شجریان در جلسه ای که در خانه ی سینما برای وی برگزار شد ، گفت : من فقط آواز می خوانم ، زندگی من چیزی جز تقلید نبوده است ، هر آنچه دارم از دوستان و خانواده ام دارم .
محمدرضا شجریان که روز گذشته در خانه ی سینمای تهران به دور از چشم خبرنگاران حضور یافت در ابتدا از سابقه ی هنری و استادهای خود یاد کرد و گفت : گویندگی و بازیگری از آموخته های تئاتر است ، خوانندگی بازیگری را به همراه ندارد اما یک خواننده شعر را باید به گونه ای بیان کند که یک بازیگر در صحنه بازی می کند .
شجریان ادامه داد : هنر دو مرحله دارد قبل از یادگیری و پس از یادگیری و هنرمند باید در این دو مورد دقت فراوان کند تا شنوندگان صدای وی پس از دیدن صورتش از شنیدن صدای وی پشیمان نشوند . وی اضافه کرد : در وهله ی اول یک هنرمند باید عاطفه داشته باشد و با وجدان کار کند و زندگی و هنر را خوار نکند .
شجریان در ادامه بیان داشت : روزی یکی از استادانم به من گفت" هیچ هنرپیشه ای پشت دفتر نگاهش پنهان نمی شود " . وی توضیح داد : دو پدیده در انسان ها وجود دارد که شخصیتشان را هویدا می سازد یکی نگاه است و دیگری صدا ، مردم ما همه چیز را می فهمند و هر کسی می گوید مردم نمی فهمند خودش نفهم است .
استاد بزرگ آواز ایران درباره ی ساخت سازهای ایران گفت : من هم اکنون در کارگاهم مشغول ساختن چند ساز هستم و تا کنون نیز 9 ساز طراحی کردم و چند ساز دیگر در دست ساخت دارم .
شجریان در خصوص رابطه ی شعر و موسیقی گفت : شعر و موسیقی مکمل یکدیگرند و موسیقی بیانگر مفاهیم شعر است و در کل موسیقی در روان شعر ما است .
شجریان همچنین در مورد غمناک بودن موسیقی سنتی ایران گفت : کسانی که سنتی فکر می کنند خود را در چهارچوبی اسیر کرده اند در حالی که موسیقی سنتی ما نمی تواند همگام با موسیقی هند و عرب باشد این در حالی است که موسیقی ایران به غیر از این دو نوع می تواند در تمام موسیقی های دنیا رخنه کند و این موسیقی اصیل ما است که من در این راستا گام برمی دارم .
شجریان خاطرنشان کرد : موسیقی هر ملتی با تاریخ همان ملت همخوانی دارد باید دید چه بر ما در طول تاریخ گذشته است . وی اظهار داشت : می گویند ما در موسیقی غم داریم در حالی که این نوع موسیقی ها ما را به تفکر وامی دارد البته ما در ایران یکی از غنی ترین موسیقی های دنیا را شاهد هستیم .
حضور شجریان در خانه ی سینما بدون اطلاع رسانی قبلی به خبرگزاری ها انجام شد . این جلسه را علی دهکردی و داوود رشیدی اداره می کردند که در پایان دکتر سریر نیز مراسم تقدیر از شجریان را اجرا کرد . در این جلسه هنرمندانی چون حسن پور شیرازی ، فاطمه معتمد آریا ، عسل بدیعی ، آتش تقی پور، شهین علیزاده و دیگر هنرمندان وبازیگران برگزار شد .
برای شنیدن و دانلود صوت مورد نظر و همچنین تصاویر این مراسم به سایت رادیو اینترنتی ایران صدا به این آدرس مراجعه نمایید.[You must be registered and logged in to see this link.]