Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionدر باره ی شهر خودم Emptyدر باره ی شهر خودم

more_horiz
کرمانشاه شهر بزرگیه که در غرب ایران و درست اون وسطای غرب واقع شده . از نظر آب و هوا نیمه معتدل و نیمه کوهستانیه ، اما من که هرجاشو نگاه می کنم ، همه ش کوهه . زمستونا ( البته حالا دیگه نه ) هواش سرده و برف زیاد می باره و تابستوناش گرم و خشکه و درجه هوا گاهی بالاتر از 40 درچه ی سانتیگراد می رسه . اینجا تا دلتون بخواد تالاب و چشمه و سراب و نهر و رود هست . مناظر خیلی زیبای طبیعی داره و از معروف ترین اونا میشه از ریجاب - دالاهو ، کوه شاهو ، کوه تاق بستان ، کوه های کرند غرب ، کوه پراو ( به فتح پ و سکون واو ) ، حیات وحش ورمنجه ، سراب نیلوفر ، سراب یاوری ، سراب قنبر ، سراب دربند صحنه ، سراب روانسر ، سراب هرسین ، هشیلان و... نام برد . تاق بستان که در شمالی ترین نقطه ی شهر کرمانشاه قرار گرفته ، جای خیلی خوش آب و هوائیه و ( چم بشیر ) رودخانه فصلی اون ، آب سرد و زلالی داره که از کوه تاق بستان سرچشمه می گیره ه تاق بستان ، دو تا تاق داره که به طرز خیلی ماهرانه و زیبایی کنده کاری و مجسمه سازی شده اند و در دل کوه قرار دارند. این آثار مربوط به دوران ساسانیه . معبد آناهیتا در کنگاور که الهه میترا در آن قراردارد ، جای زیبایی است . کتیبه های بیستون هم که ثبت جهانی شده اند از طرف یونسکو خیلی کهن و باستانی اند . مجسمه هرکول در دامنه ی کوه بیستون که اثری است از حمله اسکندر مقدونی یا همان فیلیپس ( ذوالقرنین که اسمش در قرآن هم آمده ) . کرمانشاه بر سر راه جاده ابریشم قرار گرفته و این شهر و استان را به میان رودان ( عراق - بین النهرین ) متصل می کند . کرمانشاه به عبارتی چهار فصل است . یعنی در زمانی که در شهر کنگاور و یاسنقر برف می بارد و هوا خیلی سرد است ، همزمان در قصر شیرین مردم با لباس های تابستانی بیرون می آیند و کار می کنند . قصر شیرین نخلستان خرما دارد و جزء مناطق زیبا و گرمسیری استان است ، در عین حال تنها پنجاه کیلومتر که از این شهر دور بشوید و به طرف کرند غرب بیایید ، در آنجا برف در حال باریدن است و این از عجایب گیتی است !! در تاریخ آمده است که عمر سردار سپاه پیامبر از راه حلوان ( سرپل ذهاب کنونی ) وارد ایران شد و این کشور را به تصرف خود در آورد و ایرانیان را به دین اسلام دعوت کرد . سوغاتی های کرمانشاه نان برنجی ، نان شکر ی ، روغن کرمانشاهی ، انواع گیوه ، انواع لباس های زیبای کردی و انواع گلیم و قالی های دستباف است . مردم این منطقه بیشتر به کار کشاورزی و دامپروری مشغولند . دین رسمی در این استان اسلام و اکثریت با مذهب شیعه است ، اما اهل تسنن قابل توجهی نیز در این استان زندگی می کنند که نزدیگترین آنها به عقاید شیعه ، شافعی ها هستند که از امام محمد شافعی شاگرد برجسته ی اما م جعفر صادق (ع) پیروی می کنند . مردم کرمانشاه به زبان فارسی کرمانشاهی ( که یک فارسی کتابی است ) تکلم می کنند ، اما کردی کرمانشاهی هم در اینجا رواج دارد . مردمانش خونگرم و مهربان اند. آیت الله سید مرتضی نجومی ( اعلی الله مقامه الشریف ) که چندی پیش در کرمانشاه دار فانی را وداع گفتند ، یکی از خوشنویسان وتذهیب کاران حرفه ای جهان اسلام بودند که به خط ثلث و نسخ و نستعلیق تسلطی بی چون و چرا داشتند و از نوادر عصر بودند ، کرمانشاهی بود و دراین شهر به دنیا آمده و از دنیا رفتند . میرزا رضا کلهر نیز که سرآمد خوشنویسان عصر خود بودند کرمانشاهی بود. در کرمانشاه ادبا ، شعرا ، نویسندگان و افراد برچسته ی علمی و هنری وجود داشته و دارند که می توان به دکتر رشیدی یاسمی ، محمد جواد محبت ، شکر اله شیروانی ، استاد یداله بهزاد کرمانشاهی ، پرفسور مجتبی شمسی پور ، پروفسور عزت اله فرشاد فر ، پروفسور معصومعلی معصومی ، علی محمد افغانی ، علی اشرف درویشیان ( لطیف تلخستانی ) ، منصور یاقوتی و... اشاره کرد. در جریان جنگ تحمیلی چند شهر استان به کلی تخریب شد و چندین موشک بالستیک بر سر اهالی بی پناه کرمانشاه فرودآمد و این به غیر از حملات جنگنده های عراقی بود که شبانه - روز این شهر و مردمانش را آماج حملات کور و بی رحمانه و سبعانه ی خود قرار می دادند. کشور عراق و عتبات عالیات بر سر زاه کرمانشاه قراردارد و مردم میهن مان اکثرا" از مرز خسروی به زیارت عتبات عالیات مشرف می شوند.

descriptionدر باره ی شهر خودم EmptyRe: در باره ی شهر خودم

more_horiz
سلام 8
شما که زحمت کشیدید خب یه چند تا عکس هم از شهرتون برامون میذاشتید 30

more_horiz
[You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz

more_horiz

more_horiz
من این چند تا عکسو از کرمانشاه توی پی سی داشتم برات گذاشتم مهسا جون 1

more_horiz
elnaz wrote:
من این چند تا عکسو از کرمانشاه توی پی سی داشتم برات گذاشتم مهسا جون 1

من از الناز خانوم بابت زحمتی که برا عکسا کشیده اند ، واقعا" ممنونم .

more_horiz
واقعاً كه عكسهاي قشنگي بودن من خيلي كرمانشاه رو دوست دارم و اميداورم كه يكبار به اين استان سفري داشته باشم
ان شاء ا...
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply