10 ويتامين عشق

همسرتان را با زنان ديگر مقايسه نكنيد.
هيچ موقع خانمتان را با زن ديگر، بويژه مادرتان ، زن سابق تان يا دخترخاله تان مقايسه نكنيد . هرگز درباره ي روابطي كه قبلا داشته ايد ، مشتاقانه و با حسرت حرف نزنيد . با اين اعمال شما عدم امنيت را در جايي كه نبايد باشد ، ايجاد مي كنيد. مردي كه مي خواهد گذشته را زنده كند ، به سوي دردسر مي رود. همسرتان مي خواهد در زندگي شما مقدم ترين فرد باشد. وقتي شما الگويي را مثال مي زنيد مانند مادرتان ، يا ... او باور مي كند كه بايد دقيقا عين آن الگو عمل كند .هر زني دوست دارد بابت تواناييهاي خودش مورد تحسين قرار گيرد. به او اجازه دهيد همان زن شايسته اي باشد كه هست. بدانيد اگر به هر كس آزادي بدهيد كه خودش باشد او بهترين فرد مي گردد.

عشق خودتان را نسبت به همسرتان اثبات كنيد .
زنها از شما مردها مي خواهند ، عشق خودتان را به گونه اي ملموس و محسوس نشان دهيد . در واقع عشق را هر روز و از راههاي كوتاه بايد بر زبان آورد و نشان داد. خريد هديه هاي كوچك و تقديم آن به شكلي خوشايند مي تواند جالب و زيبا باشد.

هديه هايي كه خانمها دوست دارند شوهرشان به آنها تقديم كند بدين قرارند: گل ، كارت پستالهاي زيبا همراه با دست خط خودتان ، عطر ، جواهرات ، مجسمه هاي زيبا ، كيف ، لباس ، بسته هاي شكلات (كاكائوهاي تخته اي ) ، موبايل ، ساعت مچي و اگر خيلي پولداريد ، ماشين هاي مدل بالا! و... اگر امكان پيچيدن هديه هست ، آن را با كادو هاي دنگي زيبا بسته بندي كنيد . خانمها دوست دارند خودشان بسته بندي ها را باز كنند. گرفتن هديه به زنها احساس باارزش بودن مي دهد و عدم دريافت هديه ، اين پيام را براي زن تداعي مي كند كه براي او هيچ ارزشي قائل نيستيد و به او تجوه نداريد و در يك كلام دوستش نداريد. ئر مشاوره هاي خصوصي اغلب زنها مي گويند كه به اين كارها علاقه دارند ولي شوهرهايشان مي گويند كه مسخره بازيها و بچه بازيها ديگر چيست؟ پس اين لباسهايي كه پوشيده اي كي برايت خريده ؟ يا خرج خانه از كجا تامين مي شود؟

آقايان ، قبول داريم كه به طور غير مستقيم براي خانمتان خرج مي كنيد ولي وقتي كه او خودش اشاره كند كه به چه چيزهايي نياز دارم و با هم برويد خريد اين روش او را دچار هيجان نمي كند . شما زماني مي توانيد او را غافلگير كنيد كه خودتان بدون اطلاع او برايش هديه هاي مختلف بخريد و در مواقعي كه او انتظارش را ندارد به او تقديم كنيد.

اين اعمال تنها مخصوص دوست دخترها و دوست پسرها نيست ، براي زندگي زناشوئي لازم است ، وگرنه يا بايد مرتبا ناله و شكوه هاي همسرتان را بشنويد و يا اينكه خودتان تاوان هزاران مسئله اي را كه بعدا برايتان پيش مي آيد بپردازيد!

زنان نياز به صحبت كردن دارند.
شوهري كه ياد مي گيرد هر روز وقت صرف كند و با زن خود حرف بزند و به صحبتهاي او گوش دهد ، قلب او را براي هميشه تسخير مي كند . از ديدگاه ما " اگر خانمها و آقايان روزي 20 دقيقه با هم صحبت كنند ، در طلاق را براي هميشه به روي خودشان مي بندند . " مردي كه نياز زن را براي صحبت كردن ناديده مي گيرد ، همسري مهربان و عيبجو پيدا خواهد كرد . وقتي او به شما غر مي زند و لحظه اي آرامتان نمي گذارد ، آنچه در واقع مي گويد اين است : اگر نمي توانم با گفتگويي خوب بر تو اثر بگذارم ، با مذاكره ي نامطبوع اثر خواهم گذاشت ، چون حتي بگو مگوها بهتر از پوچي و خلايي است كه وقتي با تو هستم احساس مي كنم. " آمچه او هر بار مي گويد اين است : لطفا به حرف من گوش بده . مي خواهم آنچه را براي من اتفاق افتاده و درباره آن نگرانم ، با تو در ميان بگذارم . در واقه پند يا نصيحت يا راه حلي نمي خواهم ، فقط مي خواهم حرفم را بشنوي و آنچه را مي گويم درك كني و به احساس من اهميت دهي."

يك روز مرخصي از محل كارتان بگيريد
به اختيار او از محل كارتان يك روز مرخصي بگيريد، و به او بگوييد كه سراسر روز در اختيارش هستيد تا هر كاري كه مي گويد را برايش انجام دهيد . اين عمل شما به او اثبات مي كند كه واقعا از صميم قلب دوستش داريد و حاضريد هر كاري براي او بكنيد. آن كارها ممكن است شامل انجام دادن بعضي از كارهاي خانه ، قدم زدن با او يا رفتن به خريد باشد. تمام روز را با او خوش اخلاق باشيد و به دلش رفتار كنيد. پيامي كه او از اين عمل شما مي گيرد اين است كه : تو بيش از كارم برايم ارزش داري. مي خواهم عشقم را به تو ثابت كنم.

شام بخريد و به خانه بياوريد
يكي از روشهايي كه مي توانيد خانمتان را غافل كنيد اين است كه بعضي از روزها ، پس از آنكه به محل كارتان رفتيد به زنتان تلفن بزنيد و پس از خوش و بش كردن با وي ، بگوييد عزيزم نگران تهيه شام نباش، زيرا من موقع برگشت شام مي خرم و به خانه مي آورم . ( البته حواستان باشد خريد شام را فراموش نكنيد!)

گذشته ي همسرتان را به رخش نكشيد
بعضي اوقات خانمها دل به دريا مي زنند و گذشته خود را با كمال صداقت براي شما تعريف مي كنند . اگر شما درك و همدردي و ظرفيت نداشته باشيد ، اين آخرين باري خواهد بود كه او اين كار را مي كند و او ديگر به شما اعتماد نمي كند و حرفهايش را برايتا ن نمي گويد . گذشته ، گذشته است و نمي توان آن را تغيير داد . تنها لحظه اي كه ارزشمند است حال است و شما بايد در زمان حال زندگي كنيد .

همه ما با بار اضافي ، چيزهايي كه مي خواهيم تغيير دهيم و تجاربي كه هرگز نمي خواستيم داشته باشيم ، ارتباطي را شروع مي كنيم . تنها مهرباني و عشقتان مي تواند زخمهاي كهنه او را درمان كند و به او احساس كامل بودن و با ارزش بودن بدهد. اين توانمندي ارزشمندتان را تباه نكنيد . اين يكي از بهترين هدايايي است كه در بقيه ي زندگي مشتركتان مي توانيد به همسرتان بدهيد.

كلمه ي "بايد" را به همسرتان تحميل نكنيد
براي زن ، هيچ چيزي ناراحت كننده تر از اين نيست كه نزد شخصي كه در دنيا بيش از همه دوستش دارد و واقعه را كه در گذشته برايش رخ داده است تعريف كند و آن وقت پاسخ بشنود : " تو بايد اين كار را مي كردي . " به طور مصال اگر خانمتان بگويد " چه روز بدي در محل كار داشتم " ، اگر شما بگوييد : " خب تو بايد از آن كار استعفا بدهي و ما احتياج به چنين پولي نداريم " ، زنتان خوشش نمي آيد ، در عوض شما بهتر است كه بگوييد : " عزيزم به من بگو چه شده است ، آنها روحيه ي تو را درك نكرده اند و قدر كارمند خوبي مثل تو را نمي دانند و سپس او را در آغوش بگيريد و ببوسيد." هنگامي كه خانمتان مي گويد : " چه روز بدي را با بچه داشته ام و او سراسر روز را مريض بود و استفراغ مي كرد و تب شديدي داشت ." اگر شما بگوييد :" تو بايد سپاسگذار باشي كه مجبور نيستي هر روز صبح زود سركار بروي و فكر مي كني كه من هم سركارم خودم را باد مي زنم ، من هم براي شما ها زحمت مي كشم و جون مي كنم " ، او بسيار ناراحت مي شود . در عوض بگوييد : " عزيزم حق داري ، مي فهمم كه چه مي گويي . تو بايد خيلي خسته شده باشي . نمي دانم چگونه جبران زحماتت را بكنم و من خيلي خوشبختم كه همسري مثل تو دارم كه اينقدر براي من و فرزندمان تلاش مي كند . " اينگونه صحبت كردن شما ، تمام خستگيهاي او را به در مي كند و شما فقط جملاتي را كه استفاده كرده ايد تغيير داده ايد و هيچ زخمت ديگري نكشيده ايد . تنها زحمتي كه شما متحمل شده ايد ، خواندن اين سطور زيبا بوده است كه به شما نگرشي جديد داده است و با ذهنيت خانمها آشنا شده ايد . پيشاپيش موفقيت شما را در زندگي مشتركتان تبريك مي گوييم ، زيرا همين كه همت كرده ايد و اين مطالب را مطالعه كرده ايد و خودتان را آقاي همه چيز دان ندانسته ايد قابل تحسين است و روزهاي زيبا و باشكوهي در انتظار شماست.

به علائم غير كلامي همسرتان توجه كنيد
بررسي ها نشان داده است كه در انتقال پيام ، كلمات به اندازه ي 7 درصد و علائم غير كلامي 55 درصد (شامل تبسم ، نگاه كردن ، چشم غره ها و اخم ها ) و آهنگ صدا 38 درصد نقش دارد . پس نتيجه مي گيريم كه توجه به نشانه هاي غير كلامي معمولا نسبت به سخناني كه خانمتان به زبان ني آورد ، پيام بيشتري به شما مي دهد . هر مردي وقتي مي بيند ، خانمش درها را به هم مي كوبد يا ظرفها را پرت مي كند ، مي تواند حدس بزند كه همسرش عصباني است ، اما تلاش بيشتري لازم دارد تا نشانه هاي دقيق تري را نيز ببيند ، مانند حركتهاي محكم در راه رفتن ، نبودن احساس در صورتش ، خيره شدن به فضا ، گرداندن چشكهايش از نگاه شما يا بالا انداختن شانه هايش در پاسخ به يك موضوع . اگر همسرتان از نگاه كردن به چشمهاي شما اجتناب مي كند مطمئن باشيد كه چيزي ناراحتش مي كند . اگر او از شما فاصله مي گيرد بدانيد كه از مسئله اي ناراحت است . وقتي شما در ابتدا از او بپرسيد كه مشكل چيست او براي بار اول مي گويد "هيچ چيز " ، ولي اگر شما مرد باهوشي باشيد مي فهميد كه آهنگ صداي او افشا كننده است . شما بايد براي بار دوم بپرسيد : خواهش مي كنم به من بگو مشكلت چيست ؟ مي دانم چيزي تو را ناراحت مي كند . او براي بار دوم مي گويد به تو گفتم كه مشكلي نيست ، ولي وقتي براي بار سوم شما مي پرسيد : اوه ، عزيزم ، چه مشكلي تو را رنج مي دهد ؟ او اين پيام را مي گيرد كه برايش ارزش قائل هستيد و به او توجه نشان مي دهيد و او سرانجام موضوع را به شما مي گويد و احساس بهتري پيدا مي كند .

بدون هيچ مناسبتي برايش هديه بفرستيد
بي هيچ مناسبتي هديه يا دسته گلي به محل كار زنتان بفرستيد ، بگذاريد همه ي همكارانش بدانند شما چقدر دوستش داريد . چنين كاري براي زن اقدامي شاعرانه و رويايي است . همچنين مي توانيد كارت پستالي زيبا با يك پيام قشنگ برايش بفرستيد . زيباتر است اگر روزي خواستيد وارد محل كار خانمتان شويد ، از قبل به او اطلاع دهيد و با او هماهنگي لازم را بعمل آوريد.

در امور مختلف زندگيتان مستبدانه تصميم نگيريد
بعضي از مردان تصور مي كنند كه بايد همه ي تصميم هاي زندگي را خودشان بگيرند . آنان با غرور خاصي ادعا مي كنند كه مردان آهنين هستند . ميان زندگي كردن با مردي كه صفت قاطعيت را داراست و كسي كه رهبري آزاد منش است و همسر خود را مشاوري مهم بشمار مي آورد ، با زيستن در كنار فردي مستبد تفاوت بزرگي وجود دارد . زنان دوست دارند كه در زندگي زناشوييشان احترام بيشتري وجود داشته باشد . آنان همكاري و شراكت در كارها را مي خواهند نه استبداد و زورگويي را . وقتي مردي نظرش را بيان مي دارد يا تصميم هايي مي گيرد كه احساس مي كند سودمند هستند هرگز نبايد جمله ي " تو چه فكر مي كني ؟ يا تو چي را دوست داري ؟ " را فراموش كند . او همچنين بعضي اوقات بايد برنامه هاي خودش را
مطابق با سليقه ي همسرش تغيير دهد . اين كار بخشي از عمل دوست داشتن است كه توافق و سازش نام دارد . با شريك كردن نظرات همسرتان در امور مختلف ، به او احساس باارزش و مهم بودن مي دهيد .