیه تیه رید و قس علیهذا !
و اما بعد قال الله تبارک و تعالی فی محکم کتابه :
اعو ذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
تلک الدار الاخره نجعلها للذین لا یریدون علوا" فی الارض ولا فسادا" ، و العاقبه للمتقین
و السلام علی من اتبع الهدی
زیرا:
و عباد الرحمن یمشون علی الارض هونا" و اذا خاطبهم الجاهلون قالو ا سلاما"
تم الآن و لم یجر فی بعد هذا ان شاءالله و تعالی
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

more_horiz
مگه علوی وار بودن به ریخت وقیافه است برادر
یعنی هر کی که ریش نداره و اسمش امامی نسیت علی و اسلام و نمیشناسه
اگه شما معنی این عباراتتون به فارسی مینوشتین خیلی بهتر بود
من نمیدونم شما طرفدار کدوم حزب و جناهی
اما اینو بدونید که ماهم ولایت مداریم
و به اسم و ریخت و قیافه نیست برادر
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
خیلی بی انصافین شما

more_horiz
sezar wrote:
مگه علوی وار بودن به ریخت وقیافه است برادر
یعنی هر کی که ریش نداره و اسمش امامی نسیت علی و اسلام و نمیشناسه
اگه شما معنی این عباراتتون به فارسی مینوشتین خیلی بهتر بود
من نمیدونم شما طرفدار کدوم حزب و جناهی
اما اینو بدونید که ماهم ولایت مداریم
و به اسم و ریخت و قیافه نیست برادر
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
خیلی بی انصافین شما

سلام جناب سزار ، البته کاش اسم اصلی تون رو می نوشتید . من که گفتم قصد جسارت ندارم ، این یک میدانگاهی مجازی برای تبادل اندیشه است ، اما نه به کنایه و استعاره که این شیوه اگر تصدیق بفرمایید سبب برداشت های اشتباه و سوء بین طرفین بحث می شود و سبز فقط سبز علوی ، هم اکنون یک شعار بیش نیست که بر پایه های تفکرات سیاسی جانبدارانه استوار است ، و نه بر اصول کلامی و منطقی واثق و براهین باسق و ادله مستند و مستدل . ببخشید اگر به زبان عربی با شما حرف زدم . من در نوشته هایم به روشنی گفته ام که باشما ، با مسلمانان بخصوص شیعیان دوست هستم و طرفدار ولایت علی ابن ابیطالب علیه الصلوه و السلام هستم و خود نیز شیعه اثنی عشری و تابع مذهب حقه جعفری و به دین و مذهب خودم افتخار می کنم و در هر مکان و زمانی ولایت را دوست دارم . بحث ولایت در قانون اساسی ما آمده است و بنا به فرموده مقام رهبری ما باید تابع قانون باشیم ، از سویی ولایت ریشه در قرآن واحادیث و روایات متواتر و صحیح دارد و تمسک به آن ، همان گونه که امام خمینی رضی الله عنه فرمودند ، پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به این مملکت نرسد، بنده هم همین نظر را دارم و برآن پای بندم ، البته این عقیده ی من باعث نمی شود تا در چارچوب قانون و نظام ، انتقاد نداشته باشم و حق و ناحق را جست و جو نکنم ، البته باز مقام رهبری فرمودند که شناخت حق و ناحق در چنین شرایطی واقعا" دشوار است و انسان باید خیلی هوشیار باشد و حقیر نیز تلاش دارد تا با درایت و فراست و تحقیق و تفحص در احوال شیعه در علوم عقلی و نقلی و سیره ی ائمه اطهار علیهم صلوه الله اجمعین به این حقیقت دست یابم . با اینکه کرد هستم و در یک استان کرد نشین زندگی می کنم ، اما احساسات ناسیونالیستی ندارم و برای همه ادیان ، مذاهب ، نژادها و ایده ها و گفته ها احترام خاصی قایل هستم ، چرا که قرآن کریم می فرماید :
فبشر عبادی الذین یستعمون القول ، فیتبعون احسنه ، پس بشارت باد بر بندگان که همه گفته ها را بشنوند ، و از میان آنها بهتر ین را انتخاب کنند . این انتخاب مستلزم شناخت راه و همرهی خضر است و خضر به راهنما و مرشد تعبیر می شود ، چنانکه حضرت مولانا می فرماید:
ترک این مرحله بی همرهی خضر مکن
ظلمات است بترس از خطر گمراهی پ
من در آن متن عربی که به آیاتی از قرآن کریم نیز استناد کرده ام ، خواسته ام به حضرتتان بگویم که سخن موجزشما مبنی بر سبز فقط سبز علوی ، تصدیق می فرمایید که یک شعار سیاسی باب روز است و البته شاید درست باشد و من به نظر شما احترام می گذارم ، با این حال می خواستم بگویم که بهتر است حضرتعالی که اینقدر مطالب خوب و آموزنده و تاثیر گذاردر این فروم می گذارید و زحماتتان قابل تقدیر است ، بایستی سخن را به تحقیق بگویید و تدقیق ، نه با احساس و استناد به شعاری که در مقام تقابل با طرف مقابل یعنی جنبش سبز است . خوب الآن و گذشته نیز همه امکانات در دست عده ای خاص بوده و هست که این ابزارهای تبلیغاتی از جمله رسانه مثلا" ملی کاملا" جانبدارانه قائل به حق مقابل نبوده و همواره آن را کوبیده و فرصت حتی اندکی به اظهار نظر به آنان نداده است . شما الآن چقدر ناراحت شده اید که من بی انصافی به خرج داده ام و ظاهر شما را در کفه ترازویی گذاشته ام که خودم وزنه های کفه ی مقابل را برایش تعیین کرده ام ، پس این سخن من موزون و متعادل و مترتب برحق نیست و همین است که شما برآشفته اید . این ، فن مجادله و منطق است که شما نیز قطعا" از آن بهره به کفایت دارید ، شما جوان خوش سیمایی هستید ، اگر این عکس خودتان باشد و همین برای من ایرانی سبب مباهات و افتخار است و اصلا" در این مورد تعارف نمی کنم . جوانی بالنده ؛، پر شور ، توانمند و سرشار از اندیشه های پیش برنده و پیشرو . لذاست که نمی شود هرکسی مثل هرکس دیگری سخن بگوید و شاءن حضرتتان اجل از این مباحث ساده است . من در آیه ای که بدان تمسک جسته ام ، خواسته ام بر اساس مفهوم آن آیه
( حال به مکی یا مدنی بودن و شاءن نزول آن کاری نداریم که مجال بحث ما در حوزه ی جامعیت و مانعیت تعریف نیست ) ،
بگویم که جهان آخرت و یا پاداش اخروی که خداوند تبارک و تعالی برآن صحه گذاشته و ( والله لا تخلف المیعاد ) برای کسانی است که بر روی زمین طلب برتری نمی کنند ( خودشان را به واسطه سبز و سرخ بودن و عیره وذلک ) برتراز دیگران نمی پندارند( و در این آیه راست و چپ و یمین و یسار و تحت وفوق و خلاصه همه ی جوانب و جهات ) ، و اقدام به مفسده نمی کنند و مفسده تنها مباحث اختصاصی اخلاقی نیست و هرکس و هر گروه و جناج که بخواهد دروغ بگوید، فضارا مقلوبه کند ، یعنی قلب و جعل کند و حقایق را بپوشاند و وارونه جلوه دهد ، عناد و لجاج بورزد ، مردمان را تحت فشار قراردهد ، حقوقشان را ضایع کند ، فضای اختناق و خفقان و ناراستی و پلشتی ایجاد کند ، و با این فعالیت ها وافکار بر تعداد دشمنان نظام اسلامی بیفزاید ، و الخ ... قطعا" مفسده جوست و در طرف مقابل هم اگر عده ای با هر رنگ و شکل و شمایل و با هر نیت دانسته و نادانسته با افراط گرایی و احیانا" دنباله روی از شانتاژهای تبلیغاتی دشمنان این آب و خاک ، آب به آسیاب دشمنان ما بریزد ، مفسده کرده است و شامل مفسدان فی الارض می شود و توفیری نمی کند . ما از صدر اسلام تاکنون بسیاری از افراد را داشته ایم که پیشانی هایشان از جای مهر و سجده های طولانی سیاه شده است ، اما امام علی (ع) را همانان به ضرب شمشیر جهل خویش مظلومانه به شهادت رساندند و وقتی که پس از شهادتش پرسیدند که چرا علی کشته شد ، پاسخ دادند که : علیُ قتل فی شده عدالته ! علی به خاطر شدت عدالتی که داشت ، کشته شد . من کار به قیاقه شما ندارم ، اما وقتی که شما می فرمایید : سبز ، فقط سبز علوی ! این فقط محدودیت می آورد و منحصر به فرد است که پس این سبزی که من گفته ام ، سبز علوی نیست و مثلا" سبز جنبش سبزی است و این سخن کوتاه حضرت عالی یعنی تقابل با مفهوم شعرمن که شما به نحوی که ملکه ی ذهنی تان است ، آن را به تعبیر و تفسیر نشسته اید و این حالت بر تسخیر ذهن شما انطباق دارد و نه علاقه ی ذاتی شما ( این ظاهر مساله است ) که البته باطنی هم دارد و تصویر من وشما در دید عامه ( آن گو نه که شما پوپولیستی این شعار را داده اید = سبز فقط سبز علوی ) ، ناخواسته حقیر را به محاجه کشانده اید و اینکه یکی در مقابل من قرار گرفته است . حالا دیدید که یک سخن کوتاه در ذهن یک محلل مسایل سیاسی که شاید دستی بر فقه سیاسی اسلام نیز داشته باشد ، چه قدر حواشی دارد ، اما من با خودم گفتم که علیکم بالمتون لا بالحواشی !! یعنی بر شماست ( بر همه ی ماست ) که از حاشیه پردازی بپر هیزیم و وحدت رویه را پیشه کینیم تا مملکتمان ان شاء الله الرحمن هرچه زودتر روی آرامش را به خود ببیند و این مسایل حل و فصل شوند ، اما قبول بفرمایید که ( سزار عزیز ) ، با این تلویحات و اشارات و استعارات و کنایات و جانبداری های احساسی ، تبلیغی ، و غیره مشکلات ما و شما و مملکت اصلا" حل نمی شود که هیچ ، بلکه بدتر هم می شود و این برای ما خیلی زیان آوراست .من بالشخصه و فی نفسه انسان آرامی هستم و چندان احساسی با مسایل برخورد نمی کنم و تلاش می کنم که با سعه ی صدر و آرامش و با منطق و آوردن براهین متقنه ( که این خود نیز نسبی است ) ، اول خودم را نسبت به پرسش های که همواره در ذهنم به وجود می آیند ، پاسخ گویم و مجاب کنم و سپس با استدلال در مجاب وقانع ساختن دیگران توفیقی حاصل کنم که البته در این تبادل اندیشه و تعامل رفتار ، هیچ گاه جانبدارانه عمل نمی کنم ( اگر چه که بالاخره من هم دارای یک گرایش سیاسی هستم ) .
امیدوارم با این توضیحات ، برا ی همدیگر دوستان خوبی باشیم و در تعامل اندیشه و نظر ، با یکدیگر همکاری ها ی خوبی داشته باشیم . بنده با اینکه بسیاری از مطالب را دون شاءن می دانم ، اما به همه ی آنها عمیقا" احترام می گذارم و حتی سعی می کنم به طنز یا تلویح ، یا حتی مستقیما" برای هر مطلب تا جایی که فرصت دارم ، پاسخ دهم . بدیهی است که نحوه ی نگرش من به مسایل که تاکنون فقط با قلم و کتاب و مطالعه و پژوهش های عملیاتی سروکار داشته ام ، در فضای مجازی وارد شدن ، مشکل است و اصولا" شاید نقطه نظراتم با بسیاری از مباحث مطروحه به نوعی در تضاد باشد ، اما انصافا"مطالبی را هم می بینم که خیلی خوب ، پرمحتوی، اصیل ، قابل دست رسی و تدقیق هستند که گاهی مرا به وجد می آورند . فضای مجازی برای من هم جالب نموده شده و هم عجیب ، گویی که تا کنون در یک روستای دور افتاده بوده ام و حالا به یک شهر مدرن با همه ی امکانات جانبی ورود پیدا کرده ام . در اینجا افرادی مثل شما باید دست مرا بگیرید و راهنمایی ام کنید . خوب شما حق دارید ، من شاید این فضا را نشناسم و گاهی تند برخورد کنم که بی ادبانه باشد و این مطلب را می پذیرم و از شما عذر خواهی می کنم ، اما این بیشتر از نحوه ی برداشت و تفکر من و از فضای بحث و جدل مداومی است که من از آن برخاسته ام و اصطلاحا" گاهی دو فضا را با یکدیگر اشتباه می گیرم و سعی می کنم که به این قضیه عادت کنم و رویه ام را بر چنین فضایی انطباق دهم . ما در اینجا نمی توانیم آن گونه که باید از قدم و حدوث خداوند و کائنات بگوییم و آن انفجارات سیارگان و ستارگان و سپس انفجار بزرگ و نظریات حدوث جهان و احراز صحت و سقم آن را بر پایه ی مباحث فلسفی کلان و با استفاده از قیاس و استقراء به دست آوریم ، اما بالاخره می توانیم از اموری سخن بگوییم که بر زندگی جاری مردم و جوانان حاکم است و چه ساده و بی پیرایه با چه احساسات لطیف و شکننده که گاه به گریه ام می اندازد و با اینکه خود نیز شعر می گویم ، اما وقتی که به سخنان و نحوه ی گفتار و رفتار مجازی شما نگاه می کنم ، تحت تاثیر قرار می گیرم و به همه ی شما آفرین می گویم و البته دریافته ام که از بین شما بزرگواران و عزیزان ، افراد مجرب و دنیا دیده ای هم شرف حضور دارند که سبب ایجاد توازن و تعادل د ر این سایت هستند و این خیلی خوب است . علی کل حال ، من شما و همه ی عزیزان سایت را مثل خانواده ام دوست می دارم و به آن ها انس گرفته ام . این هم تجربه ای است که ممکن است روزی برای من و یا شما به پایان برسد ، اما بهتر است بین ما تالیف قلوب باشد و نزدیکی و دوستی و رفاقت های پایدار . دوستان و برادران و اهالی یک خانواده هم بالاخره با یکدیگر به قول شما فارس ها ( کل کل ) می کنند و دوباره دور هم می نشینند و دوستی هایشان را از سر می گیر ند . خوب است حالا ما چند زبان هم بلد هستیم و توسط یکی از آنها گریز می زنیم که به اصطلاح دم به تله ندهم .

ایدل ار خواهی شوی بر بام دوست
تاتوانی مهر ریز بر کام دوست
تحفه درویش است این بیش و کم
برگ سبزی است ارمغان بر نام دوست
شما هم ان شاءالله یک علوی روشن و یک سبز با ایمان هستید و به اعتلای کشورتان کمک می کنید .
خدایتان یار باد.

more_horiz
باسلام خدمت دوستان
یاداشتهای ارسالی شما دوستان مبین نکات قابل توجه و تاملی است که برای خودم بسیار آموزنده و برای سایر دوستان نیز این چنین میباشد.
دوستان عزیز ریشه تمام مشکلات کنونی از حذف ناشی میگردد و حذف یعنی عدم تحمل ،
عدم تحمل آرا و نظرات دیگران و حکایت از برتری جویی دارد و نهایت به خودکامگی منجر میشود.
این روحیه را باید نفی و طرد کرد و با سینه ائی گشاده و روئی باز به استقبال افکار و دیدگاه سایرین بخصوص دیگرانی که مثل ما فکر نمیکنند برویم و بدنبال مصداق های تاریخی برای زدن برچسب و از میدان به در کردن شان نباشیم و مروج دوستی و عشق به همنوعانمان باشیم.
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش زیک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار
دگر عضوها را نباشد قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

ایام عزت دوستان مستدام 16

more_horiz
جناب استاد سلام
از تذکر حضرتعالی صمیمانه تشکر می کنم و شخصا" تلاش می کنم که آن را به کار ببندم .

more_horiz
دوست خوبم آقا سهیل
سلامی دوباره چو بوی خوش آشنائی
از لطف شما ممنونم اما باید عرض کنم من حقیر سرتاسر تقصیر چنین شآنی برای خودم قائل نیستم و کمتر از آنم که بخواهم تذکری به دوستان فرهیخته و بزرگوارم بدهم .
عرایضم در واقع چکیده معضلات کنونی میباشد که همه ما آن را با گوشت و پوست و استخوانمان
لمس میکنیم.
با تشکر
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply