Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionآزادي Emptyآزادي

more_horiz
آورده اند بازرگاني با طوطيي كه در قفس داشت سخت مانوس بود . روزي به اقتضاي كسب تجارت عزم هندوستان كرده از طوطي خواست حاجتي طلب كند . سوغات و ره آوردي بخواهد .

طوطي گفت وقتی به هند رسيدی داستان اسارت مرا به طوطيان آن ديار بازگوی و از آنها بخواه رهنمودي كنند . تا من نيز آزادي خويش بازيابم .

بازرگان نيز چنين کرد . پس از گذشت ايام و طي سفرهاي بسيار آنگاه كه به هندوستان رسيد . در جمع طوطيان هند خطاب به آنها گفت . يکی از همنوعان شما اسير دست من است و در قفس تنگي گرفتار . او از شما ياري خواسته . آيا راهي براي آزادي او مي شناسيد ؟

طوطيان هند چون اين حرف شنودند جمله پرپر زدند بر زمين افتادند و مردند . بازرگان از كرده خود پشيمان و ناراحت خود را ملامت همي كرد كه اين چه سخن شومي بود برزبان راندم و باعث مرگ اين بي گناهان شدم .

او پس از مراجعت از سفر . ماجرا را بر طوطی خويش در خانه باز گفت . اما طوطي بازرگان نيز باشنيدن اين داستان پرپر زنان برکف قفس فرو افتاد و بمرد .

بازرگان با تا سف بسيار از خطای دوم خود مدتي سر در گريبان غم فرو برد و حيران ماند که سر اين کار چه بود . اما فکرش به جائی نرسيد . ناچار با غم و حسرت طوطی مرده را از قفس بيرون انداخت .

طوطی رهاشده شادتر و قبراق تر از هميشه بر درختي پرکشيد و لختی بر شاخ آن نشست. بازرگان متاثر از اين واقعه از طوطي خواست رمز و راز قضيه باز گويد ؟ طوطی پا سخ داد من از دو ستان خود راه آزادی پرسيدم و آنها نشانم دادند .

حكمت داستان در اين است که برای رسيدن به آزادی بايد از جان گذشت . يا به وصال آزادی خواهي رسيد و يا به وصال جانان . و اين هردو درمرتبه عزت و افتخار است .

موج ز خود رسته ای تند خراميد و گفت
هستم اگر مي روم گر نروم نيستم

descriptionآزادي EmptyRe: آزادي

more_horiz
سلام خدمت آزاده خانم
اگر در بحث شرکت می کنی،د تا سر آغاز کلام را بیاوریم؟

more_horiz
اونقدر گفتند که آزادی به مرگ ساده تن دادی
شاید از جرم دیروز که به این روز افتادیم
منم همرنگ تو میشم سراغ عشقو میگیرم
که با هر قطره خونت منم مثله تو میمیرم
منم همراه تو میشم به عشق صبح آزادی
سکوت و میشکنی این بار بفهمن که هنوز هستی
با فریادت نشون میدی که از هیچی نمیترسی
داره آروم جون میده نسلی که مرگو فهمیده
نمیدونم چرا و اما آزادی بوی خون میده..

موجم اگر میروم گر نروم نیستم؟

آیا آزادی تو کشور ما فقط و فقط به اسم یه میدون و خبیابون ختم میشه ؟

more_horiz
با سلام خدمت داداش گلم آقا اصغر
ببین داداش این موضوع خیلی گسترده و قابل بحثه ولی از اونجایی که خود آزاده خانم مثل تاپیک قبلیشون که مورد بحث قرار گرفت ، در بحث شرکت نمی کنند ،و این عدم تعهد نسبت به تاپیک ارسالی رو می رسونه لذا بنده از ادامه ی بحث صرف نظر می کنم
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply