Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionبچه ها یه سوال .. ؟؟ Emptyبچه ها یه سوال .. ؟؟

more_horiz
بچه ها تا حالا به این موضوع فکر کردین که مثلا تو جنگ ایران با عراق که ما تصور میکنیم شهیدامون میرن به بهشت " تکلیف سربازای کشته شده ی عراقی چیه ؟ اونا چی ؟ اونام میرن به بهشت ؟ چرا ؟

descriptionبچه ها یه سوال .. ؟؟ EmptyRe: بچه ها یه سوال .. ؟؟

more_horiz
faezeh wrote:
بچه ها تا حالا به این موضوع فکر کردین که مثلا تو جنگ ایران با عراق که ما تصور میکنیم شهیدامون میرن به بهشت " تکلیف سربازای کشته شده ی عراقی چیه ؟ اونا چی ؟ اونام میرن به بهشت ؟ چرا ؟

بعید نیست که سربازای عراقی هم برن به بهشت ، منتهی اگه به اون بندگان خدا اهانت تلقی نشه ، من فکر می کنم اگه بهشتی هم باشن ، یواشکی از در پشتی بهشت میرن توو!!!

more_horiz
سلام فائزه گلم 2
من نمی دونم با چه طرز فکری عراق سربازاشو به جنگ با ایران می فرستاده
بالاخره هر کسی برای جنگیدن باید یه دلیلی داشته باشه
البته اونا که شغلشون نظامی و از جنگیدن پول می گیرن حسابشون جداست
اما مابقی رو باید دید تعریفشون از جنگ با ایران چی بوده
به نظر من سربازی که برای دفاع از کشورش به جبهه می ره و کشته می شه با سربازی که برای حمله و کشورگشایی می جنگه فرق دارن
دومی جایی توی بهشت نداره 31

more_horiz
sahar wrote:
سلام فائزه گلم 2
من نمی دونم با چه طرز فکری عراق سربازاشو به جنگ با ایران می فرستاده
بالاخره هر کسی برای جنگیدن باید یه دلیلی داشته باشه
البته اونا که شغلشون نظامی و از جنگیدن پول می گیرن حسابشون جداست
اما مابقی رو باید دید تعریفشون از جنگ با ایران چی بوده
به نظر من سربازی که برای دفاع از کشورش به جبهه می ره و کشته می شه با سربازی که برای حمله و کشورگشایی می جنگه فرق دارن
دومی جایی توی بهشت نداره 31

جواب خوبی بود .
بنده برای اینکه بتونیم به موضوع دقیق تر بپردازیم توجه دوستان را معنی شهید و شهادت دراسلام جلب می کنم تا آن وقت بتونیم بهتر نتیجه بگیریم:
مرگی شهادت است که انسان با توجه به خطرات احتمالی یا ظنی یا یقینی فقط به خاطر هدفی مقدس و انسانی و به تعبیر قرآن کریم «فی سبیل الله» از آن استقبال کند. شهادت دو رکن دارد: یکی اینکه در راه خدا و فی سبیل الله باشد. هدف، مقدس باشد و انسان بخواهد جان خود را فدای هدف نماید. دیگر اینکه آگاهانه صورت گرفته باشد. معمولا در مورد شهادت، جنایت هم هست. یعنی عملی که از جهت انتسابش به مقتول، شهادت است و مقدس است، از جهت انتسابش به قاتل جنایت و پلیدی است. شهادت، به حکم اینکه عملی آگاهانه و اختیاری است و در راه هدفی مقدس است و از هر گونه انگیزه خود گرایانه منزه و مبرا است، تحسین انگیز و افتخار آمیز است و عملی قهرمانانه تلقی می شود. در میان انواع مرگ و میرها تنها این نوع از مرگ است که از حیات و زندگی برتر و مقدستر و عظیمتر و فخیم تر است.

از نظر اسلام، هر کس به مقام و درجه " شهادت " نائل آید که اسلام با معیارهای خاص خودش او را شهید بشناسد، یعنی واقعا در راه هدفهای عالی اسلامی، به انگیزه برقراری ارزشهای واقعی بشری کشته بشود به یکی از عالیترین و راقیترین درجات و مراتبی که یک انسان ممکن است در سیر صعودی خود نائل شود نائل می گردد. از نوع تعبیر و برداشت قرآن درباره شهدا و از تعبیراتی که در احادیث و روایات اسلامی در این زمینه وارد شده است می توان منطق اسلام را شناخت و علت قداست یافتن این کلمه را در عرف مسلمانان دریافت.

شهادت از نظر اسلام از جنبه فردی، یعنی برای شخص شهید یک موفقیت است، بلکه بزرگترین موفقیت است، آرزو است، بلکه بزرگترین آرزو است. امام حسین فرمود: جدم به من فرموده است که تو درجه ای در نزد خدا داری که جز با شهادت به آن درجه نائل نخواهی شد. پس شهادت امام حسین برای خود او یک ارتقاء است و عالیترین حد تکامل است. اگر مرگ به صورت شهادت باشد، واقعا یک موفقیت است برای شهید جشن و شادمانی دارد. به همین جهت سید بن طاووس می گوید اگر نبود که دستور عزاداری به ما رسیده است، من روز شهادت ائمه را جشن می گرفتم.

اولیاء الله در دو صورت، و در دو مورد است که از خواستن طول عمر صرف نظر می کنند. یکی آنگاه که احساس کنند که وضعی دارند که دیگر هر چه بیشتر بمانند توفیق بیشتری در طاعت نمی یابند، بر عکس به جای تکامل، تناقص می یابند. امام سجاد علیه السلام می فرماید: «الهی و عمرنی مادام عمری بذلة فی طاعتک فاذا کان مرتعا للشیطان فاقبضنی الیک» یعنی خدایا مرا عمر عطا کن مادام که عمرم صرف اطاعت بشود، اگر بنا است زندگیم چراگاه شیطان گردد، مرا هر چه زودتر به سوی خود ببر. صورت دوم، شهادت است. اولیاء الله مرگ به صورت شهادت را بلا شرط از خدا طلب می کنند. زیرا شهادت هر دو خصلت را دارد، هم عمل و تکامل است، بلکه همانطور که حدیث نبوی بیان میدارد، هر عمل نیکی در نردبان تکامل، بالاتر هم دارد جز شهادت. و از طرف دیگر انتقال به جهان دیگر است که امری محبوب و مطلوب و مورد آرزوی اولیاء الله است.

اینست که می بینیم مثلا امام علی علیه السلام آنگاه که می بیند مرگش به صورت شهادت نصیبش شده از خوشحالی در پوست نمی گنجد. و می گوید: «و الله ما فجانی من الموت وارد کرهته و لا طالع انکرته و ما کنت الا کقارب ورد و طالب وجد» یعنی به خدا قسم هیچ امر مکروه و خلاف انتظاری برای من رخ نداده است. همان رخ داده که می خواستم، به آرزوی خود که شهادت است رسیدم. مثل من مثل کسی است که شب تاریک در جستجوی آب در صحرائی می گردد و ناگاه چاه آبی و یا سرچشمه ای پیدا می کند. مثل من مثل جوینده ای است که به مطلوب خود نائل شده باشد مرگ به صورت شهادت، جمع میان دو چیز است. از یک طرف ولی الله از این جهان به جهان دیگر منتقل شده و از طرف دیگر فرصت عمر را از دست نداده است، چرا که شهادت یعنی تبدیل کردن عمر به بهترین شکل عمل، یعنی به صورت یک عمل و به صورت یک تکلیف و یک مسؤولیت، عمر را به پایان رساندن، که دیگر انسان نمی تواند چنین فرض کند و بگوید که اگر من شهید نشوم و در دنیا عمر کنم ممکن است کار بالاتری انجام دهم، کار بالاتری نیست.
حالا باید فکر کنیم که افرا برای چی جنگیدیند ؟؟؟
میتونه ادامه داشته باشه .............

more_horiz
مرسی از دوستانی که جواب دادن
دآااش سهیل " سحر جونم و اقای تسبیح ابی
ممنونم
16 16 16

نه تسبیح عزیز بذارین برای حل این موضوع فقط از فکر خودمون استفاده کنیم و جسارتا از دین کمک نگیریم " فقط تفکر خودتونو برام بگین ..

سحر جونم به خاطر کشور گشایی نه با همون انگیزه ی دفاع از عقایدشون " دفاع از کشورشون " برای نجات از ظلم و این عقاید ..

حالا من جنگ ایران و عراق رو مثال زدم ولی منظورم کلا هر جنگی که اتفاق میفته هست ..
بازم منتظر نظراتتون هستم ..

16 16

more_horiz
سلامی دوباره
بعضی وقتها که می بینی نظرت درسخن دیگران نهفته است نیاز به دوباره نویسی نیست . من همان نظر دینی را که بیان کردم درمورد شهید وشهادت دارم پس باید بگم اگر طولانی نوشتم وبراساس سخن ائمه دلیلش این بود که با توجه به کتابهایی که تا به حال خوندم این برداشت دربنده بوجود امده است.
موفق باشید

more_horiz
به نظر من جنگ بده
من فقط یه جنگ رو جایز می دونم و جنگجوشو سزاوار بهشت
اونم جنگ برای دفاع از ناموسه
تمام. 61

more_horiz
اول كه ما نميدونيم خدا خودش ميدونه
ولي يك سري از آدمايه بد بخت قرباني زياده خواهي افراد ميشن ولي متجاوز بايد دستش از بازو قطع بشه و به ياريه خدا شد ولي من نميدونم شايدم برن شادم برن جهنم يه خمپاره60از ايران بره بخوره جهنم همشون شهيد بشن برن بهشت نميدونم ولي فقط جنگ برايه دفاع از خود و ناموس ووطن ودين و...اين جور مسائل درسته وكشتش شهيد به حساب مياد خداكنه شهيد حساب بشن ماكه بخيل نيستيم حالا اين چه سوالي بود بابا اين همه سوال خوب مثلا چطور به سرعت نور برسيم هان چي ميگه خداي اجب سوالي بودآ خودمم از خودم با گفتن اين سوال تعجب كردم [You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
يه چيزي هم اين وسط بگم البته ببخشيد ها دور از جون همه بچه هاي ايران فروم
اگه يه زني يا يه مردي توي جنگ زناشويي با هم كشته بشه بهشت مي ره يا ميبرنش جهنم؟ 3
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply