Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionسخنی با دوستان هم اندیش Emptyسخنی با دوستان هم اندیش

more_horiz
هر شلوغی و ازدحامی ؛ چندان جالب نمی نماید و گاه آزار دهنده نیز هست که حتی به آلودگی نیز تعبیر می شود ، جز این شلوغی اندیشه ها که موجبات تضارب آراء ، تعامل و تبادل نظریات گوناگون را فراهم می آورد ، اما این خود ، منوط به الزاماتی است که می بایستی اندیشه وران و صاحبان درایت و خرد ، رعایت کنند . نوشتن برای سایت ، تفاوت ماهوی با نوشتن برای دل دارد ، چرا ؟! برای این که کار دل با طمانینه است و عشقی عجیب . و این بدان معنا نیست که سیر در عوالم مجاز و قلم فرسایی با صفحه کلید و چشم سپردن به مانیتور و یا از سوی دیگر مانیتورینگ و ادیت مطالب با دیوایس ها ی دیجیتال و مدرن ، عاری از صفاست ، بلکه واقعیت آن است که در وهله ی نخست ، ترتیب و توالی موضوعات به خاطر ضیق وقت ، در محیط میدان ( فروم ) مطالب متنوع قرار گرفتن بدون رمز ره گیری هدفی مشترک از نوشته ها ( که غالبا" متاثر از شتابندگی است )، علی الاصول راه تعالی ذهن را برای مرور طبیعی ، ویرایش و پیرایش ، و دست یازی به اندیشه های برتر از انسان می گیرد . به طور قطع و یقین برای رفع این نقیصه ، راه هایی وجود دارد ، ازجمله شناخت شناسی و بررسی های جامعه شناختی مفاهیم است ، این که آوردن یک واژه ، فهم یک واج یا واک هایی از عبارات به هم پیوسته که نهایتا" مقصودی را به ذهن متبادر می کنند ، تا چه حد فخیم یا سخیف است . میزان فخامت و یا سخافت این مفاهیم نیز مشخص است . گاهی یک ( آه ) ، گفتن یک ( وای ) ، یک صوت یا لفظ احساسی ممکن است دنیایی مفهوم را در بر داشته باشد ، و برعکس ممکن است یک مطلب مطول برای ما حکم سیکلی بی آغاز و انجام را داشته باشد ! آوردن یک خبر ، یا نوشتن یک مطلب مهم است و از هر کسی بر نمی آید ، اما تحلیل و برداشت کارشناسی از آن است که درجه ی اهمیت نهایی آن را مشخص می کند . محاورات احساسی که معمولا" مختص سنین جوانی است - اگرچه تمامی رده های سنی از آن برخوردارند ( به تناسب شرایط سنی ) ، اگر بر پایه ی مفروضات همسان انگاری قرار نگیرند ، جنبه ی انسانی خود را از دست می دهند و بیشتر حالت تعریض و تحقیر به خود می گیرند که آخرالامر به لودگی و استهراء منتهی می شود . من از کامپیوتر و دنیای مجازی آن گونه که باید آگاهی ندارم و مشوقان من فائزه خانم و سحر خانم بودند که سبب شد تا به این دنیای جالب قدم بگذارم و هنوز تا فهم محیط و تسلط بر آن زمان زیادی لازم است ، اما گاه احساس می کنم که سخنانی ساده - اشتباه تعبیر می شوند و ما چون به قول معروف فیس تو فیس یا رودر رو نیستیم و هنگام تبادل فکر چهره ها ی یکدیگر را نمی بینیم و نگاه هایمان بر بادی پلیتیک مان تاثیر نمی گذارد و اصولا" حرکات دست و صورت در این گونه محاورات و تبادلات و ارتباطات تاثیری ندارند ، از سویی صدای یکدیگر را نیز نمی شنویم که متاثر از تونالیته ی صدا و ارتعاشات صوتی بشویم که این خود نیز یک ابزار واقعی و طبیعی است ، شاید بر گستره ی این ابهامات و تعابیر اشتباه بیافزاید . برای همین تصور می کنم اگر خودم و دیگران در ارایه هر مفهوم اعم از تصویری یا نوشتاری ، ولو یک کلمه یایک کلام - کوتاه یا بلند _ صوت (لفظ) و یا ... تامل بیشتری داشته باشیم و باطمانینه و بخردی بنویسیم و برای هر مطلب خود نیز تحلیلی فرا خور بضاعت علمی خویش داشته باشیم و آداب انتقاد را نیز بیاموزیم و دوستی و شوخی و طنز را با مسایل دیگر اشتباه نگیریم و تصورمان این باشد که این میدانگاهی یک فرصت برای ارتقاءاندیشه و خرد ماست و همچنین آشنایی بیشتر با دیگر زبان ها ، لهجه ها ، فرهنگ ها ، تفکرات و دیده های گوناگون ، یقینا" بسیار موفق تر عمل خواهیم کرد . ملاحظات و معذورات اخلاقی ، تندروی ها و کند روی ها و گاه ناآشنایی ها باعث می شود تا نتوانیم در حوزه ی نقد علمی و نه ( نقادی احساسی و بی هدف ) و نه نقادی تخریبی ، آن چه را که در چنته داریم و دوست داریم به عنوان مفاهیمی قابل حصول و ارتقاء به دوستان خود انتقال دهیم ، ناقص منتقل کنیم . قبل از اینکه سخنم را به پایان ببرم ، می خواهم بگویم که خود من هم مصداق همین مسایل هستم و نخست بر خودم خرده می گیرم تا دیگران . رعایت این مسایل سرانجام سایت را به یک منبع اطلاعاتی علمی فراگیر در جنبه های مختلف و متنوع تبدیل خواهد نمود و ثابت خواهد کرد که ایرانیان مردمانی فهیم ، هوشمند ، فرهیخته ، آگاه و توانا هستند .برای همه ی دوستانم نهایت سعادت و سلامت و خوشبختی را آرزو می کنم .

descriptionسخنی با دوستان هم اندیش EmptyRe: سخنی با دوستان هم اندیش

more_horiz
آقای سلطانی زیر دیپلم مینوشتید ما بی سواد ها هم متوجه میشدیم

more_horiz
sohailsoltani wrote:
هر شلوغی و ازدحامی ؛ چندان جالب نمی نماید و گاه آزار دهنده نیز هست

که حتی به آلودگی نیز تعبیر می شود ،

جز این شلوغی اندیشه ها ، که موجبات تضارب آراء ، تعامل و تبادل نظریات گوناگون را فراهم می آورد ،

اما این خود ، منوط به الزاماتی است که می بایستی اندیشه وران و صاحبان درایت و خرد ، رعایت کنند .

نوشتن برای سایت ، تفاوت ماهوی با نوشتن برای دل دارد ، چرا ؟!
برای این که کار دل با طمانینه است و عشقی عجیب .
و این بدان معنا نیست که سیر در عوالم مجاز و قلم فرسایی با صفحه کلید و چشم سپردن به مانیتور
و یا از سوی دیگر مانیتورینگ و ادیت مطالب با دیوایس ها ی دیجیتال و مدرن ، عاری از صفاست ،
بلکه واقعیت آن است که در وهله ی نخست ، ترتیب و توالی موضوعات به خاطر ضیق وقت ، در محیط میدان ( فروم )

مطالب متنوع قرار گرفتن ، بدون رمز ره گیری هدفی مشترک از نوشته ها، ( که غالبا" متاثر از شتابندگی است )،
علی الاصول راه تعالی ذهن را برای مرور طبیعی ، ویرایش و پیرایش ، و دست یازی به اندیشه های برتر از انسان می گیرد .

به طور قطع و یقین برای رفع این نقیصه ، راه هایی وجود دارد ،
ازجمله شناخت شناسی و بررسی های جامعه شناختی مفاهیم است ،

این که آوردن یک واژه ، فهم یک واج یا واک هایی از عبارات به هم پیوسته که نهایتا" مقصودی را به ذهن متبادر می کنند ، تا چه حد فخیم یا سخیف است .

میزان فخامت و یا سخافت این مفاهیم نیز مشخص است .

گاهی یک ( آه ) ، گفتن یک ( وای ) ، یک صوت یا لفظ احساسی ممکن است دنیایی مفهوم را در بر داشته باشد ،

و برعکس ممکن است یک مطلب مطول برای ما حکم سیکلی بی آغاز و انجام را داشته باشد !

آوردن یک خبر ، یا نوشتن یک مطلب مهم است و از هر کسی بر نمی آید ،

اما تحلیل و برداشت کارشناسی از آن است که درجه ی اهمیت نهایی آن را مشخص می کند .

محاورات احساسی که معمولا" مختص سنین جوانی است - اگرچه تمامی رده های سنی از آن برخوردارند ( به تناسب شرایط سنی ) ، اگر بر پایه ی مفروضات همسان انگاری قرار نگیرند ، جنبه ی انسانی خود را از دست می دهند و بیشتر حالت تعریض و تحقیر به خود می گیرند ، که آخرالامر به لودگی و استهراء منتهی می شود .

من از کامپیوتر و دنیای مجازی آن گونه که باید آگاهی ندارم و مشوقان من فائزه خانم و سحر خانم بودند که سبب شد تا به این دنیای جالب قدم بگذارم و هنوز تا فهم محیط و تسلط بر آن زمان زیادی لازم است ، اما گاه احساس می کنم که سخنانی ساده - اشتباه تعبیر می شوند و ما چون به قول معروف فیس تو فیس یا رودر رو نیستیم و هنگام تبادل فکر چهره ها ی یکدیگر را نمی بینیم و نگاه هایمان بر بادی پلیتیک مان تاثیر نمی گذارد و اصولا" حرکات دست و صورت در این گونه محاورات و تبادلات و ارتباطات تاثیری ندارند ،

از سویی صدای یکدیگر را نیز نمی شنویم که متاثر از تونالیته ی صدا و ارتعاشات صوتی بشویم که این خود نیز یک ابزار واقعی و طبیعی است ، شاید بر گستره ی این ابهامات و تعابیر اشتباه بیافزاید .

برای همین تصور می کنم اگر خودم و دیگران در ارایه هر مفهوم اعم از تصویری یا نوشتاری ، ولو یک کلمه یایک کلام - کوتاه یا بلند _ صوت (لفظ) و یا ... تامل بیشتری داشته باشیم و باطمانینه و بخردی بنویسیم و برای هر مطلب خود نیز تحلیلی فرا خور بضاعت علمی خویش داشته باشیم و آداب انتقاد را نیز بیاموزیم و دوستی و شوخی و طنز را با مسایل دیگر اشتباه نگیریم و تصورمان این باشد که این میدانگاهی یک فرصت برای ارتقاءاندیشه و خرد ماست و همچنین آشنایی بیشتر با دیگر زبان ها ، لهجه ها ، فرهنگ ها ، تفکرات و دیده های گوناگون ، یقینا" بسیار موفق تر عمل خواهیم کرد .

ملاحظات و معذورات اخلاقی ، تندروی ها و کند روی ها و گاه ناآشنایی ها باعث می شود تا نتوانیم در حوزه ی نقد علمی (و نه نقادی احساسی و بی هدف ) و نه نقادی تخریبی ، آن چه را که در چنته داریم و دوست داریم به عنوان مفاهیمی قابل حصول و ارتقاء به دوستان خود انتقال دهیم ، ناقص منتقل کنیم .

قبل از اینکه سخنم را به پایان ببرم ، می خواهم بگویم که خود من هم مصداق همین مسایل هستم و نخست بر خودم خرده می گیرم تا دیگران .

رعایت این مسایل سرانجام سایت را به یک منبع اطلاعاتی علمی فراگیر در جنبه های مختلف و متنوع تبدیل خواهد نمود و ثابت خواهد کرد که ایرانیان مردمانی فهیم ، هوشمند ، فرهیخته ، آگاه و توانا هستند .

برای همه ی دوستانم نهایت سعادت و سلامت و خوشبختی را آرزو می کنم .

با تشکر از شما دوست فرهیخته
متن به هم پیوسته شما این حقیر را بر آن داشت تا برای اینکه آیندگان ، جهت تفکیک مطالب ، جهت هضم مطالب توسط مغز ناقصشان ( منظور امثال خودم هست) ، یکبار برای همیشه این متن را ویراستاری نمایم

ضمن اینکه از شما انتظار میره پارسی را بیشتر پاس بدارید ، ( فیس تو فیس ، تونالیته ، مونیتور ، مونیتورینگ ، وووو)

البته جسارت کردم

more_horiz
خواهش می کنم . درست می فرمایید . این یک عادت غلطیه که من دارم ، اما تلاش می کنم به آهستگی فراموش کنم . شنیدن ادب است . از لطف شما ممنونم . اما اگر منظورتان بهره گیری از واژگان بیگانه است ، باید کلمات عربی را هم بر می شمردید ، چرا که من عادت دارم بیش تر از کلمات عربی استفاده کنم . عربی هم نسبت به زبان ما ایرانی ها بیگانه است ، با اینکه زبان قرآن و اسلام عربی است ، اما می توان گفت که در ملیت های روس ، انگلیسی ، امریکایی ، و اروپایی و افریقایی هم مسلمان وجود دارد ، اما آنها هرکدام زبان مستقل خودشان را دارند . من یک شعر از خودم در وبلاگ شخصی ام گذاشته ام که تلاش کرده ام تا حد امکان واژگان عربی در آن به کار نرود ، اگر ممکن است نگاه کنید تا تفاوت فاحش زبان ایرانی و عربی را دریابید . باز هم از شما متشکرم .

more_horiz
خواهش میکنم
از روحیه انتقاد پذیری شما بسیار سپاسگذارم
دیدن وبلاگ شما افتخاری است از دست ندادنی

ضمنا
اول این که ما مسلمونیم دلیل نمیشه کلاممون کلام عربی باشه ( البته نه بیگانه) البته بر ما که مسلمونیم دانستن عربی جهت درک قرآن و ادعیه بسیار لازم است
دوم اینکه خیلی از کلمات عربی و پارسی مشترک هستند که به هر حال استفاده از اونها دلیل پاس نداشتن پارسی نیست

more_horiz
5 سلاااااااااااااااااااااااااااااام
من از این به هم پیوستگی متنتون خوشم اومد " موقع خوندنش حس خوب و البته جالبی بهم دست داد 27

به هر حال مهم مفهوم و نتیجه گیری سخنان حضرتعالی بود که بنده نیز با شما موافقم .. البت بهتون قول نمیدیم زین پس سر به راه بشیمو دست از این لودگی برداریم که خدا وکیلی یه موقایی همین لوده بازیا برا ما حکم یه بسته آلپیرازولام داره " ولی خب به هر حال هر محفلی باید یه چند تا نخاله داشته باشه دیگه تا با شخصیت بودن بقیه به چشم بیاد 4 3

more_horiz
faezeh wrote:
5 سلاااااااااااااااااااااااااااااام
من از این به هم پیوستگی متنتون خوشم اومد " موقع خوندنش حس خوب و البته جالبی بهم دست داد 27

به هر حال مهم مفهوم و نتیجه گیری سخنان حضرتعالی بود که بنده نیز با شما موافقم .. البت بهتون قول نمیدیم زین پس سر به راه بشیمو دست از این لودگی برداریم که خدا وکیلی یه موقایی همین لوده بازیا برا ما حکم یه بسته آلپیرازولام داره " ولی خب به هر حال هر محفلی باید یه چند تا نخاله داشته باشه دیگه تا با شخصیت بودن بقیه به چشم بیاد 4 3

سلام فائزه خانوم ، من اصلا" منظورم این حرف و بحث ها و شوخی ها نیست که اینها خیلی هم خوب هستند ، توی این دنیای وانفسا ، با این همه مشکلات انسان شوخ و سرحالی مثل شما به خدا حکم عتیقه رو داره ، ( از این عتیقه چیزی برامون در نیارین !) . اتفاقا" وقتی که شما سرو کله تون پیدا می شه ، من خیلی خوشحال می شم که البته مطمئنم همه ی اهالی ایران فروم هم خوشحال میشن . ( از این مطلب بگذریم که آدم هایی که ظاهرا" خیلی شوخ وشنگ و راحتند ، به نظر من مشکلات و غم و غصه های بیشتری دارند- که البته امیدوارم شما از این تیپ آدم ها نباشید وواقعا" همیشه خوشحال و شوخ و سرحال باشید ) . به طور واضح منظورم بعضی حرف ها و مسایلیه که احساس می کنم گاهی جنبه ی خوبی ندارند و دون شاءن یه سایته ، شاید هم نمی تونم درک کنم و مشکل از خودم باشه . به هر حال من منظور بدی ندارم و هدفم اینه که دوستان از نظر مفهوم و عبارات و هم از نظر تجربه ها و دانشی که دارند به یکدیگر کمک کنند ، وگرنه انصافا" محیط خوبیه و همه با هم دوست اند که انشاءالله این دوستی ها گسترده تر و بهتر هم خواهد شد . ما چاکر و مخلص و عبد و عبید و خاک پای همه ، خصوصا" شما هستیم . یا علی مدد .
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply