[You must be registered and logged in to see this image.]

فروتن حافظه خوبي نيز دارد؛ طوري که خاطراتي را از دوره قاجار را به طور کامل تعريف مي‌کند و هميشه با اين تعريف‌ها اطرافيان خود را سرگرم مي‌کند.
ایرنا: نازبس فروتن با 117 سال سن، رکورد مسن‌ترين زن جهان را که در اختيار بانويي آمريکايي بود، شکسته است.

خوش صحبتي بانوي 117 ساله بوشهري بارزترين نکته‌اي است که اطرافيان او، براي توصيف مسن‌ترين بانوي جهان استفاده مي‌کنند.

گفت و گوي ايرنا با نازبس فروتن، به عنوان مسن‌ترين بانوي جهان نيز بر همين امر دلالت مي‌کند. فروتن در حالي که دستان پر چروک خود را به موهاي سپيد و حنايي خود مي‌کشد، لبخندي بر لب مي‌آورد و مي‌گويد: به نظر مي‌رسد پرونده زندگي‌ام گم شده، اما دير يا زود اين پرونده پيدا مي‌شود و عزرائيل به سراغم مي‌آيد.

وي مي‌گويد که در سال 1271 در روستاي سوک از توابع تنگ ارم استان بوشهر به دنيا آمده است و از نظر روحي و جسمي هيچ بيماري خاصي ندارد.

راز طول عمر اين بانوي بوشهري را از زبان خودش بشنويد: من هر روز از غذاهاي تازه مي‌خورم.
البته فروتن، بر "اعتقاد قلبي به خدا" در کنار استفاده نکردن از غذاهاي صنعتي تاکيد مي کند.

مسن‌ترين زن دنيا حرف که از خدا به ميان مي‌آيد، ياد نمازهايي مي‌افتد که تا چند سال پيش در مسجد محله خود مي‌خوانده که الان چند سال است به دليل روماتيسم مجبور شده تا نماز خود را در خانه به جاي آورد. البته او در حالي که کمي صداي خود را بلندتر و ضربآهنگ آن را قوي‌تر مي‌کند، مي‌گويد که "الان هم نمازها را ايستاده مي‌خوانم".

مسن‌ترين زن جهان که از قوه بينايي و شنوايي خوبي نيز برخوردار است، اضافه مي‌کند: تا حالا هيچ وقت براي بيماري توي بيمارستان بستري نشدم و هيچ وقت هم قرص نخوردم و آمپول نزدم.

فروتن حافظه خوبي نيز دارد؛ طوري که خاطراتي را از دوره قاجار را به طور کامل تعريف مي‌کند و هميشه با اين تعريف‌ها اطرافيان خود را سرگرم مي‌کند.

قاليبافي، کشاورزي، دامپروري و هنرهاي دستي از مهم‌ترين کارهايي است که وي در طول زندگي انجام داده و در تمام طول زندگي هيچ وقت بيکار ننشسته است.

نازبس فروتن در حال حاضر 81 فرزند، نوه، نتيجه و نبيره دارد. با اين حال ابراز اميدواري مي‌کند: دوست دارم نوه و نتيجه‌هاي بيشتري را ببينم.

از او که مي‌پرسيم چه آرزويي دارد، کمي فکر مي‌کند و مي‌گويد: دوست دارم همه مردم ايران کنار هم زندگي کنند و اختلافات و کينه‌ها را کنار بگذارند. مسن‌ترين زن دنيا ادامه مي‌دهد: اي کاش همه مردم 120 سال عمر کنند.

پيش از اين مسن‌ترين زن جهان، يک زن آمريکايي بود که در شهريور ماه سال جاري در سن 115 سالگي در لس‌آنجلس در گذشت.