مقامات انتخاباتي افغانستان اعلام کردند پس از آنکه مشخص شد هيچ کدام از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري نتوانستند بيش از 50 درصد آرا را کسب کنند، دو رقيب اصلي انتخابات در دور دوم با يکديگر رقابت خواهند کرد. با پايان بررسي موارد اعتراض و شکايات انتخاباتي که تعداد آنها حدود سه هزار فقره عنوان شده بود و گفته مي شد 700 مورد از شکايات جدي است و بر نتيجه انتخابات تاثيرگذار خواهد بود، سرانجام وقوع تقلب در انتخابات اين کشور محرز شد. به گزارش خبرگزاري رويترز، سخنگوي کميسيون مستقل انتخاباتي و دولت افغانستان اعلام کرد قرار است اين انتخابات هفتم نوامبر (16 آبان) دوباره برگزار شود. از سوي ديگر مقامات افغانستان اعلام کردند حامد کرزي نيز گزارش کميسيون بررسي شکايت انتخابات را که تحت حمايت سازمان ملل بود پذيرفته است و اعلام کرده در دور دوم انتخابات رياست جمهوري افغانستان شرکت خواهد کرد. از سوي ديگر حامد کرزي رئيس جمهور افغانستان در کنفرانس خبري مشترک با سناتور جان کري، از فعاليت هاي کميسيون مستقل انتخاباتي، سازمان ملل و کميسيون بررسي شکايت انتخاباتي تشکر کرد. در اين کنفرانس مطبوعاتي که با حضور سناتور «جان کري» و «کاي ايده» رئيس هيات ناظران بين المللي سازمان ملل در انتخابات افغانستان برگزار شد، کرزي تاکيد کرد؛ به تصميم کميسيون انتخابات اين کشور مبني بر کشيده شدن انتخابات به دور دوم احترام گذاشته و موافقت خود را با اين مساله اعلام مي کنم. وي گفت؛ اميدوارم انتخابات آينده انتخابات خوبي شود و در راستاي تامين امنيت باشد. وي تصريح کرد؛ اميدوارم مردم افغانستان در دور دوم انتخابات با اطمينان خاطر به پاي صندوق هاي راي بيايند و خودشان راه را انتخاب کنند و با قدرت خود، افغانستان را بسازند. کرزي افزود؛ از کساني که در اين انتخابات به من و ديگر کانديداها راي دادند، تشکر مي کنم و اين نشان دهنده دموکراسي در افغانستان است. وي افزود؛ تصميم مقامات انتخاباتي افغانستان براي برگزاري دور دوم اين انتخابات بر اساس قانون اساسي و کاملاً قانوني بوده است. کرزي گفت؛ معتقديم اين تصميم مشروع و قانوني بوده است و مسيرها در راستاي ايجاد دموکراسي در افغانستان را تقويت مي کند. کرزي ضمن تشکر از سناتور جان کري تصريح کرد؛ هر کسي که در انتخابات آينده پيروز شود، مطمئن هستم در راستاي تقويت روابط امريکا و افغانستان گام برمي دارد. کرزي همچنين تصريح کرد؛ آرزو مي کنم در راستاي تقويت وحدت ملي و ايجاد آرامش و مردمسالاري همگي کوشش کنند. سناتور جان کري نيز ضمن تشکر از حامد کرزي، سفير امريکا در افغانستان، سازمان ملل و رئيس هيات سازمان ملل در افغانستان تصريح کرد؛ معتقدم اين برهه زماني بسيار براي افغانستان مهم است و افغانستان مي تواند از اين «فرصت بزرگ» به خوبي استفاده کند. وي افزود؛ ما نبايد از تلاش هاي افرادي که زندگي خود را قرباني افغانستان کردند به آساني بگذريم و آن را فراموش کنيم. اين در حالي است که پس از اعلام نتيجه بازشماري آرا توسط کميسيون انتخابات افغانستان در روز گذشته و ابطال صندوق هاي راي 210 حوزه راي گيري در انتخابات بيستم آگوست، ميزان آراي کرزي از اکثريت مطلق سقوط کرد. گفتني است تصميم کميسيون بررسي شکايت هاي انتخابات مورد توجه اغلب روزنامه هاي افغانستان قرار گرفته و در اين ارتباط روزنامه ملت از کميسيون انتخابات به عنوان مرجع نهايي و رسمي اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري ياد کرد. روزنامه راه نجات نيز با عنوان «حکومت ائتلافي هرگز، دور دوم انتخابات به مصلحت نيست» نوشت؛ با توجه به سرد شدن هوا و افزايش ناامني ها، برگزاري دور دوم انتخابات نيز سخت شده و احتمال ائتلاف ميان کرزي و عبدالله افزايش يافته است. به نوشته اين روزنامه تشکيل حکومت ائتلافي در شرايطي که هيچ يک از داوطلبان نتوانسته اند 50 به اضافه يک درصد آرا را کسب کنند از ديدگاه حقوقي مشروعيت نخواهد داشت و مشکلات زيادي را به بار خواهد آورد. همچنين روزنامه ماندگار نزديک به ستاد انتخابات عبدالله در گزارشي با عنوان «نخستين نشانه پيروزي مردم، انتخابات به دور دوم کشيده شد»، افزود؛ تلاش گسترده نهادهاي جامعه مدني، شخصيت ها و نامزدهاي انتخابات در طول اين مدت عمدتاً بر اين محور قرار داشت که حاکميت آينده بايد در نتيجه يک انتخابات شفاف و عادلانه به وجود آيد. اين روزنامه تاکيد کرد بحث بر سر اين نبوده و نيست که چه کسي بر مسند رهبري کشور در پنج سال آينده قرار مي گيرد بلکه بحث بر سر اين بوده و هست که فردي بايد به قدرت برسد که بدون تقلب و تخلف برنده انتخابات شود.
منبع روزنامه اعتماد