Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionنیایش -دکتر شریعتی Emptyنیایش -دکتر شریعتی

more_horiz
نیایش/ علی شریعتی

خدایا: به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ، بر بی ثمری لحظه ای که برای زیستن گذشته است، حسرت نخورم، و مُردنی عطا کن که، بر بیهودگیش، سوگوار نباشم.بگذار تا آن را، خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست می داری.
قسمتی از نیایش- علی شریعتی
خدایا

تو می دانی و همه می دانند که زندگی از تحمیل لبخندی بر لبان من ،از آوردن برق امیدی در نگاه من ،از برانگیختن موج شعفی در دل من عاجز است .
خدایا

تو می دانی و همه می دانند که شکنجه دیدن بخاطر تو ،زندانی کشیدن بخاطر تو و رنج بردن به پای تو تنها لذت بزرگ زندگی من است ،از شادی توست که من در دل می خندم،از امید رهایی توست که برق امید در چشمان خسته ام می درخشد و از خوشبختی توست که هوای پاک سعادت را در ریه هایم احساس می کنم . نمی توانم خوب حرف بزنم . نیروی شگفتی را که در زیر کلمات ساده و جمله های ضعیف و افتاده پنهان کرده ام دریاب،دریاب.

من ترا دوست دارم ،همه زندگی ام و همه روزها و شبهای زندگی ام بر این دوستی شهادت می دهند،شاهد بوده اند و شاهد هستند.
آزادی تو مذهب من است ، خوشبختی تو عشق من است ،آینده تو تنها آرزوی من است.

اگر تنها ترین تنها شوم، باز خدا هست، او جانشین همه نداشتن هاست.نفرین و آفرین ها بی ثمر است.اگر تمامی خلق گرگهای هار شوند و از آسمان، هول و کینه بر سرم ببارد، تو مهربان و جاودان آسیب نا پذیر من هستی.ای پناهگاه ابدی! تو می توانی جانشین همه بی پناهی ها شوی. 53

-----------------------------------------

خدایا: به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ، بر بی ثمری لحظه ای که برای زیستن گذشته است، حسرت نخورم، و مُردنی عطا کن که، بر بیهودگیش، سوگوار نباشم.بگذار تا آن را، خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست می داری.

خدایا: تو، چگونه زیستن را به من بیاموز، چگونه مردن را خود خواهم آموخت.

خدایا: مرا از این فاجعه پلید مصلحت پرستی که چون همه گیر شده است، وقاحتش از یاد رفته است و بیماری شده است که، از فرط عمومیتش، هر کس از آن سالم مانده باشد بیمار می نماید مصون بدار، تا، به رعایت مصلحت، حقیقت را ذبح شرعی نکنم.
خدایا:مرا به ابتذال ارامش و خوشبختی مکشان. اضطرابهای بزرگ، غمهای ارجمند و حیرتهای عظیم به روحم عطا کن.لذت ها را به بندگان حقیرت بخش و دردهای عزیز بر جانم ریز.

خدایا رحمتی کن تا ایمان ، نام ونان برایم نیاورد ، قوتم بخش تا نانم را وحتی نامم را در خطر ایمانم افکنم تا از آنها باشم که پول دنیا را می گیرند و برای دین کار می کنند نه از آنها که پول دین را می گیرند و برای دنیا کار می کنند .

خدایا:عقیده مرا ازدست " عقده ام"مصون بدار.
خدایا:به من قدرت تحمل عقیده "مخالف" ارزانی کن.
خدایا:رشدعقلی وعلمی، مرا از فضیلت "تعصب" "احساس" و "اشراق" محروم نسازد.
خدایا:مرا همواره آگاه وهوشیار دار تا پیش ازشناختن درست وکامل کسی یا فکری مثبت یا منفی قضاوت نکنم.
خدایا:جهل امیخته باخودخواهی و حسد مرا رایگان ابزار قتاله دشمن برای حمله به دوست نسازد.
خدایا:شهرت، منی را که:"میخواهم باشم" قربانی منی که " میخواهند باشم" نکند.
خدایا:مرا در ایمان اطاعت مطلق بخش تا در جهان عصیان مطلق باشم.
خدایا:به من « تقوای ستیز» بیاموز تا درانبوه مسئولیت نلغزم و از تقوای پرهیز مصونم دار تا در خلوت عزلت نپوسم.
خدایا:به من توفیق تلاش در شکست، صبر در نومیدی، رفتن، بی همراه؛ جهاد، بی سلاح؛ کار، بی پاداش؛ فداکاری درسکوت؛ دین،بی دنیا؛ مذهب، بی عوام؛ عظمت، بی نام؛ خدمت، بی نان؛ ایمان، بی ریا؛ خوبی، بی نمود؛ گستاخی، بی خامی؛ قناعت، بی غرور؛ عشق، بی هوس؛ تنهایی در انبوه جمعیت؛ و دوست داشتن، بی آنکه دوست بداند؛ روزی کن. 53

روحش شاد - راهش مستدام باد

descriptionنیایش -دکتر شریعتی EmptyRe: نیایش -دکتر شریعتی

more_horiz
اي خداوند مستضعفان
تو كه اراده كرده اي تا بر بيچاره شدگان زمين منت نهي , و توده هاي محكوم ضعف و محروم از حيات را - كه در بندكشيدگان تاريخ و قربانيان ستم و غارت زمان و مبغوضان دوزخ زمينند - به رهبري انسانشان بركسي و به وراثت جهانشان برداري اينك هنگام در رسيده است و مستضعفان زمين وعده تو را انتظار مي كشند ,
اي مظهر غيرت ,
مستضعفان زمين در اين زمان تنها پرستندگان تواند .
اي خداوند ,
تو كه همه فرشتگانت را در پاي آدم به سجده افكندي . اينك نمي بيني : بني آدم را در پاي ديوان به خاك سجود افكنده اند ؟
آنان را از بند عبوديت بت هاي اين قرن - كه خود تراشيده ايم - به بندگي آزادي بخش عبادت خويش ,آزادي ببخش !
اي خداوند ,
آن ها كه به آيات تو كفر مي ورزند و پيامبران تو را به ناحق مي كشند و نيز مرداني را كه از مردم برخاسته و به عدالت و برابري مي خوانند نابود ميكنند,هنوز بر جهان مسلط اند .
عذابي را كه مژده داده بودي بر انان فرو فرست !
*-*-*-*-*-*-*-*
دو جمله از الكسيس كارل از كتاب نيايش شهيد دكتر علي شريعتي
* دوست داشتن را هر كس بفهمد , خدا به آساني استشمام بوي گل مي فهمد , اما كسي كه فقط فهميدن عقلي را مي فهمد خدا برايش مجهولي است دست نايافتني .
* هيچ ملتي در تاريخ و هيچ تمدني در گذشته به زوال قطعي فرو نرفت مگر آنكه پيش از آن سنت نيايش در ميان آن قوم ضعيف شده بود .

دکتر شریعتی

descriptionنیایش -دکتر شریعتی EmptyRe: نیایش -دکتر شریعتی

more_horiz
ای خداوند
به علمای ما مسئولیت ،
به عوام ِ ما علم ،
به مومنان ما روشنائی ،
به روشنفکران ِ ما ، ایمان ،
به متعصبین ما فهم ،
به فهمیدگان ِ ما ، تعصب ،
به زنان ما شعور ،
به مردان ما شرف ،