Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionبه چه كساني ميگن كماندو Emptyبه چه كساني ميگن كماندو

more_horiz
سلام. خسته نباشيد. يكي از رفقا درباره خصوصيات كماندوها سوال كرده بودن. اينكه كماندوها بايد از لحاظ فيزيك بدني ورزيده باشن؟ از مهارت هاي ذهني مخصوصي برخوردار باشن؟ قيافه خاصي داشته باشن؟ و …
در پاسخ به اين سوال بايد زاويه ديدمون به اين موضوع رو مشخص كنيم. خيلي مهمه كه شما چه طرز فكري درباره يه كماندو دارين. كماندوها در نگاه تكنيكي و تاكتيكي افرادي هستن كه موفق به گذروندن دوره هاي سنگين و طاقت فرساي نظامي شده باشن. به عنوان مثال گذروندن دورهاي آبيخاكي، عمليات ويژه، چتربازي اتوماتيك ( و بعد از اون سقوط آزاد)، رزم انفرادي پيشرفته و … . آموزشهايي كه نام بردم جزو سرتيترها هستن وگرنه كلي دوره تخصصي هم بايد طي بشه كه تعداد اونا تقريبا نامحدوده. به عنوان مثال بعد از دوره آبيخكي بعضي از كماندوها به دوره تخصصي غواصي، بعضي به دوره تخصصي تخريب ( شامل تخصص هاي دريايي، الكترونيك و …) ، بعضي به دوره تخصصي ناوبري و … اعزام ميشن. تو هر دوره اصلي برخي ار كارآموزان به دوره‌هاي تخصصي و زيرمجموعه همون دوره اصلي اعزام ميشن. با تفاسير فوق مسلمه كه بعد از مدتي هر كماندو تنها يك تخصص اصلي داره كه تو اون تخصص كاملا خبره ميشه. برخي از اين تخصص ها عبارتند از: تكاور غواص، ناوبر، كمين و ضدكمين، تخريب دريايي، كوهستان، جنگل، راپليسم ، بيابان، تك تيرزن، رهايي گروگان ، عمليات رواني ، جنگ نوين ، مخابرات و جنگ الكترونيك ، پشتيبان ، نفوذ ، پاكسازي، تخصص هر يك از سلاح هاي موجود در يگان خدمتي.

بايد دقت كرد كه همه كماندوها تمام اين دوره‌ها رو ميگذرونن ولي هر كدوم طبق علاقه شخصي تنها در يك رشته متخصص ميشن.
حالا بريم سر مبحث بعدي … يه كماندو بايد چه خصوصياتي داشته باشه.
اگه اهل فيلم ديدن باشين احتمالا اولين چيزي كه از يه كماندو تو ذهنتون ايجاد ميشه يه فرد قوي هيكل، گنده، خشن، با صورتي وحشتناك و فوق‌العاده بي رحمه. همين اول كاري خيالتون رو راحت كنم. اين فكر رو از ذهنتون بريزين بيرون …………………… ريختين بيرون ، خوب پس از اول شروع ميكنيم.(كمتر فيلم ببين)
در علوم جديد نظامي كماندوها بايد تنها و تنها يك خصوصيت اصلي داشته باشن « ذهن خلاق ». اصلا مهم نيست كه هيكل شما كوچيك باشه يا 150 كيلو عضله نداشته باشين. اگه باهوش باشين حتما يه كماندوي خوب ميشين. داشتن هيكل خوب ميتونه يه امتياز باشه. ولي دقت كنين اگه هيكل خوبي داشته باشين ولي عقل تو كلتون نباشه هيچ فايده‌اي نداره!!! آمريكايي ها معمولا تو فيلم‌هاشون سعي ميكنن نوعي ابرقهرمان رو تو ذهن بيننده تداعي كنن. ابرقهرمانهايي مثل رامبو و آرنولد كه هيچ وقت نمي‌ميرن، هيچ وقت اشتباه نمي‌كنن و شكست تو ذهن اونا جايي نداره. ولي واقعيت چيز ديگه اي. در دنياي واقعي بايد از هوشت كمك بگيري وگرنه مُردي.
در كشور ما دو اصل كلي بر تمام فعاليت‌هاي كماندوها سايه انداخته. «ايمان» و «اراده». هوش در جايگاه سوم قرار داره. من شخصا اثر اين دو عامل رو صدها بار ديدم. افرادي كه عليرغم هيكل كوچيك و نيروي بدني ضعيف تونستن سخت‌ترين مراحل آموزشي رو بگذرونن اونم در شرايطي كه قهرمان تكواندو استان تهران در اثر شدت فعاليت بيهوش شد و خودم به هوش آوردمش افراد ضعيف‌تر از اون تونستن به خوبي از عهده آموزش بر بيان. يكي از دوستان پرسيده بود دانستن زبان انگليسي هم براي كماندوها لازمه؟ بله. البته زبان رو طي آموزشهاي پادگاني ياد ميگيرين. مسلمه كه دونستن چند تا زبون براي عمليات برون مرزي حياتيه.

تفاوت كوماندو و چريك ؟
كماندوها معمولا به صورت تيمي فعاليت ميكنن ولي چريك ها بيشتر دوست دارن انفرادي كار كنن. در هر صورت چيزي كه مشخصه كماندوها و چريك‌ها بايد هميشه سبك بار باشن. البته اينكه فكر كنين يه چريك فقط با يه چاقو ماموريتش رو انجام ميده هم فكر اشتباهيه (كمتر فيلم ببين پسر!) منظورم از سبك بار بودن اينه كه چريكهاو كماندوها معمولا سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين همراه خودشون نمي‌برن. از بحث چريكي خارج بشيم ( البته من تو چريك و ضدچريك هم كار ميكنم ولي اينجا جاش نيست. ميترسم ذوق زده بشين!) تفاوت مهم ديگه كماندوها و چريك ها در اينه كه كماندوها اعضاي رسمي يك ارتش ثبت شده هستن و تحت پوشش مقررات كنوانسيون ژنو قرار دارن ولي چريك‌ها بدليل اينكه وابسته به هيچ ارگان دولتي نيستن يك جور مبارز آزاد به حساب ميان و از مفاد كنوانسيون ژنو جارج ميشن.
البته استثناء هم وجود داره. مثلا گروه‌هاي چريكي حزب الله با اينكه طبق قوانين، چريك به حساب ميان ولي به صورت تيمي كار ميكنن و در مواردي سلاح‌هاي نيمه سنگين مثل توپ 106 رو به صورت انفرادي حمل و شليك ميكنن!
فكر كنم اين جمله رو 50 دفعه گفتم ولي بازم ميگم. اصول كار نظامي فقط نوعي قاعده محسوب ميشه و قانون نيست. هر نظامي ميتونه بنا به سلايق شخصي ، نوع ماموريت، نوع هدف و نوع منطقه هدف يك يا چند عدد از اين قوانين رو نقض كنه يا به كلي ناديده بگيره. مخصوصا زماني كه حرف از جنگ نامتقارن به ميون مياد.

تيمهاي كماندويي :
يك تيم استاندارد كماندويي از هفت نفر تشكيل ميشه كه هر كدوم در زمينه اي متخصص هستن. فرمانده ، پزشك ، مخابرات ، تك تيرانداز ، تخريبچي ، پشتيبان (تيربارچي) و تيرانداز عملياتي.

طبق همون قاعده‌اي كه چند سطر قبل گفتم افراد يك تيم هم ممكنه عنواويني غير از عناوين ذكر شده داشته باشن. در مواردي اصلا وجود فرمانده نياز نيست. يا ممكنه متخصص جنگ نوين هم به اين گروه اضافه بشه.
اين هفت نفر درست مثل برادر هستن. صددرصد به هم اعتماد ميكنن. وقتي يكي براي انجام كاري ميره هيچ وقت نفر دوم براي مطمئن شدن اعزام نميشه. وقتي تكتيرزن اعلام ميكنه منطقه امنه ساير نفرات با آسايش خاطر وارد منطقه خطر ميشن و …
وقتي تيم براي انجام ماموريت اعزام ميشن بايد كاملا به خودشون متكي باشن. ارتباط راديويي با عقبه و فرماندهي در محدودترين شكل ممكن انجام ميشه. همونطور كه گفتم تيم كوماندويي سبك سفر ميكنه پس چي ميخورن؟
هر چيزي كه گيرشون بياد. ريشه گياه، برگ، ميوه جنگلي، موش، مار و بعضي چيزاي ديگه. مطلبي هم كه در مورد خوردن مار، كه گفته ميشه يه وجب از سر و ته مار ميزنن بعد ميخورنش صحت نداره و تكنيك خاص خودشو داره. شايد يه ماري كلا يه وجب اندازش باشه! البته جديدا ديگه نيازي به غذاي جنگلي هم نيست. فقط كافيه سي‌ چهل تا قرص مخصوص با خودتون داشته باشين. روزي يه دونه شما رو سرپا نگه ميداره. اين قرصا مخدر نيستن. بلكه از نوعي پروتئين ساخته شده.
براي آب هم خيلي نگران نباشيد. تو جاهاي خشك انواع گياهان و حيوانات هستن كه حاوي مقدار زيادي آب هستن. اما اگه آب سالم گيرتون نيومد بازم لازم نيست نگران بشين. ما روزانه كلي آب دفع ميكنيم ، درسته؟ تا حالا فكر كردين كه از ادرار خودتون هم ميتونين بخورين؟!!!
در شرايط بحراني ميتونيد ادرار خودتون رو در ظرفي جمع كرده و از قرص‌هاي مخصوص تصفيه ادرار استفاده كنين. ديگه لازم نيست با كلي بدبختي ادرار خودتون رو تقطير كنين (كاري كه قبلا انجام ميشد). قرص رو تو ظرف ادرار بندازين بعد از چند دقيقه املاح ته نشين ميشه و يه ليوان آب زلال و خوش طعم به شما چشمك ميزنه!!! فقط بايد دماي 37 درجه اين نوشيدني رو تحمل كنين! من خودم يه بار تو صحراي جنوب ورامين (منطقه حفاظت شده بادينده كه يه كوير برهوته ) اين روش رو امتحان كردم و جواب داد!
البته نكات بيشمار ديگه اي هم هست كه يك كوماندو ميتونه براي زنده موندن از اونا استفاده كنه كه اينجا جاي بحث اونا نيست.
همونطور كه خودتون هم متوجه شدين فقط لازمه ذهني خلاق داشته باشين تا تبديل به يه كماندوي خفن بشين! … يا حق

descriptionبه چه كساني ميگن كماندو EmptyRe: به چه كساني ميگن كماندو

more_horiz
یعنی فاطی کماندو هم این خصوصیات رو داره

descriptionبه چه كساني ميگن كماندو EmptyRe: به چه كساني ميگن كماندو

more_horiz
آره داداش اين كه چيزي نيست ي كاريي بلده الله اكبر خواحشا بزار اين لامذهب بسته بمونه بابا من اينار پيدا ميكنم بخوني نه چرندو پرند بگي آدم باش ماهم بچه پايينيم ازين خزولات پرييم داريم بس آره [You must be registered and logged in to see this image.]
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply