عليرضا قرباني و ارکستر مجلسي ايرانيان با آهنگسازي فردين خلعتبري در سه شب در آذرماه سال جاري با تهيه کنندگي موسسه فرهنگي-هنري ترانه شرقي در سالن همايش هاي ميلاد کنسرت مي دهد. در نشست خبري که صبح ديروز در خانه هنرمندان ايران برگزار شد، محسن رجب پور مدير موسسه «ترانه شرقي» درباره جزييات آن توضيح داد؛ «اين موسسه از سال گذشته با رهنمودهاي فردين خلعتبري ارکستر مجلسي ايرانيان را شکل داد و قرار است اولين اجراي اين ارکستر با اجراي پلاک «مدار صفر درجه» و با خوانندگي عليرضا قرباني طي روزهاي 19 ، 20 و 21 آذرماه در سالن همايش هاي برج ميلاد برپا شود.» به گفته رجب پور اين کنسرت هر شب دو اجرا در ساعت هاي 18 و 21 خواهد داشت. فردين خلعتبري آهنگساز اين کنسرت نيز در ادامه از افشين يداللهي به عنوان شاعر بسياري از قطعات اين کنسرت ياد کرد؛ «اشعار افشين يداللهي تاثير زيادي در ساخت اين قطعات داشت و اين کنسرت نيز به درخواست مردم برنامه ريزي شد و جوابي به تقاضاي آنها در تمام اين سال هاست.» به گفته او عنوان «مدار صفر درجه» نوع موسيقي و ارکستر آن را مشخص مي کند که ترکيبي از 16 قطعه است که بيشتر آنها جديد است و تعدادي از آنها همچون موسيقي سريال هاي «مدار صفر درجه»، «شب دهم»، «سايه آفتاب» و... پيش از اين شنيده شده است. خلعتبري ادامه داد؛ «اجراهاي اين کنسرت کارهاي ارکسترالي همچون اجراهاي ارکستر ملي است که با تصنيف همراه مي شود و دو آواز نيز که ترکيبي از بداهه و کار تمرين شده است، اجرا خواهد شد.»

محسن رجب پور نيز در ادامه درباره کنسرت چنين توضيح داد؛ «ما چندين سال است که در حوزه موسيقي پاپ کار مي کنيم و احساس مي کنم در آن حوزه به عنوان يک تهيه کننده و مدير توليد به انتها رسيده ايم و ديگر چيز جديدي نداريم. بنابراين دوست داشتم با يک تغيير نگرش کلي و رويکرد جديد کارم را ادامه دهم.» رجب پور وعده داد نيمي از مخاطبان کنسرت هاي دائم خود در کنسرت مشترک عليرضا قرباني و فردين خلعتبري نيز حضور پيدا خواهند کرد؛ «تا امروز چه کسي مسير را براي جواناني که به تماشاي کنسرت هاي پاپ مي آيند، فراهم کرده است تا به موسيقي ملي خود نيز گوش دهند؟ من با روش خودم اين کار را انجام مي دهم و ايمان داشته باشيد که ارکستر مجلسي ايرانيان که به اسم «ترانه شرقي» ثبت شده است به کار خود ادامه خواهد داد و اگر نوازندگان اين ارکستر تغيير کنند، ساختار آن همچنان حفظ خواهد شد، زيرا اين موسيقي ريشه در تاريخ ما دارد.» عليرضا قرباني نيز در بخش ديگري از اين نشست گفت؛ «استاد بنان ويژگي داشت که در هر ژانري امکان خواندن برايش فراهم بود و من هم دوست دارم به عنوان يک خواننده اين سبک هاي مختلف را تجربه کنم و توانايي هاي خود را در اجراهاي متفاوت محک بزنم.» خلعتبري نيز اضافه کرد؛ «فراموش نکنيد که عنوان موسيقي پاپ نبايد قرباني شود، چه بسا که من هم خودم با اين موسيقي شروع به کار کردم و اگر امروز اتفاق بدي براي موسيقي پاپ افتاده است، بايد دليل آن را در جاي ديگري جست وجو کرد که چرا موسيقي پاپ امروز از هويت ايراني خود خارج شده است.» او معتقد است؛ «اگر بخواهيم با ديدي وسيع تر نگاه کنيم، فعاليت محمدرضا شجريان نيز يک نوع موسيقي پاپ است زيرا مردمي است، سالن را پر مي کند و تمام آلبوم هاي صوتي او فروخته مي شود. اما متاسفانه تقليد در عرصه موسيقي پاپ باعث شده هنرمندان اين عرصه هويت ايراني خود را از دست بدهند و اتفاق جالبي در اين حوزه حاصل نشود، در حالي که مدير يک موسسه بزرگ که سال ها در اين عرصه فعاليت کرده اين بار سراغ ما آمده است.» خلعتبري همچنين با پرداختن به عنوان مخاطب عام که بارها مورد سوال قرار مي گيرد، گفت؛ «امروزه عنوان مخاطب عام در ورطه خطرناکي قرار گرفته است، در حالي که اين مفهوم گستره وسيعي دارد و ما از دور در حال تقسيم بندي کردن مردم با اين عنوان هستيم و فراموش کرده ايم که جوانان بسياري وجود دارند که کسي در اين حوزه به آنها توجه نمي کند.» اين آهنگساز اضافه کرد؛ «ارکستر مجلسي ايرانيان قرار است تجربه هاي موفق عليرضا قرباني را تکرار کند و قرار نيست ما تجربه جديدي را شکل دهيم، زيرا اجراي عليرضا قرباني با ارکستر موسيقي ملي يا ارکستر سمفونيک بسيار توانمند بود و اين صداي قرباني بود که ارکستر را تحت هر شرايطي تحت تاثير خود قرار مي داد.» به گزارش ايسنا رجب پور در بخش ديگري از اين نشست درباره دلايل انتخاب سالن همايش هاي ميلاد براي اين کنسرت گفت؛ «اگر تالار وحدت را براي اين برنامه انتخاب مي کردم، تبديل به يک شبه دولتي مي شدم. درحالي که براي فعاليت موسسه «ترانه شرقي» در اين عرصه توقع حمايت از دولت را دارم و به اين کار افتخار مي کنم و آن را گسترش خواهم داد، زيرا ترانه شرقي به اندازه يي سابقه دارد که بايد امروز دين خود را نسبت به اين نوع موسيقي ادا کند.» او همچنين درباره اسپانسرهاي اين کنسرت گفت؛ «امروز اسپانسرهاي زيادي قصد حمايت از اين کنسرت را دارند اما معتقدم شأن اين موسيقي اجازه استفاده از هر نوع اسپانسري را نمي دهد و اميدوارم از پس احترام گذاشتن به اين موسيقي و معرفي آن برآيم.» در ادامه عليرضا قرباني نيز توضيح داد؛ «ساخته هاي خلعتبري براي نوازنده و خواننده سخت است و ضبط و تمرين استوديويي آن بيش از کارهاي ديگر زمان مي برد، اما اميدواريم در اين کنسرت از پس سختي هاي آن برآييم.» او همچنين يکي از خواسته هاي خود را اجراي موسيقي سنتي دانست؛ «بيشترين و پرتراکم ترين کارهايم در اين عرصه موسيقي سنتي است و خبر مي دهم که با توافقات صورت گرفته با موسسه ترانه شرقي در کوتاه ترين زمان معمول کنسرت گروه «اشتياق» را با همکاري محسن رجب پور و فردين خلعتبري اجرا خواهيم کرد.» خلعتبري نيز تصريح کرد؛ «استاندارد بودن سالن، ابزار صوتي و نوازنده ها هميشه برايم اهميت داشته است، اما در تمام اين سال ها هيچ سالن استانداردي براي موسيقي ساخته نشده است و حتي اگر ما خودمان ابزارهاي استاندارد را فراهم کنيم باز هم با مشکل روبه رو هستيم، اما اميدواريم اين اجرا در سالن همايش هاي ميلاد با موفقيت به نتيجه برسد
منبع روزنامه اعتماد.»