ما در دکون نشسته بودیم که یکهو سر و کله ی آق میتی شاگرد کله پزی توی بازارچه پیدا شد که نفس نفس زنون وارد شد و روزنامه ای رو که دستش بود محکم به روی میز کوبید.
آق میتی : بفرما اوستا زیارت کونین.
من : چی رو :
آق میتی : همین خبر علمیجاتی که چاپوندن توی روزنومه رو میگم.
چشمم افتاد به تیتر صفحه ی علمی و این خبر که :دانشمندان یک یخچال قدیمی دو میلیون ساله در قطب جنوب کشف کرده اند که تعداد زیادی جانداران ذره بینی در آن زندگی میکنند.

من : خوب که چی ؟تو رو سنه نه ؟
آق میتی : سپلشک ، اوستا فرمایشجات میفرمایین.خوب تو بحرش رفتین ؟
من : یعنی چی ؟
آق میتی : شوما دیگه چرا ؟شوما یخچال نـــرین ؟
من : خوب معلومه دارم .
آق میتی : واسه چی استفاده میکونید ؟
من :خوب مواد غذایی رو داخلش نگهداری میکنم تا فاسد نشوند.
آق میتی : د مصبتونو شکر ، همین دیگه. طرف دو میلیون سال پیش یخچال ساخته برده گذاشتتش تو قطر جنوب که چی؟ که موادش فاست نشه. اونوقت هنوز که هنوزه توش جونور پیدا میکونن که حی و حاضر دارن تو اون سرما واسه خودشون حال میکونن.اونوقتی دل ما خوشه تابستونی که میشه درجه یخچالمونو میذاریم رو زیات.
من : خوب حالا فرض کنید اینجور باشه شما چرا داری جوش میزنی ؟
آق میتی : ای تف به ای روزگار . ای بشکنی این دست که نمک چی؟ نداره.ما رو باش تا روزنومه دراومد تیز پاشدیم اومدیم خبر علمی برسونیم به رفیقمون که چی ؟ که تا اول کاره جنگی بریم تو صف واسیم.
من : صف ؟ کدوم صف ؟
آق میتی : اوستا انگار خیلی ا مرحله پرتی ها ؟ مردم محل دم سوپر بازارچه صف کشیدن دارن هرچی پیف پافه میخرن ، اونوقتی شوما میگی صف واسه چی ؟
من : آخه پیف پاف برای چی دیگه ؟
آق میتی : بابا شومام انگار تو ایرون نیستی ها ؟ همین فردا پس فرداست که مامورای بهداشت بریزن تو محل و شروع کونن بازدید یخچال ها و بعدشم شوما که بیتـــر میدونی جریمه های اونچنونی واسه آلودگی میکروبی محیط زیست و این حرفا. حالا از ما گفتن بود دیگه خود دانی .
این حرفها رو که شنیدم اول یک نگاهی به آق میتی کردم که داشت دوان دوان بطرف سوپر مارکت سرکوچه میرفت ، بعد از بی عقلی این جماعت خنده ام گرفت .آخه یخچال دو میلیون ساله ، مامور بهداشت ، استانداردهای جهانی و وضعیت کشور ما که مرتب با آخرین اخبار علمی جلو میرفت ،!؟ چه ربطی بهم داره ؟ نگاهی به یخچال لکنته ی توی مغازه کردم و بعد یکهو توی دلم خالی شد که اگه مامورای بهداشت سروکله شون پیدا بشه کی جواب سین جیم و دادگاه و جریمه رو میده ؟ یعنی میشه اونها هم این قضیه ی یخچال رو اینجوری ببینند ؟ یک کم که فکر کردم دیدم که بله که میشه.این بود که کرکره رو تا نصفه پایین کشیدم و با عجله بطرف بازارچه راه افتادم.فقط خدا کنه تا برسم همه ی حشره کشها تموم نشده باشه.الهی جوونمرگ شین ای جونوراهای ذره بینی که نمیگذارید یک آب خوش از گلوی ما پایین بره.