Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionلطفا بهم کمک کنین Emptyلطفا بهم کمک کنین

more_horiz
سلام به همه
یه سلام ویژه هم واسه سحر جون که شدیدا به پیام های مشاوره ایش نیاز دارم
من یه دوست دارم که دور از جون شما شدیدا آرومه" نه متوجه نشدین.. این دوست من اصلا حرف نمیزنه" البته ما خیلی فرصت اینکه همدیگه رو ببینیمو نداریم" ولی همینکه یه موقایی تلفنی با هم میگپیم؛ اینکه اون یه دفه سکوت میکنه؛ جوابمو نمیده" خیلی باعث سوء تفاهم میشه و این موضوعو خودشم میدونه و البته خودشم کمتر از ما زجر نمیکشه..
حالا اون میخواد خودشو درست کنه " حد اقل به اندازه ای که واقعا لازم هست بتونه حرف بزنه؛ و من قول دادم بهش کمک کنم..
ولی نمیدونم چه جوری میتونم این کارو بکنم ؛ وقتی که نمیتونم خیلی اونو ببینم..
منتظر نظراتتون هستم
53

descriptionلطفا بهم کمک کنین EmptyRe: لطفا بهم کمک کنین

more_horiz
عرض سلام و ادب
چيز مهمي نيست فائزه خانم
من از سحر خانم خواستم كه راهنمايي تون كنن :D
خيالتون راحت باشه :[نیشخند]:

more_horiz
سلام فائزه خانم
من روانشناس نيستم و به قول كاوه عزيز راهنمايي اصلي با سحر خانم هستش اما به نوبه خودم گشتم يه مقاله پيدا كردم با عناون "وقتی مهمانی می‌آید، نمی‌توانم خوب با او حرف بزنم" اينجا براتون نوشتم اميدوارم كه به دردتون بخوره:

کم حرف زدن می‌تواند دلائل مختلفی داشته باشد. یکی از علل آن کم حوصلگی است که ناشی از خستگی ذهن یا توجه به مرکز دیگری است. اگر چنین است، فعالیت ذهنی خود را محدود کنید و فکرتان را متمرکز سازید و در وقت حضور در کنار مهمان به چیز دیگر فکر نکنید. اما غالباً علت آن در کم رویی شخص است، در این صورت می‌توان گفت:
اکثر قریب به اتفاق مردم، در مواردی از زندگی اجتماعی خود به گونه ای دچار کم رویی شده اند، اما بعضی صرفاً در مواقع و موقعیت های خاص دچار کم رویی می شوند. بعضی در برخی از مواقع و برخی در غالب مواقع و بعضی در همه موقعیت‌های اجتماعی دچار کم رویی می شوند.(1)
کم رویی نوعی ترس یا اضطراب اجتماعی است که در آن فرد از مواجه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطات اجتماعی گریز دارد. بسیاری از محققان، ریشة اصلی کم رویی را ترس یا اضطراب اجتماعی می دانند.(2)
کم رویی لزوماً یک ویژگی ارثی یا ژنتیکی نیست و چه بسا ممکن است فرزند، کم رویی را از پدر و مادر کم رو یاد گرفته باشد. بعضی از روان شناسان مثل «واتسون» کم رویی کودکان را در نتیجة یادگیری و تقویت آن در خانه و مدرسه می دانند. سخت گیری بیش از حد و داشتن توقعات زیاد، تهدید و تنبیه و تحقیر و حمایت های افراطی، زمینة بروز کم رویی را فراهم می کند.(3)
کم رویی در طول دوران رشد به تدریج پدیدار شده است. از این رو درمان آن نیز به تدریج باید حاصل شود. برای کم رویی یک درمان فوری وجود ندارد و با دارو نیز برطرف نمی شود. اساس درمان در حوزة شناخت و نگرش فرد است.
مؤثرترین گام های عملی در غلبه بر کم رویی عبارتند از:
1- شناسایی احوال خود؛
2- بازسازی شخصیت از طریق بروز توانایی های مثبت خود؛
3- ترک عادت های نامطلوب و ایجاد عادت های پسندیده؛
4- شرکت در بحث های گروهی و همکاری با اعضای گروه، از طریق مطرح کردن دیدگاه‌ها و نظریات و نگریستن به چشم های مخاطبان در هنگام صحبت؛
5- به کارگیری نیروی اراده؛
6- زدودن افکار غیر منطقی از ذهن؛
7- تأکید بر انتقادهای سازنده؛
8- به کارگیری توانایی ها و ارزش های خود؛
9- مبارزه با ترس های درونی از راه تلقین مثبت:
کم رویى نشانه ترس از شکست و دلیل بر وحشت از برخورد با اشخاص است. این صفت روحى را با فرار از معاشرت نمى‏توان رفع کرد، بلکه باید خود را به معاشرت با مردم مجبور بسازید و در مقابل انکار نفس از خود بپرسید که چرا از این شخص یا جمعیت مى‏گریزیم؟ با تلقین به قدرت و تظاهر به نترسیدن، بخشى از مشکل حل مى‏شود. این جمله را همواره با خود تکرار کنید که من از عهده سخن گفتن در برابر دیگران برمى‏آیم. یکى از گویندگان مشهور انگلیسى در قرن نوزدهم اقرار مى‏کند که در طول چند هفته قبل از نخستین خطابه‏اى که قرار بود ایراد کند، چنان ناراحت بود که آرزو مى‏کرد پیش از فرا رسیدن روز معهود پایش بشکند تا از حضور در مجلس معاف گردد. او موقعى که به طرف کرسى خطابه مى‏رفت، آن چنان از وحشت و اضطراب خود را مى‏باخت که قیافه رقت بارى پیدا مى‏کرد. عاقبت روزى تصمیم گرفت درباره وضع خود به درستى تأمل کند. با خود گفت: هنگام سخنرانى چه خطرى ممکن است براى من پیش بیاید؟ هیچ چیز مهمى اتفاق نخواهد افتاد. اضطراب شدید او با این جمله مرتفع شد و متوجه شد که خیلى راحت سخن مى‏گوید و در نتیجه یکى از بزرگ‏ترین گویندگان عصر خود گردید.(4)
10 - جلب توجه دیگران از طریق نشان دادن قابلیت های خود؛
11- پذیرش نقایص خود و سعی در برطرف کردن آن ها؛
12- معاشرت با مردم:
به رغم ترس درونى، براى درمان کم رویى. لازم است با دیگران معاشرت کنید. امیرمؤمنان‏علیه‏السلام مى‏فرماید: «هرگاه سختى چیزى باعث بیم و هراس شما شد، تو نیز در مقابل آن سخت و مقاوم شو تا مشکل بر تو آسان گردد».(5)
سعى کنید از همین امروز با ابتکار عمل آغازگر صحبت باشید و در برقرارى ارتباط پیش قدم شوید، مثلاً چیزى بدهید و یا درخواست کنید و بیش از حد گرفتار آداب و رسوم و تعارف نباشید. در معاشرت با دیگران خود را فراموش کنید و با سلام کردن راه گفتگو را هموار سازید. امام على‏علیه‏السلام مى‏فرماید: «هر تازه واردى در محیط نامأنوس حیرت زده مى‏شود. براى آرامش خاطر سخن خود را با سلام آغاز کنید».(6) سعى کنید براى هر
ملاقات و جلسه چیزى براى گفتن داشته باشید. براى این کار، کتاب و مجله‏اى جدید را بخوانید و اطلاعات خود را افزایش دهید
-13 احساسات آزار دهنده و بازدارنده مانند: احساس خجالت، احساس شرمندگی، احساس حقارت، احساس بی کفایتی و احساس اجتماع گریزی را که آفات رشد مطلوب هستند، از خودتان دور کنید؛
14- هرگز خود را سرزنش نکنید و هیچ گونه نگرش منفی نسبت به شخصیت خودتان نداشته باشید؛
15- اجازه ندهید دیگران از کم رویی شما سوء استفاده کنند؛
16- بخشی از اوقات خود را برای استراحت، تفکر، تنش زدایی و تمرین آرامش روانی - عضلانی اختصاص دهید؛
17- سعی کنید در برقراری ارتباط با دیگران ابتکار عمل را به دست بگیرید. چیزی بدهید و یا درخواست کنید، مثلاً شیرینی و میوه تعارف کنید؛ سؤالی بپرسید و یا کتاب و مجله ای را به امانت بخواهید؛
18- بیش از حد گرفتار آداب و رسوم و تعارف نباشید. به عبارت دیگر: خیلی مراقب نهاد خود نباشید و بسیار راحت و ساده و بی تکلف با دیگران ارتباط برقرار کنید.
پی نوشت ها:
1.دکتر افروز-روان شناسی کم رویی ص12
2.همان ص 15
3.همان ص28
4.محمد تقى فلسفى، اخلاق، ج 2،ص 247.
5.غرر الحکم، ج 5، ص 319.
6.همان، ص 24

more_horiz
میشه یکم بیشتر توضیح بدی فائزه جون؟
دوستت چند سالشه؟
همیشه این طوریه یا در مواقع خاص؟؟؟!!!
خجالتیه؟
زود هول میشه؟

مطمئنم سحر هم بياد اول همه اينارو ازت مي پرسه
:D

more_horiz
صحبت كردن يكي از نيازهاي طبيعي انسانهاست و اگر بخواهيم حق مطلب را بهتر ادا كنيم، بايد بگوييم حرف زدن يكي از مهارت‌هاي زندگي است كه براي توسعه و تداوم روابط سالم و مستحكم لازم است

همچنين نحوه سخن گفتن و عادت‌هاي كلامي تا حد بسيار زيادي بازگوكننده شخصيت افراد است. بعضي از مردم آنقدر حرف مي‌زنند كه همه ترجيح مي‌دهند از مصاحبت با آنها اجتناب كنند، و برخي ديگر آنقدر كم‌حرف‌اند كه حتي در زماني كه به حرف زدن احتياج هست نيز از اينكار طفره مي‌روند.

در اينجا ما پيشنهاداتي به شما ارائه مي‌دهيم كه نه فردي پرحرف و خسته كننده باشيد و نه فردي منزوي و خجالتي. مثل تمام جنبه‌هاي زندگي حفظ تعادل بهترين گزينه است.

چه مواقعي پر حرف مي‌شويم
وراجي كردن و مسلسل وار حرف زدن، شايد براي شخص سخنگو لذت بخش و دل انگيز باشد اما مسلماً اگر نظر شنونده را هم بپرسيد، تناقض اين نظرات كاملاً‌ برايتان مشهود خواهد بود.

گاهي مواقع پرحرفي بجز دلايل شخصيتي مي‌تواند دلايل ديگري نيز داشته باشد، از جمله وقتي:

عصبي هستيم يا احساس ناامني مي‌كنيم
اغلب مواقع وقتي حس تعادل دروني ما دچار نوسان مي‌شود و احساسات ضد و نقيض ما را احاطه مي‌كند، ناخوداگاه سعي مي‌كنيم اين احساس را با تند‌تند حرف زدن جبران كرده و بپوشانيم.

در چنين مواقعي آنچنان با جديت به حرف زدن ادامه مي‌دهيم كه گويي براي جلوگيري از برقراري سكوت مسئوليتي به عهده ما گذاشته شده و وظيفه داريم براي اداي اين وظيفه دست به ايراد هر سخني بزنيم حتي اگر اين سخنان كاملاً بي‌ربط و بي‌معني بوده و فقط جنبه حرافي داشته باشد.

اما اگر حرف چندان جالب توجه، باارزش، و مهمي براي گفتن نداريد، نبايد بابت اين سكوت زياد نگران باشيد و خود را مجبور به سخن گفتن بدانيد. با اين آرامش كنار بياييد و اجازه دهيد احساس نياز براي گفت‌وگو كردن روند طبيعي خود را طي كند و خود به خود به جريان بيفتد.

وقتي درباره خودمان صحبت مي‌كنيم
صحبت كردن درباره خود بزرگترين اشتباهي است كه همه مردم مرتكب مي‌شوند. حتماً تا بحال با افرادي كه دائماً‌ در حال بازگو كردن خاطرات و تجربيات شخصي هستند مواجه شده‌ايد، ‌آنها در قبال كوچكترين كلامي كه از طرف شما گفته شود سيلي از حرفهاي خسته كننده را به سوي شما روانه مي‌كنند و هيچ توجهي نيز به بي‌قراري و كلافگي شما نشان نمي‌دهند.

«براي ديگران سخن بگوييد نه به‌خاطر خودتان» اين قانون طلايي همه جا جواب مي‌دهد. درست نيست كه هدف ما از صحبت كردن صرفاً شخصي باشد و تنها براي درد و دل كردن و سبك شدن باب گفتگو را باز كنيم.

مثل تمام رابطه‌هاي دو طرفه در اينجا هم بايد به طرف مقابل توجه نماييم و براي آنها احساس ارزشمندي به ارمغان بياوريم. اما اگر فقط بخواهيم درباره خودمان صحبت كنيم و فقط نفس خود را ارضا كنيم، همان بهتر كه فقط و فقط خودمان مخاطب حرف‌هايمان باشيم.

براي اينكه متوجه شويد سخنانتان چقدر براي طرف مقابل خسته كننده و كسالت آور است، به زبان بدن آنها دقت كنيد.

اگر از حركات و احوالات آنها اينطور برمي‌آيد كه تلاش مي‌كنند به هر بهانه‌اي از دستتان در بروند، اگر سرشان را در دستانشان گرفته‌اند، اگر به نقطه‌اي دور خيره شده‌اند، ‌يا اگر تلاش مي‌كنند بحث را عوض كنند، اين بدين معناست كه آنها از سخنان شما خسته شده‌اند.

شايعات بي‌اساس و بدگويي از ديگران
صحبت كردن درباره خصوصيات بد ديگران، و يا مبالغه كردن درباره اشتباهات و نقطه ضعف‌هاي آنها عادت بسيار زشتي است كه متاسفانه اكثر جمع‌هاي دوستانه يا خانوادگي به چنين صحبت‌هايي منجر مي‌شود.

فقط به اين دليل كه همه اينكار را انجام مي‌دهند شما نمي‌توانيد خودتان را توجيه كنيد و با جماعت همرنگ شويد.

مسئله اين است كه اغلب اوقات با اينكه مي‌دانيم از لحاظ اخلاقي مجاز به انجام چنين رفتاري نيستيم، اما باز‌هم به نداي وجدان توجهي نكرده و به شيوه غلط خود ادامه مي‌دهيم، زيرا با بدگويي از ديگران مي‌توانيم بيشتر و بيشتر حرف بزنيم و هميشه سوژه داغي براي ادامه گفت‌وگو داشته باشيم.

اما يادتان باشد مردم هميشه براي كساني كه در چنين مواقعي سكوت اختيار كرده و از موقعيت‌هايي كه منجر به بدگويي از ديگران مي‌شود كناره گيري كنند، ‌احترام بيشتري قائل هستند.

اگر شما در همان برخوردهاي اوليه از ديگران انتقاد كنيد مسلماً در نظر آنها فرد قابل اعتمادي به نظر نمي‌آييد. در چنين موقعيت‌هايي سكوت شما بر بزرگي و احترام‌تان مي‌افزايد.

وقتي كه حرف مناسبي براي صحبت كردن نداريد
عقلا هميشه مي‌گويند «وقتي حرف باارزشي براي گفتن نداريد، بهتر است كه چيزي نگوييد و سكوت اختيار كنيد» به حق كه نصيحت به جايي است اما واقعاً چه تعداد از ما به اين جمله عمل مي‌كنيم.

چه مواقعي كم حرف مي‌شويم
منزوي و گوشه گير شدن كار ساده ايست، اين‌طور نيست؟ در چنين مواقعي ما از برخورد با افراد تازه وارد اجتناب مي‌كنيم و ترجيح مي‌دهيم هيچ‌گام مثبتي براي خارج شدن از خلوت آرامش و تنهايي خود بر نداريم.

در بيشتر مواقع اگر براي صحبت كردن و معاشرت با افراد جديد از خود علاقه نشان ندهيد، فردي خود شيفته و مغرور به نظر مياييد، پس سعي كنيد از لاك تنهايي‌تان بيرون بياييد و شما اولين نفري باشيد كه دست دوستي به سمت ديگران دراز مي‌كنيد.

البته تمام ما لحظاتي را تجربه كرده‌ايم كه به دلايل خواسته يا ناخواسته‌اي دچار بي‌حوصلگي و كم‌حرفي شده باشيم. شايد بتوان براي ايجاد چنين حال و هوايي چند دليل ذكر كرد:

خشم
يكي از دلايلي كه مي‌تواند بطور موقتي باعث كم‌حرفي شود، خشم و عصبانيت نسبت به اتفاقاتي است كه در زندگي همه ما رخ مي‌دهد.

يك پيشنهاد براي خلاص شدن از اين احساس فراموش كردن مسائل و افرادي است كه شما را خشمگين كرده‌اند. اگر از كسي گله و شكايتي داريد بهتر است به‌جاي اينكه خودخوري كنيد، با آرامش و خيلي مودبانه با او صحبت كنيد و يا حتي به‌صورت غير مستقيم حرف‌هايتان را بزنيد.

صحبت كردن هميشه به شفاف شدن فضا و برطرف كردن بسياري از سوءتفاهم‌هايي كه در اثر سكوت‌هاي بيجا ايجاد مي‌شود كمك مي‌كند.

سعي كنيد اگر حرفي روي دلتان سنگيني مي‌كند هر چه زودتر آن را به زبان بياوريد قبل از اينكه آنقدر سنگين شوند كه ما بين شما و كساني كه دوستشان داريد فاصله بياندازند.

اگر ما ياد بگيريم با چه روشي سخنان خود را بيان كنيم تا منجر به ايجاد خشم و عصبانيت در طرف مقابل نشود، در اين صورت به كليد طلايي ارتباطات دست يافته‌ايم و تنها در اين صورت است كه مي‌توانيم موقعيت‌هاي تنش‌زا را تنها با چند جمله به ظاهر ساده آرام كنيم.

غرور و كناره‌گيري
بعضي مواقع غرور عامل كناره گيري ما از صحبت كردن با بعضي از افراد شده و اين احساس برتري نهفته در درون ماست كه مانع از هم كلامي ما با كساني مي‌شود كه از لحاظ موقعيت اجتماعي يا خانوادگي در سطح پايين‌تري قرار دارند.

آيا تا به حال براي صحبت كردن با مسئول نظافت شركت خود پيش قدم شده‌ايد؟ فكر نمي‌كنيد كوتاهي شما به اين دليل بوده كه از لحاظ موقعيت اجتماعي او را پايين‌تر از خود مي‌بينيد؟

خجالت
خجالت يكي از عواملي است كه باعث مي‌شود نتوانيم شخصيت و احساسات واقعي خود را نشان دهيم و اين احساس مزاحم مانع از ارتباط ما با كساني مي‌شود كه دوست داريم با آنها هم صحبت شويم.

خجالت از احساس عدم امنيت و نگراني بابت آنچه در مورد ما گفته خواهد شد ناشي مي‌شود. اما اگر با خودمان صادق باشيم و نقاط ضعف و قوت خود را پذيرفته باشيم، ديگر نگران قضاوت‌هاي بعضاً نادرست ديگران نخواهيم بود.

ما موظف نيستيم كه همه را تحت تاثير اعمال و رفتار خود قرار دهيم. اجازه ندهيد خجالت سدي شود در مقابل علايق و خواسته‌هايتان و مانع از آن شود كه به راحتي با ديگران سخن بگويد.

سلام فائزه عزيزم :[قلب]:
خوبي؟
راستش اينهمه نوشتم اما بايد بگم با همه اين حرفا تا حدودي اين حالت كم حرفي و سكوت ناگهاني وسط مكالمه طبيعي يه
خود من هم برام پيش مياد كه يه وقتايي انگار مغزم هنگ مي كنه و نمي تونم راحت در جواب كسي اون حرفي رو كه توي ذهنم هست بگم
در هر صورت حتما سحر جون بهترين راهنمايي رو مي كنه. :{شادی}:

more_horiz
آقا کاوه بچه ی مردم داره از دست میره" خودشو بکشه .. خونش میفته گردن من و شما و اهالی محترم..
از فرهاد و ناهید عزیز فوق العاده ممنون ولی خب مشکل از خجالتی بودن نیست ؛ شاید به قول نیلوفر جون یه خورده کم توضیح دادم:
دوست من 24 سالشه که دو سالیه که درسش تموم شده و الان کارمنده " البته گاهی موقعه ها از حرف زدن رنگش قرمز میشه و شاید حالت خجالتی بودن رو به خودش بگیره ولی خب واقعیت اینه که اون خجالتی نیست این حالت واسه اینه که شاید چون اونقدر حرف نزده که بتونه راحت جمله سازی کنه " این باعث میشه که موقع حرف زدن نتونه همه ی حرفش رو بگه و یا یه جورایی باعث میشه خسته بشه از حرف زدن یا ترجیح میده به جای تلاش بیشتر خودشو از مهلکه بندازه بیرون..
البته خب من فکر میکنم همینکه اون این مشکل رو خودش فهمیده و مصمم شده که حلش کنه 50% قضیه حله.. ولی خب نمی دونیم چه جوری باید این کارو کرد" و من نمی دونم چه برخوردی از طرف من میتونه کمکش کنه" با توجه به اینکه چون اون از من بزرگتره" خیلی درست نمیدونم بخوام بحث کارشناسی واسش راه بندازم .. نمیدونم درست فکر می کنم یا نه" ولی ترجیح می دهم غیر مستقیم بهش کمک کنم" دنبال یه راهیم که نا خواسته حس حرف زدنش بر انگیخته بشه..
فکر کنم این دفه کامل بود

more_horiz
فكر مي كنم بهتر باشه من چيزي نگم چون هر چي بگم نظر شخصي خودمه نه يه نظر تخصصي و فني
بهتره صبر كنم ببينم سحر خانم چي مي گن بعد منم نظر خودمو مي نويسم :D

more_horiz
سلام فائزه جونم
به نظرم اگر دوستت در محیط های بزرگتری مثل محل کار که روابط اجتماعی در این جاها زیاد هست قرار بگیره مشکلش به تدریج حل میشه.
در کنار این موضوع بهتره مطالعه خودشو بیشتر بكنه و کتاب بیشتر بخونه تا با واژه های خاص بیشتر آشنا بشه. :scratch:

more_horiz
خب فائزه خانم حالا با اين توضيحاتي كه داديد راحت تر مي تونم راهنمايي تون كنم :D
به نظر اينجانب بگيد دوست بزرگوارتون تشريف بيارن همين جا توي اين فروم ما خودمون دسته جمعي ايشون رو به حرف مياريم :[نیشخند]:
نظرتون چيه؟؟؟ :{قاه قاه}:

more_horiz
aida wrote:
سلام فائزه جونم
به نظرم اگر دوستت در محیط های بزرگتری مثل محل کار که روابط اجتماعی در این جاها زیاد هست قرار بگیره مشکلش به تدریج حل میشه.
در کنار این موضوع بهتره مطالعه خودشو بیشتر بكنه و کتاب بیشتر بخونه تا با واژه های خاص بیشتر آشنا بشه. :scratch:

سلام فائزه گلم :{شادی}:
به نظر من مشكل دوستت خجالتي بودن نيست، خجالت زماني معني پيدا مي كنه كه شخص فقط در مقابل كساني كه باهاشون راحت نيست نتونه خوب صحبت بكنه و آروم باشه و در مقابل كساني مثل پدر و مادر و اعضاي خانواده كه معمولا باهاشون راحته خيلي هم بلبل زبون باشه، اگه دوستت تو خونه خودش راحت و بي دردسر صحبت مي كنه و بيرون كه مي آد اينطوري ميشه اونوقت مشكلش خجالتي بودنه اما خب با توضيحي كه دادي من احساس مي كنم كه اين مشكلش مربوط به افراد خاصي نيست و كلا همه جا اينطوريه پس موضوع خجالتي بودن منتفي مي شه.
از بين توضيحات كاملي كه بچه ها نوشتن من اين حرف آيدا رو از همه بيشتر قبول دارم، دوستت بايد تا مي تونه كتاب بخوونه، فيلم ببينه، راديو گوش بده و خلاصه هر چيزي كه مي تونه به گسترش واژگان و لغاتش كمكش بكنه دقيقا مثل كسي كه مي خواد مثلا زبان انگليسي ياد بگيره، ما وقتي كه داريم زبان انگليسي تمرين مي كنيم مدام خودمون رو توي موقعيت هاي مختلف مثل نانوايي، پرسيدن آدرس، سلام و احوالپرسي و ... قرار مي ديم و دنبال اون عبارتي مي گرديم كه توي اون موقعيت مي تونيم بگيم اينجا هم دقيقا همين حالت رو داره، اولين و مهمترين كسي كه مي تونه به دوستت كمك بكنه خودشه، بايد تا مي تونه مطالعه داشته باشه و براي موقعيت هاي مختلف خودش درست مثل كسي كه داره زبان مي خوونه دنبال عبارت ها و جمله هاي راه گشا بگرده اما فائزه به عنوان يه دوست خوب چه كمكي مي تونه به دوستش بكنه:
تنها كاري كه مي توني براش انجام بدي اينه كه بدون اينكه سوء تفاهمي برات پيش بياد ( چون دوستتو خوب مي شناسي پس سوء تفاهم معني نداره به خاطر اينكه مي دوني دوستت از عمد اينكارو نمي كنه ) با صبر و حوصله دوستت رو به حرف بكشي و غير مستقيم اگه جايي گير كرد جمله هايي رو كه مي تونه توي اون جاها بگه براش بگي. مثلا من از دوستت مي پرسم ( خب چه خبر؟ چكار مي كني؟ و .... ) بعد كه مي بينم جوابي نمي ده مي فهمم كه داره دنبال جمله مي گرده حالا من مي تونم بگم ( من كه هستم، خدا رو شكر خوبم، درس و كلاس و خلاصه حسابي سر خودمو شلوغ كردم ديگه و ... ) يعني غير مستقيم و راحت مي توني دائما توي موقعيت هاي مختلف جمله ها رو براش يادآوري كني و دقيقا نقش همون فيلم و كتاب رو براش بازي كني.
همين كه دوستت به مشكل خودش پي برده و انكارش نمي كنه و جبهه گيري هم نمي كنه خودش خيلي كارشو راحت مي كنه و همون طور كه گفتم مهمترين شخص هم خودشه و بايد تا مي تونه مطالعه كنه، فيلم و تلويزيون و راديو و ...
گرفتي چي شد فائزه گلمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم؟؟؟ :D

more_horiz
سلام دوست خوبم جای نگرانی نیست بنظرم ریشه در مراقبتهای زیاد خونواده در سنین پیین تر داره همین که مدتی وارد جامعه ومحیط کار بشه مشکل حل میشه. شادباشی

more_horiz
متشکرم سحر جونم :D

more_horiz
مرسی از همه و به خصوص سحر عشیششششششششششششششششم..
فکر کنم دیگه اساسی understendide شده باشم
خیلی بهم کمک کردین" جرقه هایی در ذهنم زده شد..
برا اولین قدم تصمیم گرفتم ازش بخوام یه کتابیو که خیلی وقته میخوام بخونم و فرصتشو نداشتم "بخوام که بخونه و برام حضوری تعریف کنه..
چطوره؟
تازه اگه بخواین حاضرم قائمکی ضبط کنم و به عنوان تشکر از همه ، براتون بفرستم
:D
فوق العاده از کمکتون ممنونم بچه ها
53 53 53 53 53 53 53 53 53 53 53 53 53 53
سری یه دونه بردارین به همه برسه
❤

more_horiz
سلام فائزه جونم :D
ضبط كردن قائمكي خيلي خوبه :[نیشخند]:
privacy_tip Permissions in this forum: