صبح علی الطلوع که برای انجام کاری ، مثلا" خرید نان و وسایل صبحانه از خانه خارج می شوم ، هنوز بسم الله نگفته که می بینم ، مرد میانسالی و یا جوانی ، سیگاری به گوشه ی لباش گذاشته و با حرص و ولع به اون پک می زنه ، من واقعا" با ناراحتی تمام به این صحنه ها نگاه می کنم ، اما کاری از دستم بر نمیاد، فقط این جمله رو همیشه با خودم تکرار می کنم که مردم هنوز بسم الله نگفتن ، این بابا با چه چیزی صبح خودش رو آغاز می کنه ؟ برای من جای تعجب زیاد داره ، اما می دانم که اکثر مردم مشکلات و ناراحتی های زیادی دارند و تصور شون اینه که با سیگار می شود از این مشکلات گریخت و یا فرافکنی کرد؟ استرس های راه و بی راه ، فشار های زندگی ، کمبودها و ناراحتی ها ، زندگی ماشینی ، و شاید ده ها علت دیگه ، بهانه های خوبیه برای سیگار کشیدن ، اما نکته ی مهم تر و صد البته بد تر اینه که از مدتی پیش - شاید طی دهه ی اخیر ، خانم های جوان و نوجوان هایی که شاید سن اونا به سیزده سال هم نرسه ، با سیگار اخت شدند و به اصطلاح روز و شبشون بدون این بلیه ی انسانی نمی گذره .
برای این کار و برای مبارزه ی اصولی با اون ، حتما" راه هایی وجود داره که به نظر من همه ش به آموزش و فرهنگ سازی و اینها خلاصه نمی شه ، خوب مسلمه که بیکاری و بی پولی و نگرانی شدید نسبت به آینده و سرنوشت ، تاثیر خیلی منفی و مخربی روی سلسله ی اعصاب ما انسان ها میذاره و اینها واقعیاتی هستند که ما نمی تونیم از اونا فرار بکنیم ، پس بایستی چه کار کنیم ، چه راه کاری وجود داره ، مضافا" براینکه سیگار سر منشاء ورود به استفاده از مواد مخدر هست و خیلی هم خطرناک .متاسفانه در فیلم ها و سریال ها ، اعم از ایرانی و خارجی ش ، تبلیغ سیگار کشیدن فراوان شده ، بدون توجه به خطر زاید الوصف آن . از یه طرف دخانیات حتی روی پاکت های سیگار عبارت سیگار برای سلامتی بدن زیان آور است و ناراحتی های قلبی و عروقی رو با تبلیغات از سیگار و عادت به اون اعلام می کنه ، اما در نقطه ی مقابل در تولید و یا ورود سیگارت های خارجی شک و تردید و تعلل به خودش راه نمیده ، خواهش می کنم در این مورد و اینکه عملا" بایستی چه کار کرد تا این پدیده بیشتر از اینها دامنگیر مردم ما نشه ، صحبت بکنید ، و این رو هم بدونید که ما قبلا" به کشورهایی مثل عراق و سوریه و ترکیه و ... خرده می گرفتیم که تعداد سیگاری ها ی اینها خیلی زیادند ، اما مثل اینکه ما ایرانی ها داریم گوی سبقت رو از معتادان به سیگار در این کشورها می رباییم