Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionفروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول Emptyفروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول

more_horiz
خبر کوتاه است؛ شگفت‌زدگی ما اما بی‌پایان؛ «راه‌اندازی مرکز حراج اشیای تاریخی در کیش» ؛ « مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی- تاریخی سازمان میراث فرهنگی مقام مسئولی است که هفته گذشته از تنظیم دستور‌العمل مربوط به مرکز حراجی اشیای تاریخی- فرهنگی در جزیره کیش خبر داد.

وی در ادامه از برگزاری نشستی با نماینده سازمان منطقه آزاد کیش خبر داد که در آن جلسه قرار شد برای راه‌اندازی این مرکز، یک دستور‌العمل ویژه تنظیم شود» و ما در حیرت به‌سر می‌بریم از اینکه قرار است تاریخ سرزمین مادری را حراج بزنند و از اینکه این حراج را به‌عنوان راهکاری برای جلوگیری از خرید و فروش غیرمجاز اعلام می‌کنند.مسافران و مردمی که در جزیره کیش زندگی می‌کنند از رطوبت و گرمای هوا شکایت دارند.

حالا این اشیای تاریخی زبان بسته که هزار قصه از تمدن ایران باستان در دل نهفته دارند و قرار است در همین جزیره به فروش برسند باید به چه کسی شکایت ببرند؟ در همه جای دنیا، میراث کشورهای دیگری چون ایران را که تصاحب کرده‌اند در مکانی امن با آب و هوایی استاندارد نگهداری می‌کنند و حتی حاضر نیستند برای چند ماهی آن را به کشور مبدأ برای نمایشی کوتاه مدت بازگردانند.

منشور کورش را که یادتان هست؟ اما افسوس که ما خود قدر و منزلت داشته‌های مان را نمی‌دانیم. ابهام در این خبر کم نیست. اگر اشیای تاریخی ایران فروخته شوند، درآمد حاصل از آن کجا هزینه خواهد شد؟ شاید قرار است درآمد حاصله را صرف خرید اشیای تاریخی چین کرده و به آن افتخار کنیم. این پیشگویی دور از ذهن نیست. شاید اگر چند سال قبل کسی از ورود سیر و گردوی چینی سخن می‌گفت به سخره‌اش می‌گرفتیم اما امروز این کالاها را در بازارهای ایران به وفور می‌بینیم. حالا از چنین تصمیمی چرا باید حیرت کنیم؟ مگر نه اینکه این روزها ما وارد‌کننده فرهنگ شرق دور با نمایش مکرر فیلم و سریال‌های آنها هستیم؟ میراث فرهنگی چینی را هم می‌شود به راحتی جایگزین میراث و تمدن هزارساله ایرانی کرد؛ به احتمال زیاد به صرفه‌تر هم خواهد بود.باستان‌شناسی که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود در این باره به همشهری می‌گوید: «زمانی که بدون برنامه‌ریزی و یکباره مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی از تهران منتقل می‌شود و بسیاری از باستان‌شناسان و پژوهشگران این مرکز به فکر بازخریدی و بازنشستگی افتاده‌اند بهترین فرصت برای راه‌اندازی این حراجی است؛ چرا که کسی برای اعتراض کردن باقی نمانده است.» این باستان‌شناس ادامه می‌دهد: « امروز اعراب در تلاش برای تسخیر نام خلیج‌فارس هستند. به گمانم با این حرکات غیرکارشناسی و غیراصولی که گاه می‌پندارم خیانتی است جبران‌ناپذیر، راه برای تصاحب کامل بسیاری از داشته‌هایمان برای آنها باز می‌شود.»

سازمان میراث‌فرهنگی این روزها تصمیمات تازه و غیرکارشناسی زیادی را در کارنامه خود ثبت کرده است. این سازمان نه‌تنها از میراث‌فرهنگی ایران حمایت نمی‌کند که با این حرکت عجیب، آن هم همزمان با خروج مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی از تهران و همچنین زدن چوب حراج به آثار تاریخی معلوم نیست چرا در حال معکوس انجام دادن وظایف خویش است.سؤالات زیادی ذهن بسیاری از کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی را به‌خود مشغول کرده است. نگرانی از نابودی تاریخ این سرزمین با اتخاذ تصمیمات غیرمنطقی چیزی نیست که به واسطه آن کارشناسان و دوستداران تاریخ مواخذه شوند. آیا سازمان میراث فرهنگی پاسخی به این سؤالات خواهد داد؟ آیا چوب حراج زدن به اشیای تاریخی، راهکار مناسبی برای مقابله با قاچاق این کالاهای گرانبهاست؟

تا‌کنون هربار سخن از قاچاق اشیای تاریخی به میان آمده نیروهای کارآزموده و هوشیار مرزها و وزارت اطلاعات موفق به کشف و بازگرداندن آن شده‌اند و میراث‌فرهنگی حتی در ریشه‌یابی آن ناکام مانده است. بد نیست ماجرای خروج چند تن اشیای تاریخی را توسط دیپلمات آرژانتینی به یاد بیاوریم که سازمان میراث‌فرهنگی هرگز به این سؤال که این اشیا از کجا تهیه شده‌اند پاسخ نداد. آیا این همه ناکامی را با علنی کردن فروش این اشیا باید پاسخ داد؟

بازاری با سبک عتیقه‌فروشی‌های منوچهری یا حراج آثاری با قدمت هزار ساله

اگر قرار به حراج اشیای عتیقه شبیه همان‌هایی که در بازار منوچهری دیده می‌شود، باشد، بعید است چنین حراجی رونق بگیرد. این اشیا را به راحتی می‌توان در بازار یافت اما گویا قرار بر حراج آثاری با قدمت بیشتر و نایاب‌تر است.

زرکش، از فروشندگان اشیای عتیقه در خیابان منوچهری درباره راه‌اندازی بازار حراج اشیای تاریخی به همشهری می‌گوید: «اتفاق عجیبی است. اگر این اشیا قدمتی زیر 100سال داشته باشند الان هم در خیابان منوچهری و جمعه بازار خیابان استانبول خرید و فروش می‌شوند و خرید و فروش آنها نیز کاملا قانونی است اما اگر قرار است اشیا با قدمت بیشتر فروخته شوند، اصلا باور کردنی نیست.»

زاهدی، دیگر فروشنده و کارشناس عتیقه در خیابان منوچهری با خنده و تمسخر می‌گوید: «شایعه درست نکنید، این خبر غیرواقعی است مگر چنین چیزی امکان دارد؟»به راستی آیا قرار است اشیایی با همان قدمت و سبک و سیاق خیابان منوچهری تهران در این حراجی فروخته شود؟ اگر چنین است هیچ کس اعتراضی نخواهد داشت اما به قول معروف این اشیا، عتیقه هستند و قدمت آنها در سرزمینی با هزاران سال تمدن و میراث کهن فرهنگی به چشم ایرانیان، کالاهای لوکسی هستند برای کلکسیون‌های شخصی ولی اگر قدمت این اشیا بالای 100سال باشد آنها را اشیا تاریخی می‌نامند.

موزه تمدن عربی با آثار ایرانی

شهرام زارع، باستان‌شناس، در این خصوص به همشهری می‌گوید: «اصلا اتفاق خوبی نیست. باید خیلی از مشکلات را درنظر گرفت. با شروع چنین حراجی راه برای اعراب حاشیه خلیج‌فارس باز می‌شود تا با ثروتی که دارند این اشیا را خریداری کرده و در موزه‌های ساختگی خود و به نام خودشان آنها را جای دهند و به‌زودی شاهد تسخیر تاریخ کشور توسط آنها خواهیم بود.»

زارع در ادامه می‌افزاید: «بد نیست نگاهی به برخورد همسایگان و سایر کشورهای اسلامی که با ما همخوانی فرهنگی بیشتری دارند بیندازیم. در کدام یک از کشورهایی مانند مصر، اردن، ترکیه و... شما شاهد چنین حرکت‌هایی هستید؟ در اکثر این کشورها نداشته‌هایشان را هم به نمایش می‌گذارند. برای مثال امروزه در قطر «موزه هنر تمدن عربی» راه‌اندازی شده که اتفاقا تعداد آثار ایرانی این موزه بیشتر است. حالا در 100سال آینده چه کسی می‌تواند جلوی تحریف تاریخ را بگیرد؟»

این باستان‌شناس درخصوص اهمیت باستان‌شناسی می‌گوید: «باستان‌شناسی امروز امکان تازه‌ای به دنیا داده و آن هم بازنویسی تاریخ است. ما از یک گور تاریخی می‌توانیم بیشتر از نوشته‌های هرودت تاریخ سرزمین ایران را ثبت کنیم. چطور می‌شود که قدر و منزلت این آثار و علم باستان‌شناسی و اشیای کشف شده در کاوش‌ها را نمی‌دانیم؟»

شهرام زارع از انتظاری که برای تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه می‌رفت نیز سخن گفته و می‌افزاید: «انتظار می‌رفت سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود تا امکانات بیشتری برای حفظ و حمایت میراث‌فرهنگی ایران داشته باشد اما امروز همه چیز عکس انتظار پیش می‌رود و همین سازمان هم چند تکه شده و دیگر به‌نظرم هیچ ارگانی برای حفظ تاریخ و میراث ایران باقی نمانده است.»

زارع همچنین پیشنهاد می‌کند که اگر این طرح از جانب کارشناسان منطقی و علمی به‌نظر می‌رسد میزگردی با حضور کارشناسان و همچنین اصحاب رسانه برگزار شود تا دلایل منطقی مخالفان و موافقان شفاف بیان شود.

دکتر حکمت‌الله ملاصالحی، باستان‌شناس دیگری است که درخصوص این طرح به همشهری می‌گوید: «کار بسیار خطرناکی است. به‌نظرم بهتر است از واژه فاجعه برای این حرکت استفاده کنیم.»

این باستان‌شناس با دلخوری می‌افزاید: «وقتی مدیریت‌ که هیچ شناختی از میراث و فرهنگ ایران ندارد سکان‌دار این سازمان می‌شود چه انتظاری داریم جز به بارنشستن فجایع جبران‌ناپذیر امروز.»

وی ادامه می‌دهد: «آثار تاریخی ایران، ناموس این سرزمین هستند. چطور می‌شود ما به ناموس ملی خود چوب حراج بزنیم؟ این آثار برگ‌برگ تاریخ سرزمین ما هستند. با هر قیمتی هر کس تاریخش را حراج بزند بازنده است. در این حراجی به جرات می‌گویم تنها بازنده فروشنده است.»

ملاصالحی با اشاره به دست داشتن باندهای احتمالی در خرید و فروش اشیای تاریخی سخن می‌گوید: «همیشه دست باندهای تبهکار در قاچاق اشیای تاریخی وجود داشته، از کجا معلوم حالا به راحتی این باندها به این حراجی‌ها نفوذ نکنند و به راحتی دست به تاراج تاریخ این سرزمین نزنند؟»به گفته ملاصالحی این باندها در سراسر جهان حفار‌ی‌های غیرمجاز، کلکسیون‌های بزرگ و موزه‌های خصوصی دارند که اتفاقا این حرکت نوید افزایش اشیا گرانبهای تازه‌ای را به موزه‌هایشان می‌دهد.

این باستان‌شناس می‌افزاید: «به‌نظرم بعد از نفت و گاز بزرگ‌ترین سرمایه ایران میراث تاریخی است. بعید نیست حالا صادرات آن را هم شاهد باشیم و به‌نظرم با صادر شدن این اشیا باید نام ایران را برای همیشه از تاریخ جهان حذف کرد. خیلی از کشورهای دنیا از جمله اعراب در تلاش برای تصاحب تاریخ ایران و نامگذاری آن به نام خود هستند و این فرصتی است طلایی که ما با جهل خود به آنها می‌دهیم. آنها میلیاردها دلار هزینه می‌کنند برای تسخیر نام خلیج‌فارس، تسخیر بادگیرها و قنات‌های ما به نام خودشان.»

این باستان‌شناس نیز با اشاره به خروج مرکز مطالعات باستان‌شناسی از تهران می‌گوید: «فرزندان این سرزمین از همه جای کشور گردهم آمده بودند تا شانه به شانه هم با پژوهش و تحقیقات باستان‌شناسی دریچه جدیدی به روی تاریخ این سرزمین بگشایند که در رأس این هرم نیز مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی در تهران وجود داشت. حالا با آشفتگی پیش‌آمده و بازخرید شدن بسیاری و بازنشستگی عده‌ای دیگر نه‌تنها چیزی از این تلاش باقی نخواهد ماند که کسی هم برای اعتراض باقی نمی‌ماند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «مسئله این حراجی مسئله یک شیء نیست. مسئله تاریخ است که در خط مقدم اندیشه و آگاهی جهان باستان‌شناسی قرار دارد و متأسفانه امروز می‌بینیم که بیشترین آثار مربوط به پارس‌ها و ساسانی‌ها در عراق و ترکیه نگهداری می‌شود. کدام عقل سلیمی می‌گوید راه مقابله با قاچاق این اشیا، حراج زدن آنهاست؟»

قانونگذاران تنها حامیان بازمانده میراث فرهنگی

در این میان، چراها و اماهای بسیار دیگری نیز به‌نظر می‌رسند که درصورت تصویب دستورالعمل راه‌اندازی این مرکز حراج مطرح می‌شوند. به‌عنوان مثال اگر در این حراجی اشخاصی ایرانی یا غیرایرانی تملک یک شیء را به دست بیاورند آیا خروج آن از کشور مجاز می‌شود؟

چرا منطقه آزاد کیش با آب و هوایی که به گفته کارشناسان برای اشیای تاریخی نامناسب است به‌عنوان محل این حراجی انتخاب شده؟ آیا خروج این اشیا از منطقه آزاد به کشورهای عربی سهل‌تر نیست؟ آیا رطوبت هوای جزیره کیش به این اشیا آسیب نمی‌رساند؟و در نهایت اینکه آیا تمام موجودی قلک‌های ایرانی می‌تواند در برابر ثروت شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس ایستادگی کند؟

طبق گفته کارشناسان، قانون اساسی، خرید و فروش و هر نوع حفاری غیرمجاز را ممنوع اعلام کرده است. اما کدام قانون و مصوبه به این سازمان اجازه حراج تاریخ سرزمین کهن ایران را خواهد داد؟ تا امروز خبری مبنی بر اجازه نمایندگان ملت در مجلس برای این امر منتشر نشده است. در این زمینه باید به قانون‌های مصوب قبلی اشاره کرد که نه تنها قانون اساسی فروش اشیای تاریخی را ممنوع دانسته که طبق قانون اساسی و قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران خروج این اشیا از کشور ممنوع شده است.

descriptionفروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول EmptyRe: فروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول

more_horiz
داداش مهدی داری گیر میدیا
ما تاریخ ایران و میخوایم چی کار ؟
اسلام ما را کفایت می کند انهم از نوع ارائه شونده ی امروز
اگر در یک روزنامه به یک شخص در دولت اهانت و یا شبه اهانت شود ،در آن روزنامه رو تخته میکنند ولی به تمامی تاریخ ایران که اهانت میشود ، دفاع از اسلام و حکومت اسلامی توجیه میشود
ایران خیلی وقت است که مرده
از آن زمان که اسلامیت ما به ایرانی بودن ما ارجهیت داده شد

descriptionفروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول EmptyRe: فروش تاريخ سرزمين ما به بالاترين قيمت (هركس ايراني بخونه اشكش در مياد)پول بده پول پول

more_horiz
آقا مهدی ممنون
احمد جان خیلی زیبا نوشتی.

اعراب و ترکیه و برخی از کشورهای همسایه با دزدی آثار و شخصیتهای ایران زمین برای خود تاریخ سازی میکنند و در اینطرف ؛ وقتی کسی پیدا میشود و موضوعی در مورد فرهنگ و دانش ایران را مطرح میکند چنان در برابرش موضع میگیریم و به دروغگویی و فریبکاری و اغفالگری متهمش میکنیم که هر کس دیگری با خواندنش دیگر جرات نکند در مورد فرهنگ این سرزمین کوچکترین حرفی بزند.
مشکل ما در درون ماست. آنچه که باید اصلاح شود ساختار اندیشه های ماست که به طرز وحشتناکی نابسامان است. بنابراین بزرگترین مشکل ما با خودمان است اگر بتوانیم در سطح اختیارات شخصی و در ذهنمان از داشته هایمان نگهداری کنیم ، قطعاً در سطوح بالاتر شاهد چنین خیانت هایی نخواهیم بود.

در آینده و در افکار نسل های بعدی دادگاهی و به خیانت متهم خواهیم شد و آنچه که به روح و استخوانهای پوسیده مان خواهد رسید ، لعن و نفرین ابدی آنان خواهد بود
36

more_horiz
در تمام احوال باید اعتدال رعایت شود
که همین اعتدال از آموزه های اصلی اسلام است که هیچ توجهی به این موضوع نداریم
آقا حمید رضا دوست خوبم بنده با اعتدال موافقم
ابتدا ما ایرانی بودیم و یگانه پرست و خدا پرست ، سپس اسلام با آموزه هایی جدید و کامل تر وارد ایران شد و ما به ایرانیان مسلمان بدل شدیم
چقدر خوب بود اگر آموزه های اسلام را که تا حدود زیادی با آموزه های ادیان پیشین ایرانیان برابری می کند با همان اصالت پیاده می کردیم و تعصبات مذهبی جای روشنفکری الهی را نمی گرفت
از اسلام بهره کشی سیاسی شده است که تا کنون به این وضعیت دچار شده ایم و گرنه ایرانی مسلمان کاملترین الگوی انسانی میتواند باشد
16

more_horiz
به نظرم آینده ی مملکتمون رو خودمون داریم میسازیم
یه نگاهی دقیق تری بندازین به همه چی! اگه دقت کنین دارن در ایران خیلی ماهرانه هر چیزی رو که نشانی از ملیت و تاریخچه ی ایران داره رو از بین میبرن!!ا
حالا کجان اونایی که شعار میدادن همه ی دزدا رو نیست و نابود میکنن و حق مردمو میذارن سر سفرشون..ا
حالا یکی نیست بهشون بگه هیچ کی از خود شما دزدتر نیست
اونی که ثروتمونو دزدید که فدا سرش " مال دنیا بود
اونی که خونمو با فریب خرید" فدا سرم تنم سالم دوباره آبادش میکنم
ولی ما با دزدایی که فرهنگمونو میدزدنو بی هویتمون میکنن چیکار کنیم؟!ا
من اگه بی هویت باشم" مال و ثروت میخوام چیکار..ا؟!ا

البته هنوز که زوده ! صبر بدین" هنوز که خجسته ایم که میشینیم اینجا و غصه ی چپاول هویتمون رو میکنیم!!ا یکم دیگه صبر کنین این غصمون هم از یادمون میره
مثل همون اندی میلون نفری که شدت فقر(هویت" درک"اعتقاد و .. و..) نتونستن خیلی چیزا رو بفهمن" و جالبه که میبینن ولی بازم نمیفهمن..ا

چندی پیش یه دوستی ملوانی داشت اندر افتخارات ایران میگفت" میگفت کشتیای ایران برا صادرات و وارداتشون از پرچم یکی از کشورای آفریقایی استفاده میکنه و خب مسلما کلی هم باج باید بده" البته این موضوع موضوع قابل کتمانی نبوده و نیست
وچقدر جالبه که اونوقت حرف از سربلند بودن ایران میزنن" نمیدونم والا !یا این آقایون تو توهمن" یا مردمو احمق تصور میکنن "شایدم هردو ..!!ا

شایدم ما درکمون پایینه که نمیفهمیم به جایی رسیدیم که اینقدر قبولمون ندارن که باید پرچم یه کشور آفریقایی رو ازشون قرض بگیریم .. اصلا شایدم باید افتخار کنیم که ما با افتخار تحریم شدیم
..!!ا
حالا فعلا افتخار کنین شاید بعدا بفهمیم واسه چی..!!ا

more_horiz
و البته خدمت آقای حمیدرضا هم عرضکنم که داداش من ما زورمون نمیرسه درختو سمپاشی کنیم فکر میکنیم باید درختو از ریشه کند
ما از آخوند بدمون میاد خیال میکنیم باید اسلامو از بین برد
هی ادعامونم میشه
دولت خودمون با تیشه افتاده به جون هویتمون اونوخت ما زورمون میگیره شروع میکنیم به بدو بیراه گفتن به عرب و فلان و فلان ..
تو این موضوعات ما چیکار به عرب داریم " دشمنت نشسته تو خونه ی خودت " شما با چوب میزنی تو سر همسایت!!؟
به موقعش اگه همسایت حرف بی معنی زد خودم میبرمت در خونش " ولی خب درست نیست " داغ کنیمو همه چیزو قاطی کنیم..
نه فقط شماها " هممون همینیم؛ همیشه دنبال یه همفکر میگردیم " چون از فکر متفاوت واهمه داریم
اگه من همفکر شما باشمو شما همراه من " پیشرفت چه معنی داره "
اگه من بیام یه چیزی بگم و شما بیای تاید کنی و اون یکی بیاد قربون صدقم بره و بعدا 4 تا دیگه تو رو درواسی بموننو کسی حوصله ی بحث و جدل نداشته باشه همه تایید کنن منو " آخرم من بگم خب حالا که همه راضی ان نتیجه اینکه پس صددرصد من درست گفتم
..
لابد اینه پله ی رسیدن به رشد و شکوفایی
صددرصد همینه!!!!!!!!
از حرفها و برخوردها که اینطور پیداست

more_horiz
و البته من هم خدمت شما عرض میکنم که قبل از سمپاشی کردن باید مشخص شود که آیا با یک درخت با ارزش شناخته شده طرف هستیم یا یک علف هرز؟ بدیهیست که علف هرز را باید از ریشه کند. اگر یک علف هرز سمپاشی شود ، رشد بیشتری پیدا کرده و شعاع بیشتری از عناصر مفید را تحت تاثیر سوء خود قرار خواهد داد.

اگر گفتار ، رفتار و کردار مبلغان دینی را نمیپسندید باید آنقدر مطالعه و کنکاش کنید تا دلیل اصلی آن را پیدا کنید و اگر این کار را نکنید به خودتان مدیون خواهید بود. من ، گذشته از اینکه چه اعتقادها و باورهایی دارم و یا ندارم؛ با دین و مبلغان دینی هیچگونه مشکلی ندارم. دین و مذهب یک مساله کاملاً شخصیست و من هیچگاه به حریم شخصی کسی تجاوز نمیکنم.

اگر هم صحبتی از اعراب شده ، حتی تاریخ تحریف شده کنونی هم میتواند شهادت دهد که چه بلاهایی بر سر مردم این سرزمین آورده اند تا جایی که طرز تفکر مردم ما را هم تغییر داده اند. اعراب فعلی هم هیچگونه تفاوتی با آن اعراب 1400 سال پیش ندارند و فقط مدرن تر شده اند و اکنون به جای حمله با شمشیر و اسب ، با پول و تکنولوژی یورش می آورند تا اینبار نامها و افتخارات این سرزمین را به یغما ببرند.

در فیلم مستند راز از قول یکی از بزرگان گفته میشود که " زندگی کنونی شما بازتاب تفکرات گذشته شماست " [نقل به مضمون] حالا اگر بخواهیم با این دید به جامعه نگاه کنیم ؛ آیا جامعه کنونی ما -- گذشته از خوب و یا بد بودن آن -- نمیتواند حاصل تفکرات رایج کنونی پدران و مادران ما باشد؟ آیا این تفکرات مفید بوده؟ و آیا لیاقت ما دست و پا زدن در این سیکل تکراری و روزمرگی تا ابد است؟

چیزی که من با آن مشکل دارم همانطور که در پست قبلی هم اشاره کردم مشکل با ساختارهای نادرست اندیشه های ماست و این بزرگترین دشمنیست که میتواند وجود داشته باشد.
اگر این ساختارها اصلاح شود ، اندیشه های درست در رفتارمان متجلی خواهد شد و از این پس دیگر حتی بزرگترین دشمنان هم نمیتوانند ما را از داشتن یک جامعه خوب محروم کنند. اما به این شرط که دانسته هایمان را بیشتر و بیشتر کنیم تا به اتفاقات پیرامون خود با دیده تعصب نگاه نکنیم و هر چیزی را با دین و مسائل دینی و اعتقادی نسنجیم تا بجایی برسیم که اگر کسی حرفی از تاریخ و فرهنگ کشور میزند و یک موضوع تاریخی را مطرح میکند، فکر کنیم که قصد گرفتن دین و اعتقاداتمان را دارد.

برخورد سطحی با مسائل همیشه نتایجی غیر واقعی و مخرب به دنبال دارد

more_horiz
[/quote] ما از آخوند بدمون میاد خیال میکنیم باید اسلامو از بین برد [quote]

فائزه جان این حرف را از خیلیها و به اشکال مختلف از زبان آدمهای مختلف شنیده ام:
مارکسیستها پس از فروپاشی شوروی و بیان میزان فساد در جامعه ی نمونه سوسیالیستس ، میگفتند که اشکال از سوسیالیسم نیست ، مشکل از نحوه ی اجرای آن است .
بعضیها در دوران شاه میگفتند : خود شاه و سیستم مشروطه خوبست اما اطرافیان شاه بد هستند.
حالا هم که مد شده میگویند خود اسلام اشکال ندارد بلکه این حضرات و سیستم آنها بد است.

واقعیت اینست که این حرفها از آن کسانیست که اولا حاضر نیستند 1- دست به یک تحقیق جامع بزنند و یا حداقل به منابع معتبر سر بزنند.
2-درک آنها از موضوع مورد دفاعشان محدود میشود به مواضع احساسی و قصه های شبانه مادربزرگ.

این چه حرفیست که زده میشود ؟ اگر شما میگوئید این بد نیست و اجرای کنونی (یا بقول جدیدیها قرائت کنونی آن ) آن بد است .خب منبع این دفاع شما چیست ؟ شما محقق و متخصص در مسائل دینی هستید ؟ پیداست که نیستید .پس چرا بیخود از چیزی دفاع میکنید که خود حضرات میگویند همین است و جز این نیست ؟ بقول قدیمیها ، میگفتند : شاه میبخشد ، شیخ علیشاه نمی بخشد .

more_horiz
جناب آقای حمید رضا من تصور نمیکنم که ما این اجازه رو داشته باشیم که جامعه ای " فرهنگی و یا ملیتی رو هرچند به نظرمون منفور باشه مثل علف هرز بدونیم ! که این نژاد پرستیه ..
و اگر شما هم جمله ی این بزرگ رو قبول دارین که زندگی ما بازتاب تفکرات پدران و مادران ماست " پس برای چی میخواین تلاش کنین؟ پس نقش ما در امروز چیه"لابد ساختن فردا برای فرزندانمون!!! اگه من و شما نتونیم در امروز خودمون نقشی داشته باشیم بدون شک دستمون برای فردا هم کوتاه میمونه..!ا
جز این نیست که من امروزم رو خودم میسازم" و اگر بخوام راه پدرم رو ادامه میدم و اگر نخوام این قدرتو دارم تا در مقابل اون حرکت کنم
و البته که من هم کاری به دین و مذهب کسی ندارم" تا موقعی که بقیه هم عین من فکر بکنن! و اونام مثل من سرشونو بگیرن پایینو راه خودشونو برن
قبلا پوزش میخوام از شما و البته همه ی عزیزانی که این مطلبو میخونن " از این جهت که مجبورم یه سری نا گفته هایی رو که شاید چندان مربوط به اینجا نیست رو اینجا بگم
آقای حمیدرضا من و شما به خوبی میدونیم که این حرفای ناگفته از کدوم پستن
در مورد اینکه میفرمایین من همه چیزو ربط دادم به دین و مسائل اعتقادی!! میدونم که منظورتون پست خانوم آزادست" مطمئن باشین که ارتباط بیهوده نبود " شما که خوب قدیمو کنکاش میکنین " یه سری به پستای سابقشون و بحثای قدیم بزنین" به علاوه که اگه اینطور نبود چرا نیومد بمن بگه دارم اشتباه میکنم
حالا کاری به اون حرفا و اون پستام که نداشته باشیم " من از مملکتی که در اون دارم زندگی میکنم یاد گرفتم قانون جنگل فقط مختص جنگل نیست " بلکه این قانون بین آدما و جوامع ؛ بهتر خودشو نشون میده.. اگه عرب این قدرتو داره که بلایی سر شما بیاره پس قاعدتا اون باید پیروز باشه" مگر اینکه شما قدرتتو نشون بدی! البته جز با حرف که عادت ما ایرانیاست که سخنورای خوبی هستیم!" شما باید ساختارهاتون رو محکم کنین " و گمان میکنم ساختارو باید از خونه ی خودمون بسازیم " خونتو محکم بساز و نگران سیل و زلزه نباش" با سیل و زلزله که نمیتونی کاری بکنی!ا فقط به فکر مهارش باش
واقع بین باشیم " ما میخوایم جوامع عربی رو از بین ببریم؟ واقعا؟ میخوایم اینکارو بکنیم !ا
اصلا عرب مصداق سیل رو سر پارسیان !
آدمایی همیشه پیروزن که کمتر ادعا میکنن و بیشتر فکر میکنن و راهی رو زیرکانه پیدا میکنن
بگذریم از اینکه اگه عرب پر رو میشه به خاطر اینه که خودمون بهش رو میدیم
.شما که خودتون سرتون تو سیاسته " منم نمیخوام اینجا وارد سیاست بشم
همه چیز واضحه!!ا
و البته در آخرم بد نیست بدونین من جایی که باید از ایران دفاع میکردم این کارو کردم و جایی که احساس کردم این ارق ملی گرایی داره گناه و کاستیای خودشو میندازه گردن اینو اون نظرمو گفتم؛هرچند خوشایند نبوده
اگه قرار بود منم تعصبی و سطحی نگاه کنم میباید از اول تا آخر یه پا واستم به دفاع از عرب! عین خیلیا!ا
اگه شما دفاع از هویتتون رو وظیفتون میدونین " پس منم خارج از این دایره نیستم " چون من ریشه ی عرب دارم و این موضوع برا من کم اهمیت نیست
شما دلگیر میشین که چرا من از نمیگم مطلقی ایران! پس من چه جوابی باید بدم در مقابل این همه توهین به عرب؟!ا

دآش شاهین این چه حرفیه؟ مگه دین و اعتقادات ما متعلق به این حضراته یا اونا وارث اسلام بودن که چون اونا بگن اینه من دیگه نباید بگم این نیست؟!
اصلا این حضرات چیکارن ؟
تفاوت حضور اینا با رضا شاه چیه؟ که اون بد بود ولی به تصورمون اینا باید خوب باشن؟ خدا نازلشون کرده یا نکنه شما هم واقعا فکر میکنین اینا نایب مایبی چیزی ان که حرفشون حجت باشه؟!!! حالا چی شده که بعد هزار سال امام زمون تا حالا ولمون کرده بوده که یه دفه با تولد آقای .. یادش افتاده که بد نیست دور همی یه نائبی هم داشته باشه!!(حالا که دیگه دو تا هم شدنو کلی خوش به حالمون شده)!!!!!
داش شاهین خب معلومه که اینا باید بگن همینی درسته که ما میگیم! اگه اینو نگن چی بگن؟
اصلا اگه نگنم که این چیزایی که ما میگیم همش دروغه و فقط بگن که اینا همه ی واقعیت نیست" اونوقت مردم مگه میذارن که اینا راحت پادشاهی کنن؟ فریب مردمی که تشنه ی بهشتن اصلا کار سختی نیست؛ هر در باغ سبزی رو که بهشون نشون بدی فکر میکنن بهشته!
اونا اگه دروغ نگن که پست و منصبی براشون نمیمونه!
اونا اگه دروغ نگن همه چیزیشونو از دست میدن
و ما اگه بی چون و چرا باور کنیم همه چیزمونو از دست میدیم..

نمیخوام براتون بحث فلسفی یا اعتقادی بکنم" و اصلا هم قصد ندارم اعتقاد رفته یا نداشته ی کسی رو بیدار کنم که این کار از من ساخته نیست
و عاجزم از کنار هم گذاشتن کلمه برای اون
من اینجا فقط از باورهام دفاع میکنم
معتقدم به تعداد آدمای روی کره ی زمین خدا وجود داره
و این به این معنی نیست که من شرک میکنم به خدا " اینها تصورات ما از خدان
و این عین برداشت ما از دینه
من بر این باورم من کاتب نیستم و ما هرگز قرار نیست بدون فکر چیزی که بر ما دیکته میشه رو بر اعتقاداتمون حک کنیم و از اون مجموعه ای بسازیم که قراره پایه های زندگی و روش زندگی من رو بسازن که اگه اینگونه باشه من یه عروسک چوبی ام
در من چیزی وجود داره به نام احساس که اون مبنای رفتارهای انسانی من با سایرینه و اون موظفه رفتارهای انسانی و غیر انسانی رو از هم تشخیص بده
در من چیزی هم به نام عقل که اون باید مسائل رو تجزیه و تحلیل کنه و اون موظفته تا همه چیز رو از همه کس حتی اگر خودش رو فرستاده ی خدا بدونه (حرف این آقایون و اون آقایونو این شیخ و اون شیخ که جای خودشو داره) بدون دلیل و سبک و سنگین باور نکنه" اون موظفه همه چیزو کنار هم قرار بده و راست رو از دروغ تشخیص بده
و من چیزی به اسم وجدان رو باور دارم تا اون همیشه طرف انصاف رو بگیره " نه اجازه بده احساس زیاده روی کنه و نه عقل منفعت طلبی" همه چیز متعادل باشه

کم نبودن آیت الله و حجه الاسلامایی که مزخرف گفتنو مزخرف چاپ کردن و به خورد مردم دادن
اینو قبلا هم گمان کنم گفته بودم که دو سه سال پیش یه کتابی از زندگی نامه ی امام سجاد از آیت الله ... (که متاسفانه اصلا اسمش تو ذهنم نمونده) میخوندم که دقیقا نوشته شده بود امام سجاد در حال غذا خوردن بودن که سر امام حسین رو برای ایشان بردند؛ حضرت زمانی که سر پدر را دید فرمود: آرزو میکنم زمانی که پسر قاتل پدر در حال غذا خوردن است سر پدرش را برایش ببرم!!!!ا

خب اینم فرموده ی یه آیت الله بود!!ا
اون مزخرف نوشت " من باید این مزخرفات رو باور کنم " پس اگه عقل من این روزا به کارم نیاد واسه کی میخوامش!!ا

اگه دنبال کتابین" نهج البلاغه رو بخونین
دعاهای امام سجادو بخونین
مجموعه مقاله های دکتر شریعتی رو بخونین و حتما مذهب علیه مذهبشو بخونین
میدونم اینا رو خوندینو شایدم از حفظین" پس بهتره تو خودمون دنبال گمشده هامون بگردیم
شاید این همون تفکری بشه که سفارش هفتاد سال عبادتو داره" حالا ما ثواب عبادتشو نمیخوایم همینکه از آشفتگی بیایم بیرون برامون کافیه

و در آخر اینکه من تعصبی روی اسلام ندارم" چه بسا زرتشتیایی رو دیدم پاکتر از ما مسلمونا " چه مسیحیایی که با شرف تر از ماها" چه سنیایی که عابدتر از ما شیعه ها ..ا
من معتقدم اعتقاد رو نباید از انسان گرفت" انسان بدون اعتقاد بی هویته" حالا مهم نیست زرتشتی " مسیحی" یهودی یا هرچیز دیگه ای.. انسان مختاره؛ مهم اینه که در راس همه خدایی وجود داشته باشه؛ تا مبدا و مقصدی باشه
منتهی اگه اینجا بحثها حول اسلام میچرخه " فکر میکنم فقط اقتضای طلبکار بودن ایرانیان از عربه!!!
و همینطور من معتقدم محور دین هم حول نیات ماست
و حتی شاید من ترجیح دادم این محور رو اسلام بدونم و البته که شما این حق رو دارین این محور رو هر آیینی که دوست دارین بدونین
اما یادمون باشه بدون این محور (مهم نیست چه دینی و چه مذهبی) حتما یه روزی خواهیم ریخت

ببخشین که عرایضم طولانی شد 16 ا

more_horiz
فائزه جان ،
ببینید ، دوباره رفتیم تو باقالیها 3
هر دین و هر ایدئولوژی برای خود اصولی دارد که شما بنا بر رعایت آن اصول میتوانید بگویید که پیرو آن هستید یا خیر.
در جوابتان که آیا این حضرات وارث این دین هستند یا نه ؟ باید بگویم که البته که هستند. شما حتی در صحبت خودتان ناچار به تاسی به یکی از احادیث شده اید (راههای رسیدن به خدا به اندازه ی موهای ادمیزاد است ). اگر بخواهید به صحت این حدیث پی ببرید مجبودیذ بروید و کتب همین حضرات را بخوانید. اصولا متدولوژی اسکولاستیسم اسلامی (که از انواع این روش در جهان مفرد و یگانه نیست ) بر اساس اصول محکم (که معمولا انگشت شمارند ) و احادیث و اخبار استوار است . فرق مختلفی هم که در اسلام پدید آمده (انواع و اقسام شیعه و فرق مختلف در اهل تسنن)همه در بکار بردن این متد یکسان عمل میکنند. شما میگویید از باورهای خود دفاع میکنید ولی از این نکته فارغید که همان باورها را همان آدمها برای شما تعریف کرده اید.برای دفاع ازین باورها رفتن به بیراهه ی احساسات (مانند دکتر شریعتی ) و سعی در تلفیق باورها با علم امریست که یکبار رفته شده و راه بجایی نمی برد. نمیشود این سازه ی باورها را بر حقیقت استوار کرد ، مگر آنکه یکبار همه را از اساس ویران کرد و سپس سعی نمود که با انتخاب مواد صحیح به بنای دوباره پرداخت .شتر سواری دولا دولا نمیشود.
من توجه شما را به این نکته نیز جلب میکنم که نحوه ی استدلال شما بسیار یکجانبه نگرانه است . بعنوان مثال :
من معتقدم اعتقاد رو نباید از انسان گرفت" انسان بدون اعتقاد بی هویته" حالا مهم نیست زرتشتی " مسیحی" یهودی یا هرچیز دیگه ای.. انسان مختاره؛ مهم اینه که در راس همه خدایی وجود داشته باشه؛ تا مبدا و مقصدی باشه

یعنی شما ابتدا ، نتیجه ی بحث را تعیین کرده و حالا هرجور که میخواهید صغری و کبری را به آن سمت سوق میدهید.
از آنجا که دنبال مبدا و مقصد هستید ،لاجرم به حدث یا آفرینش میرسید و سپس انسان بدون اعتقاد به این امر را انسان بی هویت معرفی میکنید .
شیوه ی بحث بسیار نزدیک به انواعی از مغلطه است .
البته قصد من دفاع از نوع خاصی از تفکر نیست .آنچه که میخواهم بگویم ، اینست که شیوه های گوناگون استدلال انسان را به نتایج گوناگون ، گاه درست و گاه نادرست می رساند.

more_horiz
بله داش شاهین البته که هر چیزی چهارچوبی داره و اصولی
و بدون اغراق میگم اینکه عرض کردم به اندازه ی آدمای کره ی زمین خدا وجود داره نه از این موضوع حدیثی شنیده بودم و نه جمله ای از آقا و آقا زاده؛ این فقط برداشت من از آدما بود؛ به نظر من این موضوع چندان نیاز به اثبات نداره ! بشینین کنار یه پیر زن بی سواد و بخواین که از خدا و قدرت خدا براتون بگه
همین درخواست رو از یه آدم تحصیل کرده بکنین و سپس از یه روشنفکر و همینطور از سنین مختلف!!ا
آیا میتونین به هیچ کدوم از اینا بگین تصور تو از خدا اشتباست؟
هرگز ما چنین حقی نداریم
داستان معروف موسی و شبان رو که همه شنیدیم؛ درک آدما متفاوته و همین تفاوت باعث گوناگونی تفکرات میشه
پس بدون حدیث هم مشخصه که این مقصد یک راه نداره

اما من بر این باورم در تمام این راه ها اصول کلی وجود دارند که در همه مشترکند" دروغ همیشه بد و راستی پایه ی تمام این راه هاست
نژاد پرستی همیشه زشت و عدالت همیشه پرافتخاره و .. و ..ا
فقط کافیه ما خود فریبی نکنیم

و البته هرگز حرف شما رو رد نمیکنم که احساس گاهی به بیرهه میره
اما احساس همیشه بیراهه نیست" احساس با نیت رسیدن به حقیقت محفوظ میمونه
(البته برای این موضوع هیچ مدرک عینی ندیدم و ندارم و جسارتا این موضوع رو تنها از روی تجرباتی که به شخصه کسبشون کردم عرض میکنم که البته میتونین نشنیده بگیرین)ا
و همینطور حضور تنها علم هرگز راه به جایی نداره جر انکار معاد و رسیدن به پوچ گرایی

اما اگه اشتباه نکنم امام علی اینجور مواقع راه سودو زیان رو پیشنهاد میکنن
حالا پذیرش این روش هم به خود ما بستگی داره که سود دنیا رو چقدر بدونیم؟

اما جسارتا اینکه صریح نظرمو در مورد اعتقادات هر شخصی عرض کردم اصلا قصد جسارت و یا گفتن حرف آخر رو نداشتم و ندارم؛ تنها تصور کردم شاید برخی از دوستان به اشتباه گمان میکنن من صرفا به اسلام متعصبم و سایرین رو نفی میکنم؛ که اصلا اینطور نیست

و گمان میکنم این موضوع از زمانی به مغلطه افتاد که دوستان به جای برخورد با هم وطنان هویت فروششون که میراث فرهنگی مملکتشونو میفرشون بدون مقدمه میان و ترکیه و اعراب رو محکوم میکنن ..! این همه ی اون کاریه که ما بلدیم که همیشه دنبال مقصر میگردیمو وقتی دستمون از همه کوتاه میشه از اینو اون قرض میگیریم
همین میشه دیگه! تنفر از عرب اینقدر ما رو مجذوب خودش میکنه که نمیفهمیم دزدمون خونگیه
بعد در حالی که ما نشستیم و داریم همدیگه رو متقاعد میکنیم که عرب هزارو پونصد سال پیش چی به سر ما آورد و الان میخوان چیکار کنن ؛و به نتیجه رسیدیمو متقاعد شدیم! زمانی که به خودمون میایم میبینیم اون یه ذره میراث به جا موندمونم نیست! چون ما داشتیم به امورات مهمتری میپرداختیم؟ !!!!!ا

آهان راستی من باقالی خیلی دوست دارم ا
12

more_horiz
با سلام خدمت آقا شاهین دوست اندیشمند
یه سوال مبتدیانه از حضور شما داشتم و اون اینکه
آمدیم و طبق گفته ی شما برای رسیدن به باورهای صحیح ،تمام آنچه تا کنون حصول کرده ایم را عدم انگاشتیم و سعی در ساخت باور هایی مبنی بر مستدلات انکار ناپذیر داشته باشیم
راه و رسم آن چیست ؟
منابع این مستدلات چیست ؟
زمانی که عقل و احساس از نظر عالی مردود است به چه پایگاه دیگری جهت ساخت این باورها باید رجوع کرد یا اصلا پایگاهی هم نیاز نیست
اگر در این زمینه بنده را راهنمایی کنید ،استاد از شما بسیار سپاس گذار خواهم بود 16

more_horiz
احمد جان
بگذار از همان اول این هندوانه ی استادی را از زیر بغلمان در بیاوریم 3
در ثانی بنده ی دکان دار باید بروم سر دکانم ، شب که از چرتکه و حساب پولها فارغ شدم و از طریق کارت های متصل به شبکه ی شتاب پولهای نازنین را به حسابم سرازیر کردم ، برمیگردم و جوابت را هم میدهم . 10

فائزه جان شما هم زیاد باقالیها را زیر دست و پا له نکن تا بیام 3

more_horiz
سلام دوستان

عیب کار ما اینکه هر وقت وهر جا خواستیم از هویت و ملیت و یا بهتر بگم ایران وایرانی بودن

خود دفاع کنیم. ویا جهت شکوفایی فرهنگی وعلمی کشور و میهن خود راه وچاره ای بیابیم

راه ان را در حمله به دیگران و ودین واندیشه ای حال یا اعراب ویا چین و وخلاصه غرب وشرق

واولا تر این اواخر عرب و اسلام میجوریم .

در حالی که غافل از انیم که ما از مدت زمانی خیلی زیادی است که با همین

ترفند ی باخته ایم و ملیت به حراج داده ایمم .

مگر ما در گذشته هند و مصر و روم و...و... را چپپاول نکردیم و به یغما نبرده ایم

ویا اسکندر مقدونی ومغولان و..و.. ما را مورد تاخت وتاز قرار ندادنند

پس چچرا وچی شد که ما فقط از اعراب به قول بادیه نشین و سوسمار خور شکست حیثیتی و ا

وتاراج ابدی خوردیم که قریب این همه سال هنوز خود را زیر دست وپا پنداشته و دنبال رهایی

میگردیم در حالی که در واقع و واقعیت امراعراب مانند اسکندر ومغول

مربوط به دورانی گذشته بود و تمام شد ورفت ومشکلات اجتماعی واقتصادی وسیاسی خود را

در گشودن گره ای مهوم میدونیم که وجود خارجی ندارد که تلاش جهت گشودن ان

امری لازم

مشکل ملت ومردم ما دین اسلام و اعراب نیست

ودر واقع مشکل ما اعتقادی نیست بلکه عقب ماندگی از دموکراسی و ازادی اندیشه و بیانی

است که در هر برهه وزمانی وسیله ای وابزاری را ابساری کرده وبر گردن ان زده ایم

اگر ما الا دارای همان ااین قدیمی وناقص زرتشتی بودیم باز هم به جرات میتوان گفت

که مانند حال حاضر خود خود متولیان و بانیان زردشت چنانچه اینکار را نمودند

راه ازادی اندیشه وبیان ودمکراسی ما را گرفته بودند با راهکار خودشان

جنگ هفتادو دوملت همه را عذر بنه ..چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

اروپای عهد رنسانس ما را مثال روشنی است

گفته ها زیاد ومجال تنگ

more_horiz
حیران جان ، دلت میاد ازین حرفها میزنی ؟
آخه فوق فوقش سالی دو دفعه حمله به ارمنستان بدبخت و اسیر گرفتن زن و بچه هاشون و بردن دختر و پسرشون به حرمسرا و کوفتن میخ اسلام به هر زحمتی در آنها قابل داره که شما حرفش رو میزنی و به رخمون میکشی ؟
یا اینکه هر وقت پادشاهان عزیزمون فیلشون یاد هندستون میکرد یه سری به اونجا میزدند (البته همراه 100000 سپاهی ) و ترتیب مردم بت پرست و بتکده هاشونو باهم میدادن ، و صد البته بین راه هم افغانستان امروزی رو بی نصیب نمیگذاشتن ، تو نه علی ، اینها اصلا به رو آوردن داره ؟
یا نکنه از ینکه ما استوانه ی منشور ملل کوروش رو میبردیم و اگر به زبان خوش که میشد که هیچ وگرنه به زبان ناخوش در هر چه نه بدتر ترکها و سوریها و مصریها وارد میکردیم ناراحت هستید ؟
هر چه باشد ما ایرانی و آریایی هستیم ، بربر و وحشی نیستیم .حالا اگر پادشاه قدر قدرت و مرشد کامل و نایب امام زمانمان ،جناب کلب علی شاه عباس صفوی که بانی مذهب حقه ی جعفری در کل ممالک محروسه بودند، یک یک مخالفانشان را می آوردند و در همین میدان نقش جهان امروزی زنده زنده پوست میکندند و پس از قطع اعضاء به مریدانشان دستور زنده زنده خوردن آنها را میدادند ، همه و همه ی اینها را میشود چشم پوشی کرد ،اما حمله ی یک مشت عرب پاپتی کون نشور ، به مهد زردشت را نه .

more_horiz
فائزه جان
پس از مقدمه نوشته اید که :
[quote]پس بدون حدیث هم مشخصه که این مقصد یک راه نداره

اگر این برداشت شما از اسلام است ، خب بگویید از کجا چنین حکمی صادر میکنید ؟
اگر دقت کنید میبینید که بازهم مجبور هستید که به آراء و عقاید این حضرات رجوع کنید .وگرنه من هیچ جای اسلام میدان به این گل و گشادی ندیده ام که هرکس بیاید حرفی بزند و بگوید این قرائت شخصی من از اسلام است و من این مدلی مسلمانم.

تصور هر شخص از خداوند با مقید بودن به یکسری اعمال و اداب که نام دین یا مذهب را بخود میگیرد ،زمین تا آسمان با همدیگر متفاوتند.و ما نه حق داریم و نه میتوانیم که هر یک را بجای دیگری جا بزنیم.
اما راجع به مشترکاتی مانند دروغ و .... من نمیدانم شما بر اساس کدام مستندات این حرفها را میزنید ؟ اگر عهد عتیق را (و نه روایت اسلامیزه شده ی آن را ) بخوانید بارها و بارها از خلف وعده و دروغ اشخاصی که در آنجا بعنوان پادشاهان یهود نامبرده شده ولی در ادبیات اسلامی نام پیامبر به آنها داده اند باخبر میشوید.
در ادیان دیگر هم ازین داستانها بسیار است . دزدی بد است ؟ پس شما باید غزوات را هم نفی کنید .چون آنها هم راهزنی و غارت بوده اند.دروغ بد است ؟پس باید آنهمه دروغ را که از بزرگان و بنا به مصالح شخصیشان ازیشان صادر شده و تحت نام تقیه و هزار کلک شرعی دیگر از زیر آنها در رفته اند کجای دلمان بگذاریم ؟
باید به این نکته دقت کنیم که تقدیس اعمال و کلمات باعث ایجاداحکام مقدس ، نظیر آنچه شما فرموده اید میگردد.پس از آن در مواجهه با واقعیات تاریخی ، چون این حقایق آسمانی با زندگی زمینی ما نمیسازد و سازگار نیست مجبور شده دروغهای بزرگتری میسازیم
موردی هم که فرموده اید :
و همینطور حضور تنها علم هرگز راه به جایی نداره جر انکار معاد و رسیدن به پوچ گرایی

.من نمیدانم که این احکام غلاظ و شداد را از کجا صادر میکنید .
نکته ی مهمتر حرفهای من آنست که ، هدف من دفاع و یا حمله به هیچ دین یا بیدینی نیست . من بیشتر از همه با روش تحقیق و بحث سر و کار دارم . آنچه که بنظرم درست و بایسته است ، آنست که در اینگونه مباحثات بدون پشتوانه ی قوی و نیز اندوخته ی مستند تاریخی ، نباید وارد شد ، چرا که ما را به ترکستان میبرد.

دوست گرامی ، احمد آقا :
اگر در گفته های من بدنبال نسخه ی آماده و پیچیده شده ای برای این مسئله که ذکر فرموده اید میگردید ، راهی به عبث می روید . من نه از لحاظ علمی در آن سطحی هستم که برای کسی روش و راه مشخص کنم و نه اصولا به این نوع نسخه پیچی اعتقاد دارم . هر آنچه در طی این مدت نوشته ام همه و همه اصرار و ابرام شخصی بر این مسئله بوده که اولا دین امری شخصی و بیشتر بر پایه ی ایمان و اعتقاد است تا استدلال عقلی ، ثانیا آنکه بسیاری از تجارب انسانی قابل انتال و توسعه و تعمیم نیستند و هر فرد میبایست با زحمت این گوهر وجود را انقدر صیقل بزند تا به آنجا برسد که به اصولی باور داشته باشد . من در باره ی خود به اینجا رسیده ام که به هیچ باوری باور نداشته باشم.و آن را امری محتوم ، غیر قابل نقد و تغییر و مقدر و آسمانی ندانم.

more_horiz
آقا شاهین منابع یا استدلالات شما عقلی است یا عاطفی و احساسی ؟
ایمان را که از آن نام بردید چگونه حاصل میشود ؟
با این سردرگمی چه باید کرد
از طرفی شرایط حال را محکوم و از طرف دیگر راهکاری ارائه نمی دهید
در کدام مسیر قدم برداریم تا حقیقت اصیل را دریابیم
شما در مباحثه نه عقل را قبول دارید و نه احسسات گر چه بنده هم به قصور هر کدام در مراحلی اعتقاد دارم ولی راه کسب چیست
نه عقل کارساز است و نه احساس ، پس علت ایجاد آنها چه بوده است

more_horiz
احمد جان ، من کجای حرفم عقل را رد کرده ام ؟ فقط میگویم اولا برای حکم صادر کردن عجله نکنید و ثانیا اگر در مطلبی وارد میشویم که قصد نتیجه گیری از آن را داریم ، شرط عقل آنست که دانش خود را پیرامون آن موضوع بالا ببریم .الحمدلله الان که منابع زیاد است هم بصورت چاپ شده و هم بصورت دیجیتال . خب دیگر آدمش را میخواهد که بیفتد بجان آنها تا به آنچیزی که میخواهد برسد. البته شرط تحقیق درست و صحیح آنست که ابتدا خود را از هر پیش داوری پالوده کنیم. که با توجه به فرهنگی که در آن رشد کرده ایم ، اینکار خودش بنوعی جهاد اکبر است . 3

more_horiz
ممنون داداش شاهین با این گفته شما کاملا موافقم
کاملا صحیح فرمودید 16 16

more_horiz
آقا شاهین اول اینکه به خاطر جمله ی
همینطور حضور تنها علم هرگز راه به جایی نداره جر انکار معاد و رسیدن به پوچ گرایی
پوزش میطلبم" مقصود من عقل بود" چنانچه که اینجا بحث از عقل و احساس بود و نوشتن علم اشتباه تایپی بوده که به حساب حواس پرتی من بگذارید و البته عذر خواهی میکنم..ا

آقا شاهین در مورد موضوع اول که میفرمایید من از کجا چنین حکمی رو صادر کردم!؟
اول اینکه من حکم ندادم " آخه داداش من مگه من چیکاره ام که حکم بدم برا اینو اون؛ اگرم حرفی هست و باوری ؛تنها برای خود منه
و البته این موضوع رو قبلا گفته بودم " من نظرم رو گفتم ؛ و اگه قراره برا گفتن هر نظری و عقیده ای شماره آیه به همراه رساله ذکر بشه جسارتا ترجیح میدم نویسنده ی همون رساله بیاد جوابگوی نوشته هاش باشه " من تنها میتونم جوابگوی یادداشتای خودم باشم
و البته هرگز هم بر این باور نیستم این تصورات بی عیب و نقصن " و شاید واقعا همگی اشتباه محضن" اما اگه شما معتقدین اشتباهن ؛ به جای سرکوب ومغلطه خوندنشون و اینکه از کجا اوردمشون اشتباه بودنشون رو برای من ثابت کنین!!شاید نیاز به هدایت دارم؛ خب کی بهتر از شما؟
اما در مورد مغلط بودن سایر موارد که فرمودین و البته که برای صحه گذاشتنشون از بنده منبع و منابع درخواست میکنین
اگه اشتباه نکنم در دو یا سه پست قبل عرض کردم اینها باورهایی هستن که من به شخصه و در مسیر زندگی شخصیم بهشون رسیدم " که هیچ لازم ندیدم جزئیات رو بیان کنم که از حوصله ی شما جهت خواندن و بنده جهت نوشتن خارجه" البته انکار نمیکنم که گاهی کمک گرفتم ؛ شاید از همین اقا زاده ها ولی من چیزی رو دیکته نکردمو نمیکنم " هیچ موضوعی رو یاد ندارم که بی دلیل باور کرده باشم" اما چیزی رو هم بی دلیل رد نکردم؛ حداقل به شنیده هام این فرصتو دادم که اگه ارزش دارن به باور تبدیل بشن
از این جهت تنها نتایج این حوادث رو نوشتم که ظاهرا دچار سوء تفاهم برای حضرتعالی شده!
به علاوه که در پست قبل عرض کردم من هرگز پیش داوری نکردم" اگر قرار بود حرف اخر رو بزنمو برم که دیگه نمیومدم نظرات شما و سایر دوستان رو بخونم

و فکر نمیکنم هیچ جوابی بهتر از جوابی که حضرتعالی به احمد آقا دادین رو در جواب سوال خودتون داشته باشم
((هر آنچه در طی این مدت نوشته ام همه و همه اصرار و ابرام شخصی بر این مسئله بوده که اولا دین امری شخصی و بیشتر بر پایه ی ایمان و اعتقاد است تا استدلال عقلی ، ثانیا آنکه بسیاری از تجارب انسانی قابل انتال و توسعه و تعمیم نیستند و هر فرد میبایست با زحمت این گوهر وجود را انقدر صیقل بزند تا به آنجا برسد که به اصولی باور داشته باشد))ا
اما نخواستم جملات رو ببرم و کنار هم بنویسم " منتهی ترجیح میدم در گزینه ی اولنتون اینطور بگم که ؛ معتقدم ایمان و اعتقاد یک موضوع کاملا شخصیه و نمیتونم حضور عقل و احساس رو در این راه منکر بشم
حداقل خواه ناخواه عقل درگیر میشه
و البته عجیبه که شما از طرفی اصرار دارید که من برای رسیدن به باورهام مجبورم که به حرف آقازاده ها رجوع کنم" اما از طرفی دقیقا این موضوع رو در جواب احمد آقا نقض میکنین و میفرمایین رسیدن به ایمان و اعتقاد یک موضوع شخصیه و هرکس خودش باید این گوهر وجودی رو صیقل بزنه
خب بدون شک در زندگی من هم حوادثی رخ دادن که من رو به این مسیر سوق دادن و این باورها رو در من به وجود آورده
و به قول شما این میدان گَلو گشاد حاصل تجریبات منن (که البته همچین گلو گشادی هم نیست)
و اگه واقعا اشتباهن " شما اشتباه بودنشون رو به من ثابت کنین .
وگرنه گمان نمیکنم شما هم مجوز پیش داوری در مورد مغلطه بودن یا نبودن عقاید من رو داشته باشین" که شخصیت من ؛ بنا شده بر روی همین عقایدن
اما اگه لازمه من رو اصلاح کنین؛ البته اگه امیدی هست 3 ا

و البته ازحضور دآش حیران داش احمدم در این بحث تشکر میکنم
باور کنین چندان مهم نیست به نتیجه برسیم یا نه" به نظرم همینکه بتونیم در قدم اول گفتگو رو یاد بگیریم یه قدم مثبته
و همینطور از داش شاهین گلمون که حوصله میکنه و جواب پستا رو میده هم متشکرم
16

more_horiz
شاهین جان دوست عزیز باز که حرف وبحث را به مقایسه اسلام و عرب در یک طرف و اریایی وزرتشت

در طرف دیگر کشوندی .

دوست عزیز هر چند خواسته اید که که گناه لشکرکشی های شاهان ایرانی را زیزکانه ب دوران بعد از اسلام

وصل کنید ولی چوخوب که همون عقل واحساس مورد مناقشه که این اواخر دارید از انها هم شک میکنید به یاریتان اومدو

گریزی به جنگهای ماقبل هم زدید ومنشور کورش را به با ان لعاب زدید ولی خوب میدانید که

که منشور کورش اگر ما را کفایت میکرد ما را بس بود تا دو دستی وبا چنگ ودندان اسلام عربی را نسچپ=یم

که حالا بهد از نزدیک به هزار قرن داد واپس گراییی به منشوری پوسیده را بزنیم

که دیگه با اب زمزم و واشک رستم هم احیا نخواهد شد

پس بهتر ان است که خارج از مرده باد و زنده باد ی که هر روز نثار این وان میکنیم

راه پیشرفت وشکوفایی را با پیروی از همون ان عقل که داریم منسوخش میکنیم

وبا چراغ دموکراسی خواهی وازاد اندیشی جویا باشیم

البه شاهین جان قبل از وارد شدن به شکوفایی

قرص هاتو بخوری یادت نره

3 16

more_horiz
فائزه جان
من اصلا بحث شخصی نمیکنم . یعنی هر جا که گفتم شما ، منظورم این نوع تفکر و یا استدلال است و نه فائزه خانم.
ثانیا در مورد رجوع به آقازاده ها ، ائایل انقلاب ، آن زمانها که بازار بحث و نظرها آزاد بود ، یک آقایی به نام جلال الدین فارسی آمد و چند جلد کتاب داد بیرون با مضمون نقد مارکسیسم . حالا چه نوشته بود بماند. اما جالب این بود که پس از مدتی با هرکسی راجع به مارکسیسم صحبت میکردی میدیدی هی فرت و فرت از کتاب فارسی کد و فاکت می آورد که مارکس فلانجا اینجوری گفته و آنجوری گفته .این شده بود یک رویه و هیچ کس بخودش زحمت نمیداد که برود یک کتاب مارکس مادرمرده را شحصا بخواند و ببیند ،این حرفهایی که جلال الدین فارسی به مارکس نسبت میدهد آیا اصلا حرف او هست یا خیر . یکسال بعد از آن الحمدلله جامعه ی ما پر شده بود از نقادان مارکس که سوادشان از مارکسیسم در حد حرفهای فارسی بود.
این را من میگویم قرائت دست دوم از یک اصل. خب برای دست یافتن به قرائت دست اول چکار باید کرد ؟ پیداست که باید رفت و اصل مطلب را خواند و آنجا نسبت به آن قضاوت کرد.
یعنی باید برای فهم اصل موضوع میبایست سراغ سرچمه ها و نهایتا حواشی بسیار نزدیک رفت .خب در مورد صحبت ما ، این اصل و حواشی کجا یافت میشوند ؟ نگو صحیفه ی سجادیه و شرح دعای کمیل و نهج البلاغه ، که اینها خود روایات دست چندم از یک موضوعند ، تازه در بحثهای علمی که معتقدان و نقادین میکنند بعنوان سند مورد قبول عام نیستند. پس چه میماند ؟ واقعیت آنست که با توجه به فرق مختلف اسلامی رجوع به کتب و ارکان اولیه راهی ناگزیر بنظر میرسد .اینجاست که من به حرف اولم میرسم که اگر بخواهی مسلمان نامیده شوی مجبوری که به این حاشیه نویسیها (چه در قالب رساله توضیح المسائل و چه قالبهای دیگر ) رجوع کنی ، وگرنه بدون عمل به هیچکدام از این موارد ،شما میمانی و یک شهادتین ، شهادت به وحدانیت خداوند و شهادت به رسالت محمد . که خود گفت : انا بشر مثلکم . جز آنکه بر من وحی میشود. پس از آن دیگر مسلمان محسوب میشوی . این بماند که چنین ایمان و اعتقادی در مقابل حملات نه معاندین و بیدینان ، بلکه آدمهایی که خود را دیندار میدانند ، چقدر در دنیای امروزه تاب میاورد.

شونزدهم آنکه : من در پاسخ به احمد آقا نوشتم که ایمان و اعتقاد کسی را نمیشود به مناظره گذاشت (گذشته ازینکه این حق را برای هیچکس و منجمله خودم قائل نیستم ) .اما پای عقل و استدلال و استنتاج که بمیان می آید میشود که خرده گرفت و محک زد.

شنزده پلاس وان : من که دیگه به تو امیدی ندارم ، خدا بحال دکترهات رحمش بیاد 3

هفدهم اینکه : نامردا چند نفر به یه نفر ؟ 10

حیران جان
منظورم از آن کامنت این بود که ما فقط خوبیهای خودمان را نبینیم و برای خودمان مرتب پپسی باز نکنیم . همین ما در طی قرون متوالی پدر صاحاب بچه ی ملل کشورهای دیگر را در آورده ایم.
قرصهام فکر کنم تموم شده باشند 10

more_horiz
چاکر آقا شاهین
خوشم میاد بچه ها همگی پاین و فن چند تا به یکی رو خوب بلدند

یه سوال داشتم که جوابمو توی پست فائزه خانم نصفو نیمه گرفتم
خواستم توضیح بدید راجع به همون مطالعه ای که بنده رو به اون رهنمون کردید
انصافا توی بازار و کتابخونه و اینجور جاها کتابها تماما از نویسنده هایی است که جانبدارانه به یک موضوع نگاه کرده اند
یا از روی افراط یا تفریط
چه کنیم برادر ؟که یافتن سخن درست در این زمانه گوهری است بس گران بها؟ 24 16

more_horiz
احمد جان در باره ی تاریخ اسلام میتوان به کتب معتبری همچون :
شرح انساب محمدبن سعد عمر واقدی
ترجمه و تلخیص تاریخ طبری
تفسیر المیزان علامه طباطبایی
و بسیاری کتب دیگر در مورد ساختارهای قدرت در عربستان ، تمدنهای این منطقه و ارتباط آنها با تمدن های منطقه ی بین النهرین .
آیین های ثنویت ، مانیگری و بت پرستی در شبه جزیره ی عربستان .
کتبی مربوط به تاریخچه ی خط
و بسیاری منابع گوناگون دیگر مراجعه کرد . البته من فکر میکنم که خرید این کتب نه در توان بنده است و نه شما (بطور مثال شرح انساب 14 مجلد است و تفسیر المیزان حدود 21 جلد و تاریخ طبری هم چیزی در همین حدود ) . بهترین راهی که من پیدا کردم رخنه در کتابخانه های عمومی و یا کتابخانه های حوزه های علمیه است . میتوانی این کتابها را آنجا نو و دست نخورده پیدا کنی . در آنجا هم مثل خیلی جاهای دیگر کسی بدنبال کتاب خواندن نیست وهمه ی این کتب که در زمره ی کتب منبع هستند بقدرتی خدا نو و دست نخورده به خواننده ها التماس میکنند.
42
پیشاپیش ورودت را در این دارالمجانین تبریک میگویم
10

more_horiz
آقا شاهین خیلی خیلی از راهنماییتون ممنون

در مورد وهابیت خواستم کتابی بخونم
همینکه بازش کردم به خودم گفتم "تو که میدونی به هر نحو و جهت آخرش با یه سری از دلایل مطرود میشه و حتی به طرح دیدگاهاشون نمی پردازه واسه چی خودمو اذیت کنم "و راجع به خیلی چیزهای دیگه هم همینطور
دارالمجانین شما خیلی خلوته
همه به جمع عقلا پیوسته اند؟

more_horiz
سلام سلااااااااام 5 ا
هووو هوو
دآش شاهین دآش شاهین
ماشالله ماشالله
ماشالله
آب بیارین آب بیارین
داش شاهین یکم دیگه طاقت بیار 42 ا
آبجی فائزه داره میره؛ چند وقتی باید بره دنبال درس و مشقش 41 ا

و البته باید بگم مثال این آقا جلال فوق العاده مثال خوبی بود و البته دقیقا باهاتون موافقم" ودقیقا همون چیزی بود که بنده عرض کردم که به هر نوشته و حرفی نباید اعتماد کرد
خب دیگه باید گشت و بهترین رو پیدا کرد" و اینجاست که عرض کردم عقل باید وارد بشه که سبک سنگین کنیم از این همه روایت دست دوم و دست سوم کدوم یکی رو باید باور کرد

در مورد هدایت شدنم هم دیگه کار ما از دست خدام خارجه و به قول استاد دیگه امید حضرت عباس 3 ایشالله درس و مشقم که تموم شد حتما میرم دخیل امام رضا میشم
4

more_horiz
سلام دوستان
این چیزا که طبیعی شده
راستش فکر میکنید چرا انواع و اقسام سریالهای کره ای که این پره گوک بازی میکنه رو دارن پخش میکنن ؟
آخه همش این گوک تو افسانه های مختلف در حال درست کردن یه سرزمین جدیده
حالا همه خوب متفکر بشین که چرا این کارو دارن میکنن
16 16

more_horiz
ولي خدايي واقعا عصابم اين مطلب بهم ريخت من اين تو روزنامه همشهري خوندم اومد گشتم پيدا كردم تا همه بخونند

more_horiz
سلام
اشکالی نداره آقا نوحد
الان زیاد هم مهم نیست این اتفاقات
فعلا تنها چیزی که مهمه پول پول پول پول پول ..... چیز دیگه مهم نیست
در این شهر صدای پای مردمی است که همچنان که تورا می بوسند طناب دار تورا می بافند (مردمی که صادقانه دروغ میگویند)
اینجا جدای پول دروغ گفتن هم از کارهای مهم و روزمره مردم شده
حالا خودت قضاوت کن ببین میشه گذشته هایی رو نگه داشت که مردم دروغ نمیگفتن و پول اهمیت زیادی واسشون نداشت ؟
اینا به خاطر ما دارن این کارها رو میکنن
به خاطر اینکه غصه گذشته هایی رو نخوریم که مردم صداقت داشتن و پاک بودند و صمیمی

more_horiz
خدايا اين كشور را از دروغ و خشكسالي دور كن
هر دوتاشم هست

more_horiz
سلام
آقای نوحد ببخشید ولی تا زمانی که دروغ وجود داره پاکی و صداقت وجود نداره

more_horiz
چندی پیش دوستداران میراث فرهنگی و کارکنان سازمان قطار شهری در اهواز به خبرگزاری مهر اطلاع دادند تعدادی اشیا تاریخی مانند پایه ستون به شکل سنگ آسیاب و سفالهای سالم در حفاریهای ایستگاه مرکز فرهنگی مترو پیدا شده که احتمال وجود آثار باستانی بیشتری را در این محدوده تقویت می‌کند.

به همین منظور پرویز پورفرخی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی خوزستان به همراه مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا روز چهارشنبه هفته گذشته در برنامه رادیو جوان حضور پیدا کردند و درباره این موضوع که آیا آثار تاریخی پیدا شده در متروی اهواز احتمال وجود شهر تاریخی هرمز اردشیر را در این محدوده تشدید می‌کند یا خیر صحبت کردند.

در این برنامه رادیویی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه احتمال تاریخی بودن پایه ستونهای یافت شده در ایستگاه مترو وجود ندارد مدعی شد اثر یافت شده به‌اندازه یک خودکار است و نمی‌تواند پایه ستون باشد!

این در حالی است که توجه به عکسهای این پایه ستون نیازی به اثبات ادعای شگفت‌انگیز پورفرخی در این باره نیست.

در همین حال چندی پیش یکی از مسئولان سازمان قطارشهری اهواز و حومه در اظهارنظری غیر رسمی گفته بود: «ما می‌دانیم هرمزاردشیر اینجا هست ولی ما امروز لیاقت این آثار را نداریم، بگذاریم همانجا زیر خاک بمانند تا آیندگان ما بیایند آنها را دربیاورند نظرات کاربران:
منبع خبر : سایت تابناک

برای دیدن عکس هم روی آدرس زیر کلیک کنید
[You must be registered and logged in to see this link.]

more_horiz
اره ديدم داداشم خنده داره هر جاي اين مملكت ي متر ميكنند تمدن خوابيده ولي .....بزن برتبل بي آري 9
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply