Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionاندکی در باب تاویل متن Emptyاندکی در باب تاویل متن

more_horiz
تاویل ؛ را به زبان ساده می گوییم ، چنان چه بنا نداریم هر سخن دیگر را در باب ادب ، به تکلف و صنعت بیان کنیم .آن چه که هر دانای ادب و نگارش گر متون پارسی را به نوشتن ترغیب می کند ، بی گمان روانی سخن اوست ، وگرنه به دشواری نوشتن و سخن گفتن ، راه را بر تاویل دیگر خواستارهای زندگانی دو چندان دشوار می سازد. همه ی ما کم و بیش از عبارات و عناوینی سخن گفته ایم و یا شنیده ایم که شاید خود نیز
ندانسته ایم و نمی دانیم در چه قالب و ساختاری جای می گیرند و اصولا" چرا می بایستی این گونه بگوییم و بنویسیم می خواهم بگویم که ساختارگرایی را ما از کودکی خواه نا خواه ، ولو به غیر علم و نظم و انسجام فراگیری ادبیات ، آموخته ایم و نا خود آگاه به کاربرده ایم و جالب این جاست که بسیاری از ما با اینکه نمی دانیم که ساختارچیست ، اما دقیقا" آن را رعایت می کنیم . ساختارگرایی ؛ بحثی است و ساختار شکنی بحث دیگر. چنان که می بینیم نویسندگان پسین ، هیچ گاه خویشتن را در چارچوب ساختار ندیده و نمی بینند و آن گونه که حرف می زنند - به همان روش نیز می نویسند و گاه حتی از خود روش هایی ابداع می کنند که ادبیات را از ریشه می زنند و از اصل ، تهی می کنند ، من باب اینکه مثلا" این ها دارند ذهن را بی عنان و لجام ساختگی در آسمان لایتناهی ادب به پرواز در می آورند ، غافل از اینکه بال پروازشان را درست انتخاب نکرده اند. برای همین است که هرکس چیزی می گوید ، دیگری که نمی دانَد و نمی خوانَد ، فی الفور از دهان او به به و چه چه بیرون می آید و سیل تشویق و ترغیب و آفرین است که بر نوشته ی بی سرو ته او نثار می شود. بحث ما در واقع پیرامون سه مورد اساسی است که از دومورد آن سخن گفتیم . ساختارگرایی ، ساختار شکنی یا شالوده شکنی و سه دیگر ، هرمنوتیک است . این سه بحث شاید بیش از یک دهه نیست که به عنوان زمینه های روش شناسی در بسترهای جستارهای هنری و به ویژه ادبی را تعیین کرده اند. اگرچه در این موارد منابع چندانی در دست نیست ، اما می توان با اتکاء به همین منابع اندک نیز به شفافیت موضوع رسید و آن را بیان کرد. سخن باید زیبا باشد .و زیبا شناسی را همواره با فلسفه درآمیخته اند ، همان گونه که هنگام طرح چنین مباحثی ، به وضوح از فلسفه ی زیبا شناسی یا زیبا شناختی می گویند. هنر چیست و گوهر هنر کدام است و چه مفهومی دارد؟ آیا ادب و ادبیات نیز هنر است و اگر هنر است در کجای هنر قرارد ارد و یا اینکه اصولا" ذات و خمیرمایه ی ادبیات ، هنر است ؟
کتاب ساختار و تاویل متن که استاد بابک احمدی آن را به رشته تحریر در آورده ، در این مورد زیبا سخن گفته و بسیار روان و قابل فهم که من تلاش می کنم گزیده هایی ملموس و قابل دسترس را برای علاقه مندان این فروم بگذارم ، باشد که موثر افتد و در نگارش و فهم نوشتن و رساندن کلام و مفهوم به ما کمک کند. عزیزان هم می توانند از خود - چنان چه تمایل دارند و به تناسب دانایی و آگاهی شان به این موضوع کاملا" فنی ، در این موارد نظر بدهند و بنده را یاری رسانند ، چنان چه خود نیز با احترام به نویسنده این کتاب ؛ درصورت لزوم به حواشی و تفسیر و توضیح می پردازم و خود اضافاتی برآن خواهم داشت .اگرچه کتاب ؛ بس شیرین ، روان ، همه کس فهم و بسیار ارزنده و قابل بحث و فحص است . .

descriptionاندکی در باب تاویل متن EmptyRe: اندکی در باب تاویل متن

more_horiz
بسیار نیکوست و کاری است بس سترگ و ارزنده

more_horiz
خواهش می کنم جناب یدی . امیدوارم حضرت عالی و دوستان نیز همراهی بفرمایند.از توجه شما سپاس گزارم
16

more_horiz
ای به چشم
من در خدمت شما هستم
تا این مهم به سرانجام برسد

more_horiz
البته که شما زحمت میکشید ولطف می فرمایید و بر بنده حقیر منت می گذارید و چکیده این گفتار را به دجله می افکنی تا من درمانده استفاده ایی ببرم
خودم را میگویم که کمترینم تا به کسی از همرازان عزیز بر نخورد بر نخورد
ولی جناب سهیل خان ایا من لیاقت این لطف شما را دارم
منی که دنباله عکس بی معنی را می گیرم تا چند صفحه دنبالش می روم چه به این گفتار
ویا بقول عامه کو گوش شنوا
سهیل عزیز
بعضی از نوشته ها همچون مر واریدهایی هستند که بی مشتریند
حال شما بنشین ودود چراغ میل بفرمایید و بی منت در اختیار من بی لیاقت بگذار
سخن زیاد است و دستان خسته
وتایپ برای من بی سواد بسی مشکل
تا چه فر مایید

more_horiz
دوست من به هر حال باید این چراغ را روشن نگه داشت
و این کار هم از دوست ادیب و گرانمایه مان آقا سهیل بر میاید

more_horiz
آقا رضا شما شخص بسیار شایسته و لایقی هستید و اصلا" این طور فکر نکنید و البته من هم به همین خاطر واقعا" ناراحت هستم ، اما فروم بالاخره یه میدانیه که همه جور تفکر و سلیقه و ارزش و دیدگاه و فرهنگ به اصطلاح میاد توش و نمی شه همه رو یه جور نگاه کرد و از همه یه توقع داشت . اگه مباحث در هر زمینه ای علمی بشه و هرکسی به اقتضاء تجربه و تخصص خودش و یا علاقه ای که داره ، مطلب بنویسه ، این سایت ارتقاء پیدا می کنه و این برای همه ی ما و برای خوانندگان و بازدیدکنندگان خیلی خوبه . استفاده از عکس و تصویر و سرگرمی و تفریح هم بد نیست ، منتهی به فرمایش حضرت عالی نه خدای نخواسته عکس ها ، تصاویر و سرگرمی های بی معنی و وقت گیر که به همه ی ما ضربه بزنه . ان شاءالله با همت دوستان به تدریج اوضاع بهتر می شه .
موفق باشید
16

more_horiz
جانا تو سخن از دل ما میگوئی

more_horiz
به نظر من مسئولیت این انحراف از مسیر اصلی به عهده شما دوستان پیشکسوته که بایستی با رهبری درست ما را هدایت بفر مایید
به نظر من این اسامی که بعنوان 10 نفر اصلی در سمت راست صفحه دیده می شن در این رهبریت سهیمند
وهرچه بلاتر بره مسئولیت سنگین تر میشه

more_horiz
کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته

more_horiz
حکایت آن ده نفر حکایت داستان آقا حیران است
اما دوستان هر یکشان نفر به نفر استاد و صاحبنظر و خبره و اهل فن هستند
علی ایحال آقا رضا زما بگذار و بگذر

more_horiz
باسلام

دوست عزیز سهیل جان کاش چناچه میسر باشد کتاب جناب احمدی را

در جایی اپلود ولینک دانلودش را در سایت قرار میداید تا همه دوستان وکاربران

بتونند استفاده نمایند

ومن باب تاویل در فروم لا توجه به کثرت مطالب وکثرت صاحبان قلم که هریک در

موردی خاص از مطالب عالقه وبیان سخن دارند ،

اینگونه مطالب میتونه راهگشا و در صورت فراگیری و اقبال دوستان

به سلیسی و روانی وشیوایی مطالب فروم بیانجامد

بامزید تشکر از شم
ا

more_horiz
اینهم پیشنهاد خوبیه

more_horiz
متاسفانه در این خصوص کاملا" بی سواد هستم ، دوستان اگر لطف بفرمایند و بگویند که ما چطور این کتاب رو نمی دونم آپلود کنم و لینک دانلودش رو در اختیار اهالی فروم قرار بدم ، قطعا" این کار رو خواهم کرد.
با تشکر فراوان
منتهی چون در این مورد خیلی خنگ تشریف دارم ، با زبان ساده و مرحله مرحله برایم توضیح دهید تا یاد بگیرم .
بازهم ممنون

more_horiz
آقا سهیل شکسته نفسی میفرمائید
اگر مولف و یا ناشر قبلا این کار را کرده باشند باید آدرس دانلود را یافت و اطلاع رسانی کرد و الا این جزء حقوق مولف و یا ناشر است و کسی نمیتواند بدون اجازه آنها این کتاب را در دنیای مجازی منتشر و در دسترس عموم قرار دهد

more_horiz
اسم کتاب رو بگید من پیداش می کنم

more_horiz
ساختار و تاویل متن
بابک احمدی
کتاب بسیار ارزنده ای است

more_horiz
لینک دانلود نبود ولی فعلا اینو داشته باشین:
[You must be registered and logged in to see this link.]