Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!! Emptyارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!!

more_horiz
دومین جلسه دادگاه رسیدگی به جرائم اغتشاشگران کودتای مخملی روز گذشته با حضور چند تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی آغاز شد.احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی و از عناصر ملی مذهبی، هدایت آقایی عضو ارشد حزب کارگزاران و عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، علی تاجرنیا عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و نماینده مشهد در مجلس ششم و مسؤول کمیته ساماندهی صیانت از آرای ستاد انتخاباتی موسوی، شهاب طباطبایی عضو جبهه مشارکت و رئیس ستاد ملی جوانان حامی موسوی و جواد امام رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در تهران از جمله افراد نام آشنایی بودند که در این جلسه دادگاه حضور داشتند.همچنین خانم «ریس» تبعه فرانسه به اتهام «جمع‌آوری اطلاعات و تحریک آشوب‌طلبان» و خانم افشار کارمند محلی سفارت فرانسه از جمله متهمان حاضر در این جلسه دادگاه بودند.اگرچه قرار بود دومین جلسه دادگاه روز پنجشنبه 15/5/88 برگزار شود اما بیش از 10 نفر از وکلای متهمان پس از ابلاغ کیفرخواست‌های انفرادی، جهت تدارک دفاعیه حداقل تا صبح شنبه 17/5/88 تقاضای استمهال و تجدید وقت کردند که مورد موافقت قاضی صلواتی، رئیس دادگاه قرار گرفت.قاضی صلواتی در ابتدای شروع جلسه دادگاه روز گذشته با بیان اینکه «دادگاه، مقام بیطرف بین کیفرخواست صادره از سوی دادستان و اظهارات متهمان بوده و بر اساس قانون، عدل و انصاف هم حکم صادر خواهد کرد»، گفت: بر اساس اصل 35 فصل سوم قانون اساسی در همه دادگاه‌ها طرفین حق داشتن وکیل را دارند. بر اساس اصل 185 قانون آیین‌دادرسی کیفری در همه امور اجرایی نیز طرفین می‌توانند وکیل یا وکلای خود را معرفی کنند.رئیس دادگاه خاطرنشان کرد: وکلای متهمان هم کیفرخواست‌ها را مطالعه و البته با متهمان هم ملاقات داشته‌اند که امروز هم در جلسه حضور دارند؛ از آنجا که کیفرخواست انفرادی نیز برای هر یک از متهمان صادر شده و به لحاظ ارتباط افراد موثر در این فتنه و همچنین طراحی و سازمان یافتگی این جرائم و از طرفی مطالبه عمومی مربوط به این جریانات وجود دارد، بخش دوم کیفرخواست قرائت خواهد شد و سپس به ترتیب درباره هر متهم کیفرخواستی انفرادی نیز قرائت می‌شود. پس از اظهارات قاضی صلواتی، محبتي معاون دادستان كل تهران متن كيفر خواست عمومي متهمان را قرائت كرد كه در صفحات 8 و 9 روزنامه آمده است. پس از قرائت متن كيفر خواست عمومي، تفهيم اتهامات متهمان به صورت جداگانه آغاز شد.
اعضای گروهک انجمن پادشاهی
محمدرضا علی‌زمانی یکی از متهمانی بود که صبح دیروز در دومین دادگاه رسیدگی به پرونده کودتای مخملی توضیحاتی را درباره اتهامات خود ارائه کرد. وی که اتهاماتی همچون محاربه از طریق عضویت و فعالیت در گروهک انجمن پادشاهی و توهین به مقدسات، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، اجتماع و اقدام علیه امنیت داخلی و همچنین خروج غیرقانونی از کشور را در پرونده خود دارد در دادگاه گفت: با توجه به اینکه رابطه‌ای طولانی و طی مراحل مختلفی با اعضای انجمن پادشاهی مستقر در لندن و لس‌آنجلس داشتیم، آنها نیز ما را در کردستان عراق با نیروهای آمریکایی از جمله شخصی به نام فرانک، مسؤول‌ ارشد سرویس اطلاعاتی آمریکا در منطقه آشنا کرده بودند که مجموعه این گروهک و همچنین اعضای سرویس آمریکا اصلی‌ترین موضوع مد نظر خود را انتخابات قرار داده بودند.
این متهم حوادث اخیر با بیان اینکه «نفوذ در احزابی که قصد شرکت در انتخابات داشتند به همراه نفوذ در دانشگاه‌ها و اصناف کارگران از جمله برنامه‌هایی بود که قرار بود ما در قالب اقداماتی برای نیروهای آمریکایی و انجمن پادشاهی ایران انجام بدهیم»، ‌ادامه داد: نفوذ در ستادهای انتخاباتی کاندیداهای مختلف به منظور جهت‌دهی این ستادها از جمله دیگر برنامه‌هایی بود که قرار شد ما برای انجمن پادشاهی ایران و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا انجام بدهیم.
گفت‌وگو با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا
او در ادامه با تاکید بر اینکه « بنده که پس از طی مراحلی از ایران به صورت قاچاق خارج شده بودم، پس از گفت‌وگوها و بحث‌های متعدد با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در عراق و رابطان خود از انجمن پادشاهی به ایران باز‌گشتم»‌،‌ادامه داد: ورود بنده به ایران را حزب کوموله که از معاندان جمهوری اسلامی است به عهده گرفت و از این رو من توسط برخی از اعضای این حزب به صورت قاچاق وارد ایران شدم.
علی‌زمانی در توضیح رابطه خود و انجمن پادشاهی هم تصریح کرد:‌ ‌رابط بنده بین انجمن پادشاهی ونیروهای آمریکایی در بدو ورود به ایران شخصی بنام جمشید مستقر در لس آنجلس بود و قرار بر این شد که پس از ورود به ایران و استقرار در محل مشخص به جمشید اعلام سلامتی کنم.
وی در ادامه ایجاد ارتباط با رابطین خود در ایران را از جمله اولین اقدامات خود در بدو ورود به کشور دانست و با بیان اینکه « نفوذ رابطین ‌در احزاب، دانشگاه‌ها و مراکز دولتی باید صورت می‌گرفت»‌، توضیح داد: ما نیاز به اطلاعات به روز داشتیم که البته جمع‌آوری اطلاعات، شناسایی افراد مستعد نیز جزیی از برنامه‌ها بود لذا قرار شد که پس از جمع‌آوری اطلاعات، بنده این اطلاعات را به جمشید در لس آنجلس داده و وی هم اطلاعات را مستقیما به مقامات واشنگتن بدهد. این متهم حوادث اخیر با بیان اینکه فکر می‌کرده اقدامات و کارها به خوبی پیش می‌رود، ‌تصریح کرد: «در حالی که این طور نبود بلکه ما و کسانی که با ما در ارتباط بودند از زمان ورود به ایران همگی تحت نظر بودیم. از جمله اقدامات دیگری که برای مدیریت آن بنده به ایران سفر کرده بودم، تشویش اذهان عمومی و کاهش حضور مردم پای صندوق‌های رای بود که در این بین می‌توانم مهم‌ترین آن اقدامات اشاره کنم که ایجاد شک و شبهه برای ابطال انتخابات و رای گیری مجدد است. البته قبل از هر گونه اقدام نه تنها بنده بلکه همه رابطین ما هم توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند».

descriptionارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!! EmptyRe: ارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!!

more_horiz
دریافت فرمول‌ تولید بمب
محمدرضا علی‌زمانی همچنین در ادامه سخنانی که در دادگاه داشت، اعلام کرد: «من همه موضوعاتی را که معاون دادستان در کیفرخواست علیه بنده قرائت کرد می‌پذیرم البته لازم است که توضیحاتی را ارائه بدهم».‌وی توضیحات خود را چنین آغاز کرد که «پیش از هر چیز باید بگویم که بنده در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده‌ام و فعالیت‌های فرهنگی بسیاری را نیز تاکنون انجام دادم تا جایی که کانونی را در تهران و اسلام‌شهر ایجاد کردم که با استفاده از این کانون در جهت خدمت به مردم و فعالیت‌های فرهنگی اقدام کنم» و در ادامه افزود: البته بنده تا جایی تاثیرگذار شده بودم که حتی در جلسات مس‍ؤولان استانی هم برای اتخاذ تصمیمات عالی شرکت می‌کردم. به گفته وی « در برنامه‌های مختلفی که از شبکه يورتي‌وي پخش می‌شد سخنگوی انجمن پادشاهی ایران از ایجاد جامعه بدون مشکل صحبت می‌کرد که ایجاد چنین جامعه‌ای بنده را به خود جذب کرد البته سخنگوی انجمن پادشاهی ایران طرح‌ها و صحبت‌هایی نیز از براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح و خواهان انجام آن بود و در واقع همه مشکلات مردم و ملت ایران را نظام اسلامی حاکم بر ایران می‌دانست». این متهم حوادث اخیر در ادامه با بیان اینکه «سخنگوی انجمن پادشاهی ایران در سخنان خود همیشه از بین بردن پایه‌های نظام دینی را مطرح می‌کرد»، ادامه داد: «ما اصلی‌ترین کارمان یاد دادن و آگاهی از راه‌های مختلف برای ایجاد نوعی دین‌گریزی و دین‌ستیزی بود تا بتوانیم پشتوانه نظام را از بین ببریم و حتی این عملیات را هم، عملیات شکاف دره نامگذاری کرده بودیم. البته انجام عملیات تروریستی نیز از جمله دیگر اقدامات مدنظر گروهک انجمن پادشاهی ایران بود». ‌
توهین به اهل بیت
وی خود را «مخاطب این شبکه» معرفی کرد و با تاکید بر اینکه «در کنار این مباحث هم سخنگوی انجمن پادشاهی مباحثی از قرآن و تفاسیری به رای خود از کلام‌الله مجید بیان می‌کرد »، افزود: وی حتی می‌گفت تفسیر قرآن همین است که ما می‌گوئیم و تفاسیر موجود در ایران اشتباه است. کار وی به جایی می‌رسید که حتی به اهل بیت هم توهین می‌کرد و بنده هم تحت تاثیر این سخنان قرار گرفتم و حتی تفکرات این گروهک تروریستی را با عده‌‌ای در میان گذاشته و آنها را با خود همفکر کردم تا جایی که اتحادی فکری بین ما شکل گرفت. وی در ادامه اظهاراتش به سفر به عراق اشاره و با بیان اینکه «پس از ورود به عراق در شهر اربیل و در منطقه استقرار نظامیان آمریکایی و سرویس اطلاعاتی آمریکا با آنها ارتباط گرفتیم و با شخصی به نام فرانک که سرویس اطلاعاتی آمریکا در منطقه بود آشنا شدیم»،‌ افزود:‌ پس از گفت‌وگوها و گفتن وضعیت خود، آنها به ما پول داده و برای ما هتلی رزرو کردند و حتی یک خط تلفن همراه ویژه نیز به ما دادند تا اگر با مشکل امنیتی برخورد کردیم توسط این خط با شخص فرانک در ارتباط باشیم. این متهم حوادث اخیر در ادامه با توضیح اینکه «پس از مدتی مسائل را با دردانه فولادوند در میان گذاشتم که وی نیز از وضعیت کنونی ابراز خرسندی کرد»، افزود:‌همان موقع بود که فولادوند شماره جدیدی با نام جمشید که در لس‌‌انجلس مستقر بود به بنده داد و گفت که از این پس با وی ارتباط داشته باشم‌ لذا با جمشید تماس گرفته و موضوعات و وضعیت خود را به وی توضیح دادم که البته جمشید هم از وضعیت ابراز خشنودی کرد. علی‌زمانی در ادامه با بیان اینکه «جمشید پس از مدتی سرفصل‌های کاری را به من ارائه داد که از جمله آنها انجام مصاحبه با شبکه یور‌تی‌وی، بمبگذاری و عملیات تروریستی بود»،‌ تصریح کرد: البته با توجه به ارتباطی که با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق داشتیم آنها نیز از ما اطلاعاتی درباره مسائل داخلی ایران از جمله مسائل دولتی و مسائل مربوط به دانشجویان می‌خواستند. بنده با شخصی به نام ایمان آفاق که ساکن اسرائیل بود آشنا شده بودم، وی هم بنده را با شخصی در کردستان عراق ارتباط داد که بعدا این شخص به بنده گفت که عضو سرویس اطلاعاتی اسرائیل است. این شخص همچنین در جلسه‌‌ای به ما گفت که اطلاعاتی نیاز دارند که آنها را به واشنگتن ارائه کرده تا آنها برای ایران تصمیم‌گیری کنند. این متهم حوادث اخیر با تاکید بر اینکه «از جمله طرح‌هایی که روی میز انجمن پادشاهی قرار دارد شناسایی مس‍ؤولان نظام و مکان‌هایی که بتوان در آنجا بمبگذاری کرد و همچنین شناسایی نیروهای بسیج بود»‌،‌ ادامه داد: «این طرح هم طرح سلمان نام داشت. در کنار این برنامه، برنامه شناسایی سرمایه‌داران نیز در اقدامات عملی ما قرار گرفته بود تا آنها را با مشخصات کامل شناسایی کنیم تا از این طریق انجمن به وسیله اخاذی از این سرمایه‌داران بتواند هزینه‌های مبارزات خود را جمع‌آوری کند». وی با بیان اینکه گروهک تروریستی انجمن پادشاهی فرمول‌های ضعیف و قوی تولید بمب‌ها را برای ما ارسال می‌کرد، تصریح کرد: انجمن با ارسال این فرمول‌ها برای ما در عراق از ما می‌خواست تا آنها را به رابطان خود در ایران داده تا آنها نیز بتواند از طریق ایجاد بمب و انفجار به ناامنی دست بزنند که در مرحله اول فرمول بطری‌های انفجاری و پس از آن نیز فرمول بمب‌های قوی را در اختیار ما قرار دادند که نهایت هدف آنها کشتار ‌هرچه بیشتر مردم و مس‍ؤولان نظام بود. البته باید بگویم که انفجار حسینیه سید‌الشهدای شیراز نیز از جمله اقداماتی بود که ما از طریق همین دریافت فرمول انفجار بمب انجام داده بودیم.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: ما از طرف آمریکایی‌ها و دفتر انجمن پادشاهی ایران بودجه‌هایی را برای ادامه کار و تامین معاش دریافت می‌کردیم.
حمله و بمبگذاری در اماکن زیارتی و پررفت‌وآمد
در ادامه دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عوامل كودتاي مخملي به اتهامات آرش رحمانی‌پور، فرزند داوود 20 ساله اهل تهران رسیدگی شد. وی متهم به محاربه از طریق عضویت و فعالیت در انجمن تروریستی و ملحد پادشاهی ایران است که با تهیه مواد منفجره قصد داشته مس‍ؤولان و خادمان نظام را ترور و در مراکز عمومی بویژه اماکن مقدس و همچنین مراکز رای‌گیری انفجار ایجاد کند. این متهم به اجتماع و تبانی در جهت انجام اقداماتی علیه امنیت ملی کشور پس از قرار گرفتن در جایگاه متهم ضمن پذیرش اتهامات وارده تاکید کرد كه هیچ یک از اقدامات وی قابل دفاع نیست و برای دفاع از عملکرد خود در جایگاه قرار نگرفته بلکه بیشتر مایل است چهره پنهان گروه‌هایی که از بیگانگان خط گرفته و حمایت می‌شوند را برای افکار عمومی آشکار سازد. رحمانی با بیان اینکه «سال 85 به وسیله شبکه ماهواره از طریق یکی از دوستانم با نام و تفکرات انجمن پادشاهی ایران آشنا شدم و حس کنجکاوی سبب شد تا در یک فرآیند کوتاه مدت با این انجمن رابطه برقرار کنم»، افزود: کار انجمن پادشاهی ایران، تحریف تاریخ و تحریف قرآن مجید است و سعی می‌کند با تحریف وقایع تاریخی بویژه تاریخ اسلامی ایران به اعضای خود بقبولاند اسلام به ایرانیان ظلم کرده و همچنین سعی می‌کند که کتاب قرآن را کتابی نه مقدس و الهی بلکه ساخته دست عده‌ای از انسان‌ها برای منافع مادی معرفی کند. رحمانی‌پور با بیان اینکه «دیدگاه‌های انجمن در مرحله اول در کسانی که اعتقادات مذهبی دارند ایجاد نفرت می‌کند»،‌ افزود: ولی تداوم کنجکاوی ما سبب تردید به مسائل شد و چون علم و آگاهی لازم را نداشتیم دچار شستشوی مغزی و از دست دادن اعتقادات خود شدیم. او که به هم سن و سالان خود به جد توصیه کرد تا فریب بیگانگان را نخورند و به راه اشتباهی که او رفته نروند، توضیح داد: 90 درصد ارتباطات انجمن پادشاهی ایران و گروه تندر از طریق اینترنت انجام می‌شود و من حدود یک سال قبل با یک ایمیل ساده جذب این انجمن شده و پس از عضویت، اسم مستعار و کد شناسایی گرفتم.

descriptionارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!! EmptyRe: ارتباط ستاد موسوي با سفارت انگليس!!

more_horiz
آموزش ایجاد ناامنی در کشور
رحمانی‌پور که با کد 50150 و با نام مستعار سورنا با انجمن موسوم به پادشاهی ایران همکاری داشت، افزود: اولین فردی که با او ارتباط برقرار کردم شخصی به نام جمشید بود که در لس‌آنجلس اقامت داشت و وظیفه او ارتباط و هماهنگی میان اعضا و ابلاغ ماموریت‌های آنها بود. جمشید مباحث کلی امنیتی را برایم بیان می‌کرد ولی آموزش‌های دیگر برای ایجاد رعب و وحشت و ناامنی در کشور را فردی به نام امید ساکن اروپا می‌داد. متهم اغتشاشات اخیر در ادامه با بیان اینکه «شرایط عضویت در انجمن پادشاهی، جوان بودن و سست بودن اعتقادات مذهبی و فقدان علم و بینش و داشتن اعتماد به رابطان انجمن بود و ما در مجامع دوستانه و فامیلی از طریق انتشار مقالات صوتی و توزیع جزوات تلاش برای عضو‌گیری کردیم»، افزود: در ابتدا به دلیل آنکه مخاطبان ما اعتقادات مذهبی محکم‌تری داشتند، از سوی آنها مورد تردید قرار می‌گرفتیم اما رفته رفته گرچه هسته‌ای تشکیل نشد اما در برخی موارد توانستیم توفیقاتی بدست آورده و نظر دیگران را نسبت به دیدگاه انجمن جلب کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه «آموزش‌های خشن‌تر را فردی به نام ماس ماتوس ارائه می‌کرد و به ما آموزش می‌داد که چگونه می‌توانیم مواد سمی و بمب‌های آتش‌زا بسازیم و همچنین موارد استفاده از آنها در عملیات‌ها را به ما می‌آموخت که من هم 5 بمب ساختم و آنها را در مراکز مختلف شهر تهران آزمایش کردم و تصاویر آنها را از طریق ایمیل برای انجمن فرستادم»، تصریح کرد: «گرچه سران انجمن به ما مستقیما نمی‌گفتند انسان‌ها را بکشید اما وظیفه اصلی آنها ایجاد رعب و وحشت از طریق کشتار بود و تلاش می‌کردند با استدلال‌هایی که امروز برای من عجیب و غریب است و آنروز تحت تاثیر قرار گرفته بودم، دستورات آنها را اجرا کنم». متهم اغتشاشات اخیر درباره هدف گرفتن اماکن مذهبی و اماکن مهم سیاسی هم توضیح داد: سران انجمن پادشاهی ایران دستور داده بودند امامزاده زید بازار تهران را منفجر کنیم که ما به دلیل شلوغ بودن منطقه و دشواری کار این موضوع را نپذیرفتیم و در مرحله بعد قرار شد در امامزاده علی اکبر چیذر بمب‌گذاری کنیم که البته با وجود نیروهای امنیتی گسترده در این امامزاده نتوانستیم کاری صورت دهیم. رحمانی‌پور در ادامه اظهاراتش افزود:‌«در مرحله بعد قرار شد حسینیه فاطمیون و یکی از مراکز سوختگیری نزدیک مجلس را به منظور جلوگیری از اعدام عوامل انفجار حسینیه سیدالشهداء شیراز هدف قرار دهیم که البته به دلیل ضعف و ناتوانی از انجام این ماموریت، توفیقی در این زمینه بدست نیامد. سومین موضوع مهم برای سران انجمن پرداختن به موضوع انتخابات بود که از بهمن ماه سال گذشته از طریق مکاتبات اینترنتی ماموریت‌های مهمی در این حوزه به ما محول شد. این متهم اغتشاشات اخیر با بیان اینکه «یکی از ماموریت‌های من انفجار در شعب اخذ رای در دو نقطه مهم و حساس، یکی مسجدالنبی نارمک و دیگری حسینیه ارشاد بود»، افزود: علت انتخاب این دو هدف این بود که در این نقاط رجال سیاسی پای صندوق رای می‌آمدند و حضور مردم در این حوزه‌ها به صورت مستقیم پوشش خبری داده می‌شد و اگر در ساعات اولیه رای‌گیری انفجاری در این مراکز صورت می‌گرفت، مشارکت مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌داد و در نهایت به انتخابات خدشه وارد می‌کرد. وی ادامه داد: علت دوم این بود که با انفجار این دو حوزه که از نظر ما متعلق به دو جریان سیاسی مختلف بود، بین احزاب جنگ روانی ایجاد می‌شد و به خاطر این کار نیز بیش از یکصد کیلو مواد شیمیایی تهیه شد و آموزش‌های لازم را نیز ماس ماتور ارائه داده بود. وی با تاکید بر اینکه «هدف انجمن پادشاهی ایران در انفجار در مراکز مذهبی و سیاسی ایجاد جنگ داخلی از طریق کشتار مردم و ناامن کردن کشورمان مانند عراق و افغانستان بود اما در لحظه‌ای که همه کارها صورت گرفته و وارد فاز امنیتی شده بودیم من دستگیر شده و موفق به انجام علمیات نشدم»، در پایان با اظهار ندامت از اقدامات غلط خود که دلیل اصلی گرایش به انجام چنین اقداماتی را نداشتن دانش، بصیرت، ضعف ایمان و مشکلات فرهنگی و خانوادگی عنوان کرد، از رهبر انقلاب و ریاست دادگاه و ملت بزرگ ایران طلب عفو و بخشش کرد.
اعضاي گروهك تروريستي منافقين
پس از پايان رسيدگي به اتهامات مطرح شده در كيفرخواست آرش رحماني‌پور، دومين عضو گروهك تروريستي انجمن پادشاهي در شعبه 15 دادگاه عمومي و انقلاب تهران ، متن كيفر خواست ناصر عبدالحسيني، عضو مرتبط با گروهك تروريستي منافقين قرائت شد كه پس از قرائت متن كيفر خواست وي، در جايگاه متهم قرار گرفت و ضمن قبول تمام‌ مواردي كه در كيفرخواست مطرح شده، به بیان نحوه حضور خود در مقر منافقين پرداخت و گفت: من از طريق مرز قصر شيرين به صورت غيرقانوني به آنجا رفتم و زير نظر فردي به نام سياوش آموزش‌هايي ‌ديدم تا آنها را در تهران به اجرا بگذارم. وي درباره نوع آموزش‌هاي ارائه شده نيز گفت: تبديل تجمعات مسالمت‌آميز به اغتشاش، تهيه تصاوير از شعبه‌هاي خالي اخذ راي و ارسال آن به منافقين، تهيه اقلام تبليغاتي همچون تصاوير سران منافقين و الصاق آن در اطراف دانشگاه‌ها و همچنين تهيه بالن‌هايي با مضامين حمايت از منافقين را انجام داده‌ام. اين متهم دليل اقدامات خود را دريافت پول عنوان كرد و افزود: پس از انتخابات نيز خانمي به نام زهره با من تماس گرفت. وي از اعضاي گروهك منافقين و در لندن ساكن بود. او به ما نحوه ساخت كوكتل مولوتف و آتش زدن اتوبوس‌ها و مساجد را گفته و مورد تاكيد قرار داد اما پيش از آنكه اقدامي انجام دهیم توسط نيروهاي امنيتي ايران دستگير شدیم.
رسيدگي به كيفرخواست عنصر فعال در ستاد 88 به اتهام جاسوسي
پس از پايان رسيدگي به اتهامات مطرح شده در كيفرخواست ناصر عبدالحسيني، عضو گروهك تروريستي منافقين در شعبه 15 دادگاه عمومي و انقلاب تهران، متن كيفر خواست رضا رفيعي فروشاني، از عناصر فعال در ستاد 88 متهم به جاسوسي براي سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريكا و امارات متحده عربي قرائت شد.
راه‌اندازی کانال تلویزیونی برای کروبی
در ادامه رضا رفيعي فروشاني كه اتهامات وي طي كيفرخواست در محضر دادگاه ارائه شد، در سخناني در دفاعيه خود اظهار داشت: بنده از كودكي در اروپا تحصيل كرده و دوران دبيرستان هم در يك كالج آمريكايي مستقر در اروپا تحصيل كردم و البته از ابتدا به حرفه‌ روزنامه‌نگاري علاقمند بودم . وي افزود: پس از اخذ ديپلم از اروپا به آمريكا رفتم كه در اين حين با ويليام مك‌واتر آشنا شدم كه وي سمتي در مجله تايم داشت.در سال 1986 مك واتر رئيس مجله تايم در آلمان غربي بود و با توجه به شناختي كه از من داشت، از بنده درخواست كرد كه براي تهيه گزارش از پروژه ايران گيت، فعاليت كنم و بنده هم پذيرفتم.
اين متهم دستگير شده در حوادث اخير ادامه داد: ‌مسؤوليت بنده شركت در كنفرانس‌هاي مطبوعاتي رياست جمهوري و پرسش سوال‌هاي خاص و همچنين برقراري ارتباط با مسؤولان نظام بود. رفيعي فروشاني با بيان اينكه مجله تايم با گروهی قوي به نام كمپاني فيلمسازي وارنر و شركت خبري CNN رابطه دارد، خاطرنشان كرد: بنده براي اين مجله فقط نماينده ويژه بودم و هيچ ارتباطي با دفتر لندن و تهران اين مجله هم نداشتم. وي افزود: بنده در جزيره كيش فعاليت‌هاي اقتصادي انجام مي‌دادم و در اين حين با اصلاح طلباني كه به اين جزيره تفريحي مي‌آمدند، مصاحبه كرده و آن مصاحبه را روي وب سايت جزيره كيش قرار مي‌دادم همزمان شبكه BBC از بنده براي شركت در آزموني كه در كشور قبرس برگزار مي‌شد دعوت كردند كه من در اين آزمون شركت كردم و متوجه شدم كه علاوه بر بنده 20 نفر ديگر را براي همكاري با اين شبكه و گرفتن آزمون دعوت كرده‌اند ولي با توجه به مسائلي كه پيش آمد با اين شبكه به نتيجه نرسيده و به ايران بازگشتم. اين متهم حوادث اخير اضافه كرد:‌در ايران تصميم گرفتم كه NGO تشكيل دهم كه با همكاري همفكران اصلاح طلب خود تشكيل دادم، در دور بعدي انتخابات خاتمي هم به علاقه شخصي خود به ستادهاي وي كمك مي‌كردم و در عين حال ستادهاي راي خارج از كشور هم روي وب‌سايت قرار مي‌دادم. پس از اين دوران به امارات رفته و در راه‌اندازي ارتباط ايستگاه‌هاي تلويزيوني با ماهواره‌هاي عربي فعاليت مي‌كردم، در اين حين با افخمي ارتباط پيدا كردم كه وي هم از بنده خواست تا تلويزيوني براي كروبي راه‌اندازي كنيم، ما شروع به كار كرده و اين كانال را راه‌اندازي كرديم ولي هيچ وقت اين شبكه تلويزيوني بالا نيامد که فكر مي‌كنم دليل بالا نيامدن اين شبكه، خواست شوراي عالي امنيت ملي بود.

more_horiz
رفيعي فروشاني در ادامه تاكيد كرد: از كنسولگري آمريكا پيگيري كردند كه چه كسي قصد راه‌اندازي اين شبكه تلويزيوني را داشته که پس از پيگيري‌ها بنده با مسؤول ميز ايران در امارات كه خانم جوليا برونز دختر آقاي برونز كه يكي از مسؤولان آمريكايي بود آشنا شدم.پس از مدتي به ايران بازگشتم و متوجه شدم كه محمد خاتمي قصد كانديداتوري در انتخابات را دارد كه پس از سير تحولاتي وي انصراف داده و موسوي وارد عرصه انتخابات شد و بنده در فيس‌بوك صفحه‌اي داشتم كه با استفاده از اين صفحه براي موسوي تبليغات انجام مي‌دادم؛ كم كم اين صفحه به صفحه‌اي موثر تبديل شد و افراد زيادي از تفكرات مختلف شامل ضد انقلاب، سلطنت‌طلب ومقيم خارج وارد اين صفحه مي‌شدند ولي روز بعد از راي‌گيري متوجه شدم كساني كه روي اين صفحه بودند، افراد را تشويق مي‌كردند تا به نتايج انتخابات اعتراض كنند. وي اضافه كرد:‌ بنده در راهپيمايي‌ها شركت مي‌كردم و با موبايل فيلمبرداري كرده و آن فيلم‌ها را روي صفحه فيس بوك قرار مي‌دادم ولي ناگهان متوجه شدم كساني كه روي اين صفحه حضور داشتند با برنامه‌ريزي قبلي بوده حتي تعليم درست كردن بمب‌هاي دستي و فلفلي را به همراه تعليم مقابله با گاز‌هاي اشك‌آور به مردم ارائه مي‌دادند كه در اين بين خانم نورا براي بنده ايميلي فرستاد كه در آن ايميل گفته بود SIA قصد ارتباط با شما را دارد البته بنده برقراري اين ارتباط را قبول نكردم.
برای امارات هم جاسوسی می کردم
اين متهم حوادث اخير با بيان اينكه با سرويس‌هاي اطلاعاتي امارات همكاري كردم، تاكيد كرد: پس از ايجاد كانال تلويزيوني براي كروبي و اينكه اين كانال هيچ وقت بالا نرفت، نيروهاي اطلاعاتي امارات بنده را احضار كرده و گفتند كه فعاليت‌هاي شما مشكوك است يا بايد با ما همكاري كنيد يا از كشور اخراجتان مي‌كنيم. بنده به دليل اينكه براي يك شبكه تلويزيوني تاثيرگذار فعاليت مي‌كردم، همكاري با سرويس اطلاعاتي امارات را پذيرفتم. رفيعي فروشاني درباره مدت زمان همكاري خود با سرويس اطلاعاتی امارات اظهار داشت: دو سال براي سرويس اطلاعاتي امارات جاسوسي كرده و براي اين كار ماهانه 5 هزار درهم دريافت كردم و اطلاعات مدنظر را نيز از طريق تماس موبايلي ارسال مي‌كردم البته بيشتر اين اطلاعات نظريات شخصي بود نه اطلاعات خاص. وي در پايان ضمن ابراز پشيماني از اقدامات خود از ملت ايران تقاضاي عفو و بخشش كرد. همچنين در ادامه وكيل رضا فروشاني در سخناني در دفاع از موكل خود گفت: به عنوان وكيل مدافع فروشاني و باتوجه به اينكه وي تحصيلات عالي دارد و اينكه صحبت‌هاي خود را صادقانه بيان‌ كرده و البته در سير رسيدگي‌ها هم به ماموران كمك فراواني كرده، از جناب قاضي تقاضاي تخفيف در مجازات دارم. وي همچنين فرصت يك هفته‌اي براي استمهال از قاضي درخواست كرد كه قاضي با اين فرصت يك هفته‌اي موافقت كرد.
تبعه فرانسوی: مرا ببخشید
ادامه این دادگاه مربوط بود به رسیدگی به اتهامات کلوتیلد ریس، تبعه فرانسوی که در حوادث پس از انتخابات دستگیر شد. در ادامه و پس از قرائت کیفرخواست، کلوتیلد ریس در سخنانی گفت که «بنده شهروندی فرانسوی بوده و 24 سال سن دارم و در مورخه 25 و 27 خرداد ماه به همراه تعدادی از دوستانم که تبعه فرانسه هستند به دلیل اینکه اغتشاشات برای ما جالب بود در میان اغتشاشگران حضور داشتیم» و افزود: بنده امسال برای تدریس زبان فرانسوی در دانشگاه اصفهان به ایران آمدم و این موضوع به دلیل این بود که بین سفارت فرانسه و دانشگاه صنعتی اصفهان برنامه‌هایی وجود داشت البته بنده قبلا هم به ایران آمده بودم. این تبعه فرانسوی در ادامه تصریح کرد: پس از اینکه تظاهرات‌ در اصفهان شکل گرفت و دانشگاه هم تعطیل شد، بنده پس از آن چندین بار بین تهران و اصفهان در رفت و آمد برای خروج از ایران بودم و در راهپیمایی‌ها هم که شرکت می‌کردم، بیشتر سوال می‌کردم به دلیل اینکه می‌خواستم درباره تظاهرات‌ اطلاعات کسب کنم به دلیل اینکه نسبت به ایران علاقه‌مند بودم. ریس در ادامه با بیان اینکه « طی ایمیلی به رئیس انجمن ایرانشناسی فرانسه به دلیل اینکه فکر می‌کردم وی هم نسبت به ایران علاقه‌مند است درباره تظاهرات‌ اصفهان توضیحاتی دادم»‌، درباره اتهام جاسوسی خود گفت: من باید بگویم ایمیلی که فرستادم به دلیل علاقه شخصی خودم بود و امروز که متوجه‌ام اشتباه کرده‌ام و نباید در تظاهرات‌ غیرقانونی حضور پیدا کرده و نباید عکس‌ها را ارسال می‌کردم، پشیمان هستم لذا از مردم و دادگاه ایران عذرخواهی می‌کنم که چنین اقداماتی را انجام داده‌ام و امیدوارم مردم و دادگاه مرا ببخشند. وی با بیان اینکه «پدرم کارشناس کمیساریای انرژی اتمی است و بنده 3 ماه کارآموزی را در این سازمان انجام داده‌ام به دلیل اینکه این سازمان درباره ایران فعالیت می‌کرد»، افزود: فکر می‌کردم به دلیل آشنایی با زبان فارسی می‌توانم در این سازمان کارآموزی داشته و گزارش بدهم و این گزارشات هم البته به‌صورت مقاله و اینترنتی بود. البته باید بگویم در زمانی که در ایران حضور داشتم هیچ رابطه‌ای با این سازمان نداشته و فقط به منظور تدریس زبان فرانسوی به ایران آمده‌ام.
این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر تصریح کرد: پس از انتخابات اقداماتی انجام دادم اما هیچ وقت نخواستم که علیه نظام اسلامی کاری کنم و بنده درباره گزارشی که برای کمیساریای انرژی اتمی فرانسه ارسال کردم باید بگویم که فکر می‌کردم نوشتن این گزارش برای این سازمان فرصتی است تا درباره ایران مطالعات بیشتری انجام بدهم لذا به همین دلیل خود را به سازمان معرفی کردم. وی درباره سوال قاضی مبنی بر اینکه شما گزارشی به یکی از دیپلمات‌های فرانسوی داده‌اید تاکید کرد: بنده یک گزارش درباره دانشگاه، برخورد پلیس و تظاهرات‌ به رابط بخش فرهنگی سفارت فرانسه دادم. این فرد دیپلمات نیست.
نقش سفارت انگلیس در آشوب‌های تهران
در ادامه دومین جلسه محاکمه متهمان به ایجاد آشوب‌های اخیر در تهران، قاضی صلواتی، رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست میرمحمد حسین رسام 43 ساله فرزند میرمهدی را قرائت کند. میرمحمد حسین رسام از متهمان پرونده آشوب‌های اخیر در تهران که تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلیس است متهم به جاسوسی است که در جلسه روز شنبه دادگاه نقش دیپلمات‌های انگلیس برای تاثیرگذاری در انتخابات ایران را توضیح داد. نماینده دادستان اتهام میرمحمدحسین رسام را جاسوسی بیان کرد و گفت: وی به همراه آرش مومنیان وظیفه دیدار با نمایندگان احزاب سیاسی و اقلیت‌های قومی و مذهبی و نیز گروه‌های دانشگاهی و ایجاد ارتباط با آنها را داشته و اخبار اغتشاشات ایران را به لندن مخابره می‌کرده است. وی با اشاره به ارتباط متهم با توماس برن از دیپلمات‌های سفارت انگلیس و نیز شون مورفی از دیپلمات‌های استرالیایی گفت: متهم در قم به همراه الکس یکی از دیپلمات‌های سفارت انگلستان با علی ماهر از اعضای ستاد میرحسین موسوی در قم ارتباط برقرار کرده و تحلیل‌های وی را به خارج از کشور ارسال کرده است. نماینده دادستان گفت: با توجه به تحقیقات معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، مجرمیت حسین رسام محرز است و براساس مواد «46»، «47»، «501»، «505» و «618» قانون مجازات اسلامی تقاضای محاکمه و مجازات وی را داریم.

more_horiz
130 نفر، مرتبط جاسوس انگلیس در ایران
پس از قرائت کیفرخواست اختصاصی این متهم، قاضی صلواتی خطاب به این متهم که در جایگاه حضور یافته بود، گفت: آقای حسین رسام 43 ساله و تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلستان در تهران، شما براساس کیفرخواست دادستان تهران به جاسوسی برای بیگانگان متهم هستید، لطفا دفاعیات خود را بیان کنید. سپس حسین رسام در سخنانی گفت: من از حدود 5 سال پیش استخدام سفارت انگلیس در تهران شدم و دارای فوق‌لیسانس هستم و وظیفه اصلی من جمع‌آوری اطلاعات از تهران و شهرستان‌ها از طریق ارتباط‌گیری با افراد و عناصر ذی‌نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی است که این گزارش‌ها را برای لندن ارسال می‌کردم. این متهم درباره شکل ارتباط‌گیری سفارت انگلستان اظهار داشت: سفارت انگلیس به دلیل سیاست‌های خصمانه‌اش در ایران و ترس از افشای ارتباط‌گیری‌اش با منابع داخلی، اقدام به ارتباط‌گیری از طریق کارکنان محلی می‌کند و به دستور مقامات سفارت من نیز اقدام به ارتباط‌گیری می‌کردم. رسام تصریح کرد: من حدود 130 مرتبط داشتم که سال گذشته و امسال متعهد شدم تعداد آنها را به 180 نفر برسانم و تماس‌های من با آنها در اماکن عمومی، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها با هزینه سفارت انگلیس بود که مطالب مورد گفت‌وگو در این جلسات نیز به اطلاع مقامات لندن می‌رسید. تحلیلگر بخش سیاسی سفارت انگلیس اظهار داشت: منبع اصلی ما روشنفکرانی بودند که دارای زاویه با نظام هستند. وی به ارتباط با اصلاح‌طلبان از جمله آقایان محمد عطریانفر، سعید لیلاز و شمس‌الواعظین اشاره کرد و گفت: اینها با دیپلمات‌های خارجی به راحتی صحبت می‌کردند. وی با اشاره به بخش زی‌ای‌پی در کنسولگری سفارت انگلیس گفت: در این بخش توسط دیپلمات‌های بخش سیاسی و نیز دیپلمات‌های بخش ویزا از افراد متقاضی ویزا دعوت می‌شد به زی‌ای‌پی بیایند و برای ارتباط گیری، ارتباط اولیه با آنها برقرار می‌شد. تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلستان به نقش شورای فرهنگی بریتانیا در این ارتباط‌گیری‌ها اشاره کرد و گفت: دو بخش بورس‌ها و پروژه‌ها از مهم‌ترین بخش‌های شورای فرهنگی بریتانیا بود. برای ایجاد مرتبطین جدید در هر دوره از امتحانات آیلس که حدود 2 هزار نفر در آن شرکت می‌کردند استفاده می‌شد و اطلاعات این افراد در اختیار شورای فرهنگی بریتانیا قرار می‌گرفت. وی به اقدامات این شورا برای تاثیرگذاری در ارکان حکومتی در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این شورا از طریق انعقاد پروژه‌هایی مثلا با وزارت بهداشت هم اطلاعات را جمع‌آوری می‌کرد و هم تلاش می‌کرد این نهادها را تحت تاثیر خود قرار دهد. رسام شناسایی و جذب نخبگان از طریق بورس‌های مختلف بویژه بورس مخصوص وزارت خارجه انگلیس و نیز تلاش در جهت دستیابی به پیشرفت‌های علمی کشور را از دیگر اهداف شورای فرهنگی بریتانیا و سفارت انگلیس در تهران برشمرد.
300 هزار پوند بودجه سالانه برای تحقق راهبرد دیپلماسی عمومی
وی با اشاره به ارتباط گیری سفارت انگلیس با NGO ها، گفت: راهبرد و سیاست دیپلماسی عمومی از اساسی‌ترین شیوه‌ها در کشورهای مورد هدف بود و سفارت انگلیس در تهران از طریق وزارت خارجه، سالانه 300 هزار پوند برای این منظور دریافت می‌کرد. تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلستان تصریح کرد: توماس برن، نفر دوم سفارت انگلیس در زمینه ارتباط گیری و تامین بودجه نقش بسیار ویژه‌ای داشت. این متهم اظهار داشت: سخت است که راجع به انگلستان صحبت کنیم اما راجع به شبکه خبری بی بی سی صحبت نکنیم. حسین رسام افزود: گزارش‌هایی در تهران تهیه و برای وزارت خارجه انگلیس ارسال می‌شد که برخی از آنها تبدیل به سیاست‌ها ‌شده و توسط شبکه بی‌بی‌سی اجرا می‌شد. وی با اشاره به راه اندازی شبکه بی‌بی‌سی فارسی قبل از انتخابات اظهار داشت: این شبکه سعی کرد ضریب نفوذی در مخاطبان ایرانی ایجاد کند که در این زمینه موفقیت‌هایی نیز داشت و در دوره انتخابات و پس از آن، 80 درصد برنامه‌های اين شبکه به ایران اختصاص داده شد. این متهم اظهار داشت: شبکه بی‌بی‌سی در جهت رواج برخی القائات مانند تقلب در انتخابات تلاش‌هایی را انجام داد. وی درباره تحرکات سفارت انگلیس در تهران نیز گفت: حدود 4 ماه قبل از انتخابات جلسه‌ای با حضور دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت براساس دستورالعمل ارسالی لندن تشکیل شد که بررسی تحولات انتخاباتی در دستور کار کارمندان سفارت بویژه کارمندان بخش سیاسی قرار گرفت. رسام افزود: بر این اساس جلسات روزانه‌ای در سفارت انگلیس تشکیل می‌شد و اطلاعات و اخبار جمع بندی شده برای لندن ارسال می‌شد.
سفرهای استانی سفارت انگلیس!
تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلیس به سفرهای مقامات سفارت انگلیس به شهرهای مختلف ایران اشاره کرد و از آن با عنوان سفرهای استانی سفارت انگلیس یاد کرد و گفت: سفرهای استانی اعضای سفارت انگلیس تا 2 روز قبل از انتخابات انجام می‌شد و در این سفرها راجع به گرایشات سیاسی مردم شهرهای مختلف و میزان مشارکت آنها تحقیق می‌شد. رسام سپس دستورالعملی دو صفحه‌ای را که به زبان انگلیس نوشته شده بود در برابر دوربین‌های خبرنگاران و عکاساسان قرار داد و گفت: در این دستورالعمل ارسالی از سوی لندن خواسته شده بود که اظهارنظرهای ائمه جمعه و نمایندگان رهبری ایران پیگیری شود تا مشخص شود که آیا این افراد جهت خاصی را دنبال می‌کنند. همچنین خواسته شده بود که تکیه خاصی روی سپاه و بسیج انجام شود که آیا در این انتخابات گرایش خاصی دارند. وی افزود: همچنین از ما خواسته شده بود با مردم عادی نیز صحبت و نظرات آنها را جمع بندی کنیم. رسام گفت: از دیگر فعالیت‌های دیپلمات‌های انگلیسی در تهران پیدا کردن مرتبطین در ستادهای مختلف کاندیداها بود.
ارتباط مستمر با اعضای ستاد میرحسین موسوی
وی به تلاش‌های الکس، دبیر اول سفارت انگلیس در تهران اشاره کرد و گفت: آقای تام برن یکی دیگر از اعضای سفارت تحت پوشش توریست به ستادهای آقای احمدی‌نژاد و آقای موسوی در قم و رشت و تهران سفر کرد. حسین رسام به ملاقات دبیر اول سفارت انگلیس با افراد وابسته به حزب اعتماد ملی و اعضای ستاد موسوی اشاره کرد و گفت: با یکی از مشاوران ستاد موسوی از طریق من ارتباط موثری برقرار بود. وی تصریح کرد: پیروزی آقای احمدی نژاد برای سفارت انگلیس بهت آور بود و در اولین گزارش ارسالی به لندن روی ادعای یکی از کاندیداها مبنی بر تقلب در انتخابات تاکید شده بود. این متهم گفت: طبق دستور سفارت از کارمندان محلی خواسته شده بود به همراه تام برن و پل بلمی، دو تن از دیپلمات‌های اخراج شده سفارت انگلیس، در اغتشاشات حضور یابند. کارمند سفارت انگلیس به حضور تام برن در تظاهرات‌های خیابان‌های مطهری و سنایی در 24 خرداد ماه اشاره کرد و گفت: پاتریک دیویس، کاردار سفارت نیز در راهپیمایی خیابان انقلاب تا دانشگاه صنعتی شریف حضور داشت. وی همچنین به حضور سایر اعضای سفارت انگلیس در ناآرامی‌های پس از انتخابات اشاره کرد و گفت: پل بلمی در 28 خرداد ماه در راهپیمایی خیابان فردوسی مبادرت به عکاسی از تجمعات می‌کرد. وی افزود: الکس، دبیر اول سفارت نیز از یکی از کارکنان سفارت خواسته بود گزارشی از تخریب‌ها تهیه کند. رسام همچنین گفت: سفیر انگلیس به همراه کاردار سفارت برای مشاهده راهپیمایی حامیان موسوی اقدام کرده بود. وی با اشاره به پوشیدن لباس سبز از سوی یکی از کارکنان سفارت انگلیس در حمایت از کاندیدای خاص گفت: در دوره بعد از انتخابات، گزارش‌گیری از طریق سفیر انگلیس در تهران ادامه داشت.

more_horiz
طفره تبعه فرانسوي از معرفي همراهان
كلوتيلد ريس، تبعه كشور فرانسه كه در جريان اغتشاشات اخير دستگير شده است، پس از پايان جلسه علني رسيدگي به پرونده كودتاي مخملين در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سؤالات آنان پاسخ داد. وي از پاسخگويي به سوالي مبني بر اينكه در كيفرخواست شما آمده است همراه شما تعدادي ديگر از اتباع فرانسوي نيز در جريان اغتشاشات حضور داشته‌اند، اين افراد چه كساني بوده‌اند؟ طفره رفت. او درباره اينكه آيا شما مي‌دانستيد اين تجمعاتي كه در ايران برگزار مي‌شد غيرقانوني است؟ اظهار داشت: در نخستین راهپيمايي كه 25 خرداد‌ماه برگزار شد، مي‌دانستم كه مسؤولان سياسي شركت مي‌كنند ولي نمي‌دانستم كه اين تجمع غيرقانوني است اما در تجمع 27 خرداد‌ماه كه برگزار شد، مي‌دانستم كه مسؤولان سياسي شركت نمي‌كنند.ريس در ادامه خاطرنشان كرد: زماني كه دانشجو بودم ليسانس فارسي را گرفتم و رساله‌اي در مقطع فوق‌ليسانس درباره كتب درسي‌ نوشتم و فرصتي پيش آمد كه براي سازمان انرژي اتمي فرانسه گزارشي را درباره سيستم سياسي و جامعه ايران بنويسم.وي درباره اينكه آیا شما براي فرد خاصي درباره انرژي اتمي ايران اقدامي انجام داده‌ايد؟ ‌اظهار داشت: خير، بنده ارائه گزارش به سازمان انرژي اتمي را فرصتي مي‌دانستم تا مطالعه بيشتري درباره ايران انجام بدهم و اين سازمان انرژي اتمي دولتي است و زير نظر دولت فرانسه كار مي‌كند.
انتشار اسناد محرمانه‌ در فيس بوك
رضا رفيعي‌فروشاني از متهمان كودتاي مخملين كه به اتهام جاسوسي به نفع بيگانگان و حضور در اغتشاشات اخير محاكمه شد، در حاشيه جلسه دادگاه خود اظهار داشت: من با نيت خير در انتخابات شركت كردم و طرفدار موسوي بودم و به دعوت او به جمع معترضان خياباني پيوستم. وي با بیان اینکه «‌به ما گفتند كه در انتخابات تقلب شده و بايد حق خود را پيگيري كنيم»، ‌افزود‌: من هم بدون سوء‌نيت و واقعا با اعتقاد در تظاهرات شركت و از تجمعات خبر و گزارش تهيه و اخبار آن را نيز از طريق فيس بوك منتشر كردم. اين متهم اغتشاشات اخير كه داراي دكتراي اقتصاد از آمريكاست، حدود 2 سال در قبال ماهانه 5 هزار درهم حقوق با سرويس اطلاعاتي امارات همكاري خود را آغاز كرد ولي بعد از مدتي اين رابطه را قطع کرده و بار ديگر در جريان انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري با دستگاه امنيتي امارات رابطه برقرار كرد. رفيعي فروشاني در اين زمينه توضيح داد: در جريان راه‌اندازي تلويزيون ماهواره‌اي آقاي كروبي و يك كانال ديگر، مجبور به همكاري با اماراتي‌‌ها شدم و هنگامي كه به ايران آمدم، رابطه من با دستگاه اطلاعاتي آن كشور قطع شد تا اينكه در زمان انتخابات دوباره آنها مطالبي را خواستند و من نيز در پاسخ به تقاضاي آنها برخي اسناد محرمانه را در فيس بوك منتشر كردم. وي در پايان از اينكه اقداماتش منجر به تحميل هزينه‌هاي گزاف به كشور شده و شيريني انتخابات در كام مردم تلخ شد، ابراز ندامت کرده و به خاطر اقدامات نادرست خود از ملت عذرخواهي و ابراز اميدواري كرد مردم او را ببخشند.
یکی از مشاوران موسوی از فعالیت‌هایم مطلع بود
حسین رسام، کارمند ایرانی سفارت انگلیس در تهران که دیروز به اتهام جاسوسی برای بیگانگان و اقدام علیه امنیت ملی از طریق ساماندهی تجمعات غیرقانونی بعد از انتخابات 22 خرداد محاکمه شد، در حاشیه جلسه دادگاه گفت که فعالیت‌های خود را با اطلاع ستاد انتخابات میرحسین موسوی انجام می‌داده است. وی افزود: ارتباط من با ستاد انتخابات آقای موسوی از طریق آقای ماهر، مشاور میرحسین بود اما این رابطه غیرمنظم و مقطعی بود و در حقیقت هر گاه سوالی درباره برآوردها و نظرسنجی‌های آنها داشتم، به شکل تلفنی از ماهر می‌پرسیدم و درباره آخرین تحولات بحث می‌کردیم. این متهم به جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگاران حاضر در شعبه 15 دادگاه‌ انقلاب اظهار داشت: دولت انگلستان برای اعمال سیاست‌های خود در قبال ایران نیازمند درک و شناخت درست از تحولات کشورمان بود و وظیفه من در سفارت انگلیس این بود که اطلاعات و اخبار را از طریق ارتباط با شخصیت‌های مرتبط جمع‌آوری و تحلیل کنم و آنها را در اختیار انگلیسی‌ها قرار دهم. سفیر انگلیس از من و تیمی که با من همکاری داشت، خواسته بود که عملکرد حکومت و گروه‌های سیاسی و برنامه‌ها و کارآیی دولت جمهوری اسلامی را رصد کرده و گزارشی از تحولات ایران و سیری که طی می‌شود، ارائه دهیم. ‌سفیر انگلستان در 8 محور از ما خواسته بود که ببینیم تحولات در ایران چگونه اتفاق می‌افتد و نتیجه انتخابات مطابق پیش‌‌بینی مردم یا نخبگان سیاسی به وقوع می‌پیوندد و در یک کلمه سیر وقایع به کدام سو می‌رود. این تحلیلگر ارشد سفارت انگلستان در تهران دلیل حضور کارکنان این سفارتخانه در اغتشاشات را تهیه گزارش از اتفاقات خیابانی عنوان کرد و ادامه داد: اگر چه بعد از سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه 29 خرداد ماه، سفیر دستور داد کارکنان سفارت از حضور در تجمعات خیابانی خودداری کنند اما کارکنان سفارت قبل از آن‌روز اتفاقات و مشاهدات خود را گزارش می‌کردند که باید در این زمینه پاسخگو باشند. رسام در خاتمه تاکید کرد: اگرچه اقدامات من از سر سوء‌نیت نبوده و قصد ضرررسانی به کشورم را نداشتم اما قبول دارم اقداماتم خلاف منافع ملی جمهوری اسلامی ایران بود.
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply